Mindkét kezét elvesztette a kormánytisztviselő: hogyan kerülhetett civil kézbe éles gránát?

kézigránát

Megosztás

Éles kézigránátokkal gyakorlatozó kormánytisztviselők, katonai kiképzés civileknek – elsőre talán abszurdnak tűnhet a kép, mégis ez vezetett a pénteken bekövetkezett tragédiához az újdörögdi gyakorlótéren. Egy fiatal nő mindkét kezét elvesztette, amikor a kezében robbant fel az éles harci eszköz, amelynek kezelésére talán néhány órányi felkészítést kaphatott.

A Magyar Honvédség újdörögdi gyakorlóterén történt súlyos baleset részletei fokozatosan kerültek napvilágra. Pénteken a Honvédelmi Minisztérium még csak annyit közölt, hogy “súlyos sérüléssel járó baleset történt”, és két sérültről adtak hírt – egyikük állapotát életveszélyesnek minősítették.

Szombaton aztán Somogyi Zoltán vezérőrnagy, a Honvéd Vezérkar törzsigazgatója már jóval részletesebb tájékoztatást adott a történtekről. Kiderült, hogy egy kormánytisztviselőknek szervezett különleges “csapatépítő program” során következett be a tragédia: éles kézigránáttal végrehajtott dobógyakorlat közben robbant fel a gránát a feladatot végrehajtó civil alkalmazott kezében.

A fiatal nő sérülései rendkívül súlyosak: egyik oldalon a csuklóját, másik oldalon az alkarját vesztette el, emellett többszörös repesz-, lágyrész- és arcsérüléseket szenvedett. Életmentő műtétjét az Észak-Pesti Centrumkórház – Honvédkórházban végezték el, ahová mentőhelikopterrel szállították. A kiképzést vezető katona szintén megsérült, ő többszörös lágyrész sérülést és csonttörést szenvedett, állapota azonban stabil.

Az incidens azonnal felveti a kérdést: milyen megfontolásból kerülhetnek civilek – még ha kormánytisztviselők is – olyan helyzetbe, hogy éles kézigránáttal gyakorlatozzanak? A vezérőrnagy közlése szerint a felkészítésen “minden jelentkező önkéntesen és saját felelősségre vett részt” – ami aligha mentesíti a szervezőket a felelősség alól.

A baleset körülményeinek vizsgálata természetesen megkezdődött, és a hasonló jellegű kiképzéseket azonnal felfüggesztették. A Honvédség vezetése arra kérte a nyilvánosságot és a politikai vezetőket, hogy “tartózkodjanak a baleset körülményeinek további nyilvános elemzésétől” – ami önmagában is jelzi az ügy kényes természetét.

Miközben a hivatalos közlemény szerint “a Magyar Honvédség és a Honvédelmi Minisztérium együttérez a sérültekkel, minden szükséges támogatást megad nekik”, a közvélemény joggal várja a magyarázatot arra, hogy a béke idején miért kerülhetnek potenciálisan életveszélyes helyzetbe civil kormánytisztviselők egy olyan kiképzésen, amelyhez szemlátomást nem rendelkeztek megfelelő felkészültséggel.

Képünk illusztráció, forrása: Unsplash

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek