Ez egy igazi ékkő BAZ megyében, amit nem sokan ismernek

Megosztás

Az Upponyi-hegység északkeleti részén, pontosabban a Lázbérci Tájvédelmi Körzet területén találjuk hazánk egyik legizgalmasabb földtani képződményét. A hatalmas sziklaszoros vadregényes környezetével együtt lenyűgöző látványosság.

Az Upponyi-hegység északkeleti részén találjuk hazánk egyik leglátványosabb sziklahasadékát. A túrázók körében kevéssé ismert, mégis ámulatba ejtő, közel 20 méter mély Damasa-szakadékot a kutatók is csak a 20. század végén kezdték el komolyabban vizsgálni, keletkezését pedig érdekes földrajzi jelenség magyarázza. A részleteket a Termeszetjaro.hu cikke bontja ki.

Egy földtani kuriózum születése
A Damasa-szakadék a tömbös hegycsuszamlás iskolapéldája. A látványos, közel 170 méter hosszú sziklaszoros létrejöttében több tényező is szerepet játszott. A Csom-patak az idők folyamán meredek falú völgyet alakított ki, amelyben egyre mélyebbre vágódva mosta alá a hatalmas sziklákat alátámasztó homokos, kavicsos rétegeket. A rétegek közötti vékony agyagsávok alkotta csúszópályán indult meg végül a nagy sebességű tömegmozgás, amelyet feltehetőleg földrengés idézett elő, de a kutatók szerint idővel e nélkül is mindenféleképpen megtörtént volna a leszakadás.

Óvatos becslések szerint is legalább 140 ezer tonna anyag lendült itt mozgásba, ami nagy jelentőségű esemény lehetett a környéken élők életében: több helyi legenda is szól a szakadék keletkezéséről, ami a feljegyzések szerint hatalmas robajjal ment végbe.

A kutatásoknak köszönhetően ma már bizonyos, hogy a szakadék több, de legalább két leszakadás következményeként jött létre. A régebbi kőzetanyag könnyen elkülöníthető a legutolsó – feltehetően a „nagy” 1834-es – csuszamlás tömbjétől. Utóbbi szikláit szinte vissza lehet illeszteni az eredeti helyükre, míg a korábbi csuszamlás(ok) kövei csupán kusza sziklahalmazt alkotnak a völgytalptól kb. 25 méteres magasságig.

Rejtőző álbarlang
A leomlott kőzetanyag tömbjei között sok helyen az ember számára is járható hasadékhálózat alakult ki, amely az ágasvári Csörgő-lyuk után hazánk második legnagyobb, több mint 200 m hosszúságú, nem karsztos álbarlangrendszere. A tömbök között, 20 m körüli mélységben, a szűk, sötét hasadékokban még nyár elején is 0 °C körüli hőmérsékletet mérhetünk, és az eldugott, mély zugokban akár még havat is találhatunk.

Figyelem! A fokozottan védett terület engedély nélkül látogatható, de az álbarlangrendszer középső részének eléréséhez barlangász-felszerelésre, gyakorlatra, de leginkább egy profi vezetőre van szükség. A balesetek elkerülése érdekében tapasztalatlanok semmiképpen se másszanak be a hasadékokba!

Egész éven szabadon látogatható. Csapadékos, csúszós időben megfelelő ruházattal és fokozott figyelemmel közelítsük meg a szakadékot.

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek