Miskolc utolsó belváros-közeli zöldterületeinek egyike válhat betontengerré a következő hónapokban – derül ki abból a villámháborús gyorsasággal beterjesztett előterjesztésből, amelyet a város vezetése szinte az utolsó pillanatban zúdított a képviselők nyakába. A február 26-i közgyűlésen szavazásra bocsátandó terv a kultúrát áldozná fel az oktatás oltárán, miközben kritikusai szerint mindkettő megférhetne egymás mellett – csak nem a most kiszemelt helyszínen.
A konkrétumok igazán beszédesek. A Miskolci Szakképzési Centrum januárban kopogtatta meg a város vezetését egy GINOP Plusz pályázati lehetőséggel, amely informatikai és távközlési képzési központ létrehozását célozza. Eddig semmi kivetnivaló nincs a történetben, hiszen ki ne értene egyet a jövő szakembereinek korszerű képzésével?
A döntéshozók azonban nem sokat vacakoltak a helyszínválasztással: szemet vetettek a Csengey Gusztáv utca 10. szám alatti ingatlan udvarrészére – arra a 2455,4 négyzetméternyi területre, amely jelenleg a Miskolci Kulturális Központ kezelésében áll, és amelyet sokan csak “Csengey-kertként” ismernek és szeretnek.
“A képviselők a közgyűlés előtt kevesebb mint 24 órával kaptak egy előterjesztést” – panaszolják az ellenzéki képviselők, akik szerint ez már önmagában is beszédes. Még beszédesebb a tervezett ütemezés: az előterjesztés szerint március 1-től – azaz gyakorlatilag azonnal – a Szakképzési Centrum fennhatósága alá kerülne a terület, bár valamiféle “kegyeleti időszakként” december végéig a Kulturális Központ is használhatná még.
Hogy ez a gyakorlatban mit jelent egy építkezés kellős közepén, arról bölcsen hallgat a dokumentum.
“Ezzel megfojtanák Miskolc belvárosának egyik legeurópaibb kulturális zöldterületét” – fogalmaznak drámai hangon Szopkó Tibor és Szarka Dénes miskolci ellenzéki képviselők, akik nem magát a fejlesztést, hanem annak helyszínét kifogásolják, és egyetértenek azzal is, hogy “az informatikai és távközlési ágazat hallgatói megérdemlik a fejlesztést”. Csupán azt kifogásolják, hogy ezt egy közkedvelt zöldterület beáldozásával érnék el. A tiltakozók nem mulasztják el felidézni, hogy a terv homlokegyenest ellentmond a városvezetés korábbi hangzatos ígéreteinek.
Számos alternatív helyszín áll rendelkezésre egy ilyen beruházáshoz, ráadásul a közelben. Ott van például az ITC székháza (ami képzési helyként is működött, így a funkciója is megmenthető lenne), vagy az OTP melletti üres parkoló. Vagy ott van a közelben a cserkészeknek odaadott tisztiklub, amivel nem kezdtek semmit és így össze fog omlani.
A “Bükk városa” program keretében Tóth-Szántai József polgármester még három napja is úgy fogalmazott a Facebookon, hogy “szó szerint égető szükségünk van vízre, zöldre és árnyékra a belvárosban” a klímaváltozás miatt egyre forróbb nyarakon.
“A belvárost zöldfelületekkel és árnyékolókkal tesszük élhetőbbé” – hangzott a kampányígéret, amelyből most láthatóan egy többszintes betonkolosszus születhet. A természet és a közösségi terek varázslatos átalakulásának lehetünk szemtanúi: ahogy a facsemeték és a zöld gyep nettó 2500 négyzetméternyi betontömbbé változik át a fejlesztéspolitika alkímiájának köszönhetően.
Az előterjesztés szakmai rétegeibe ásva kiderül, hogy a tervezett épület egyáltalán nem kicsi: a becsült alapterülete 2500 négyzetméter lenne, és legalább 100 diák oktatására tervezik. A jelenlegi épület előtti 1791,91 négyzetméteres udvarrész továbbra is a Tankerületi Központ kezelésében maradna – ennyivel kevesebb területet kell betonnal borítani.
Ami a Művészeti Iskola jövőjét illeti, arról mélyen hallgat az előterjesztés. Nem derül ki, hogy a most ott folyó tevékenység hová költözne, vagy egyszerűen megszűnne-e. Ez utóbbi különösen fájó lenne, hiszen – ahogy kritikusai rámutatnak – a terület “Miskolc kulturális életének legélőbb és legzöldebb közösségi tere”.

A város vezetése szerint a beruházás hosszú távon hozzájárulhat Miskolc gazdasági növekedéséhez, bár – érdekes módon – közvetlen gazdasági hatást nem tulajdonítanak neki. Az előterjesztés tárgyilagosan megállapítja: “Közvetlen gazdasági hatás nem nevezhető a fejlesztés során létrejövő Tudásközpontnak, hosszú távon járul hozzá Miskolc gazdasági növekedéséhez.”
Ez a kissé homályos megfogalmazás felveti a kérdést: ha már egy értékes közösségi teret áldozunk fel, nem lenne-e célszerű, hogy az legalább azonnali és mérhető gazdasági előnyökkel járjon?
Az ügyben a végső szót a városi közgyűlés mondja ki február 26-án. Addig is marad a kérdés: vajon a város vezetése miért nem képes olyan alternatív helyszínt találni a fejlesztéshez, amely nem jár együtt a belváros egyik utolsó zöldterületének megsemmisítésével? És ha már egyszer a “Bükk városa” címre aspirál Miskolc, nem lenne-e szerencsésebb ezt megtartani a valóságban is, nem csupán a szlogenekben?
A történet végkifejletéről február 26. után értesülhetnek olvasóink – hacsak nem következik be újabb villámgyors fordulat az ügyben.
A Csengey-kert: Betört ablakokból virágzó közösségi tér
A korábban elhanyagolt, ecetfákkal benőtt Csengey Gusztáv utcai iskolaépület látványos átalakuláson esett át. A belvárosi tájseb 2023 tavaszán kezdett új életre kelni, amikor a közel nyolcszázmillió forintos beruházás részeként nemcsak az épületet, hanem a hozzá tartozó kertet is felújították.
Az egykori Szentpáli iskolának otthont adó épület földszintjén melegítőkonyhát és étkezőt alakítottak ki, amely háromszáz gyermek étkeztetését biztosítja. Az első és második emeleten szakgimnáziumi tantermek kaptak helyet, míg a harmadik emeleten és a tetőtérben a Miskolci Kulturális Központ irodái működnek.
A Csengey-kert rövid idő alatt a város kulturális életének fontos helyszínévé vált. Már 2023 nyarán otthont adott a II. Hangszínhely Fesztiválnak és a Gasztroplaccnak, később pedig a felsőoktatásba készülők eredményváró Pont Ott Partiját is itt rendezték meg..
A fejlesztés a Hodobay-program része, amely a belváros romos épületeinek felújítását és a kavicsos parkolók helyett használható közösségi terek létrehozását célozza. Veres Pál polgármester a megnyitón emlékeztetett: az egykori iskolaépület a belváros értékes részén állt kihasználatlanul, és félő volt, hogy az állagromlás miatt végleg elveszítik.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!