Elfelejtheted a Google-keresést? Az MI már a betegségeidre is diagnózist ad

Megosztás

Fejfájás, kiütés, gyomorgörcs? Korábban a Google volt az első “orvos”, akihez fordultál, de most egy új kihívó lépett színre: a mesterséges intelligencia. Vajon tényleg jobban diagnosztizál, mint egy háziorvos?

Ha gyors diagnózist akart az ember, amikor hirtelen mondjuk kiütések borították el a testét, és nem érte el a háziorvost, és rendelőben sem fogadták, akkor „ráguglizott” a dologra, vagyis valamelyik internetes keresővel, általában a Google segítségével megpróbált információt szerezni, beírva, hogy kisebb és nagyobb méretű, sötétpiros árnyalatú kiütések borították el a testemet, milyen betegség tünetei ezek?

A világ azonban gyorsan változik, és ez a módszer is elavulóban van, jön az új csillag, a mindentudó mesterséges intelligencia.

Orvosok és egészségügyi szakértők riasztották a közvéleményt, hogy egyre több ember használja a mesterséges intelligenciát betegségek diagnosztizálására. “Bár a ChatGPT-hez hasonló, nagyméretű nyelvi modellekkel rendelkező chatbotok képesek megoldani az orvosi vizsgálatok során felmerülő feladatokat, és olyan eredményeket elérni, amelyek lehetővé tennék, hogy az emberek szinte orvosokká váljanak, még mindig vannak jelentős hiányosságaik” – magyarázta egy szakértő a zive.sk munkatársának

Pranav Rajpurkar, a Harvard Egyetem munkatársa egy kutatócsoporttal együtt dolgozik, elmondta, hogy az AI chatbotok jelentős nehézségekkel szembesülnek a szimulált beteginterjúk során, ami pedig az egészségügyi diagnosztika kulcsfontosságú része. Ez a kutatócsoport fejlesztette ki a CRAFT-MD rendszert, egy új modellt a mesterséges intelligencia klinikai érvelési képességének értékelésére, amely egy beteg és egy orvos közötti szimulált beszélgetéseket használ.

A rendszer mintegy 2000 különböző valós orvosi esetre épül, és a kutatók igen érdekes eredményre jutottak. “A kísérletek azt mutatták, hogy az MI-modellek – köztük az OpenAI GPT-3.5 és GPT- 4 modelljei, a Meta Llama-2-7b és a Mistral-v2-7b – jelentősen rosszabbul teljesítettek a beszélgetésen alapuló teszteken, mint az írásos összefoglalók alapján történő diagnózisoknál. Ez azt jelenti, hogy a mesterséges intelligencia sokkal jobb eredményeket ér el a diagnózis felállításában, ha az összes tünet fel van sorolva, mint amikor magának kell információt szereznie róluk egy beszélgetés alapján. 

A Dr. Google pozíciója tehát még nincs akkora veszélyben, mint elsőre gondolta volna az ember, de itt a még a hangsúlyos kifejezés, mert nem kétséges, hogy rövid idő alatt a szóbeli teszteket is kiválóan oldják majd meg a nyelvi modellt alkalmazó chatbotok.

Készült az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.

Fotó: Facebook/Illusztráció

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek