Mi a helyzet a nyugdíjrendszerrel Magyarországon?

Megosztás

Támogatott tartalom!

Sajnos az utóbbi években nem sok megnyugtató hírt hallottunk a nyugdíjakról. A fejlett világ társadalmainak elöregedése korábban sosem látott kihívás elé állítja a felosztó-kirovó nyugdíjkoncepciót. Ezért is van szükség több pillérre, amelyekre támaszkodhat a jól működő modern nyugdíjrendszer.

Milyen lehetőségek állnak előttünk?

Nem kedvező a helyzet, de ez nem jelenti azt, hogy nincs megoldás a problémára. Érdemes proaktívan hozzáállni a kérdéshez és megkeresni azokat a lehetőségeket, amelyekkel hatékonyan felkészülhetünk a nyugdíjas évekre. A Bankmonitor többféle nyugdíj megtakarítás közül tudja megtalálni számunkra a megfelelőt. Mindenképpen érdemes konzultálni egy szakértővel, aki segít kiválasztani az ideális konstrukciót, amivel elérhetjük a kívánt célt.

A mai fiatalok, akik munkába állnak jellemzően nem emlékeznek rá, bár talán a hírekből ismerik, hogy 2011-ben milyen átalakítás történt a magán-nyugdíjpénztárak terén. A rendszer 1998-ban indult útjára, hogy az államnak befizetett nyugdíjjárulékok egy részéből hosszú távú befektetéseket eszközöljenek. A válságos pénzügyi helyzet azonban nem sokat segített a helyzeten, a végeredmény pedig ahhoz vezetett, hogy megrendült a bizalom az állami nyugdíjrendszertől teljesen függetlenül működő, önkéntes nyugdíjcélú megtakarításokban is.

Az egyik legnépszerűbb konstrukció napjainkban az önkéntes nyugdíjpénztár, amit több mint 1 millióan használnak. A tagok számottevő része sajnos inaktív, régóta nem fizet be a számlájára. A második csoportot a nyugdíjbiztosítással rendelkező ügyfelek alkotják (körülbelül 500 ezer fő), a nyugdíj-előtakarékossági számlát (NYESZ) pedig 90 ezren használják. Ha összeadjuk ezt a számlát, összesen 1,6 millió főt kapunk úgy, hogy egy embernek akár többféle megtakarítása is lehet párhuzamosan. A helyzet nem rózsás, jóval elmarad a létszám a hajdani magán-nyugdíjpénztári tagságtól.

Nem szabad egy lábon állni!

Sajnos a statisztikák azt mutatják, hogy a magyar nyugdíjasok bevételei szinte teljes egészében a felosztó-kirovó nyugdíjpillérből származnak. Az OECD tagországokban az idősek jövedelmének átlagosan 58 százalékát teszi ki az állami nyugdíj, míg hazánkban ez az arány 90%.

A magyar nyugdíjrendszer jelenleg egy lábon áll, ezért egyéni szinten kell mindent megtenni azért, hogy alaposan, hatékonyan felkészüljünk a nyugdíjas évekre.

Kerüljük el az önbecsapást!

Sajnos havi néhány ezer forintból nem lehet megfelelő nyugdíjt felépíteni. Ennek ellenére a legtöbben havonta 20 ezer forintot vagy annál jóval kevesebbet fizetnek be a megtakarítási számlájukra. Sokan mindig a minimális elvárt befizetéshez igazodnak. A túlzottan kis összegekből épülő megtakarítás nagyon alacsony nyugdíj-kiegészítést fog jelenteni. Érdemes kihasználni az adóvisszatérítéseket és kombinálni az egyes konstrukciókat, hogy a nyugdíjas évek valóban nyugodtak legyenek.

Kapcsolódó cikkek