Csapatépítés – Áldás vagy átok?

Megosztás

Képzeljünk el egy állásinterjút: a beszélgetés könnyedén halad, majd szóba kerülnek a munkahely mindennapjai – ingyen kávé, közös ebédek, rendszeres csapatépítők. Ekkor a jelölt arcán egy pillanatra láthatóvá válik némi feszengés. Ismerős helyzet?

A jó hír az, hogy a Stepout games csapatépítő játékok olyan lehetőségeket is tartogatnak, melyek egy cseppet sem hasonlítanak a megszokott, mindenki által ismert programokra. Lássuk most részletesen, hogy miről is van szó.

Mit jelent valójában a csapatépítés?

Ez a fogalom mára szinte mindent magába foglalhat, így nem csoda, ha mást és mást értünk alatta. Lehet egy céges hétvége egy vidéki szállodában, de akár egy gyors, online jégtörő játék is egy munkamegbeszélés elején. Bár a kivitelezés sokféle lehet, a célja mindig ugyanaz: erősíteni az együttműködést, jobbá tenni a munkahelyi légkört, és segíteni abban, hogy az emberek hatékonyabban dolgozzanak együtt. Alapvetően növeli a munkakedvet és a közösséghez való tartozás érzését.

Miért vált ki sokakból kellemetlen érzéseket?

Ennek oka talán az, hogy a csapatépítés összemosódott a kötelező, időrabló programokkal, amelyeken az emberek nem feltétlenül vesznek részt szívesen – főként, hogy általában a munkaidőn kívülre esik a szervezés. Ha egy ilyen esemény nem ad valódi, kellemes élményt vagy értéket, akkor könnyen az unalom vagy a kényszer érzése társulhat hozzá.

Hogyan lehet valódi kikapcsolódás a csapatépítő program?

A mai munkahelyi környezet egyre sokszínűbb. Vannak, akik az irodában dolgoznak, mások távolról vagy hibrid rendszerben. Gyakran földrajzilag is szétszórtak, így nem mindig egyszerű mindenkit egy térbe összehozni. Így érthető, hogy a csapatépítésnek is alkalmazkodnia kell a változó igényekhez.

A legfontosabb, hogy a programnak ne legyen kötelező esemény íze, valóban a résztvevőkről szóljon. Az olyan tevékenységek, ahol mindenki aktívan hozzátehet valamit, sokkal eredményesebben támogatják a kapcsolatépítést és az együttműködést, mint egy általános, mindenki számára egyformán „kötelező” esemény.

A kulcs az, hogy a résztvevők jobban megismerjék egymást. Egy kreatív vetélkedő, ahol személyes kérdések kerülnek elő, például „Mi a kedvenc helyed az irodában?” vagy „Mit vinnél magaddal egy lakatlan szigetre?”, sokkal inkább segíti az emberi kapcsolatok mélyítését, mint egy általános vetélkedő. 

Online is lehetséges a játék

Nem minden csapat tud fizikailag összegyűlni egy helyen, de ez ma már nem akadály. Sok program webes felületen is működik, akár több nyelven is, így a földrajzi távolság sem jelent problémát. A lényeg mindig az, hogy a csapatépítés valóban az emberek közötti kapcsolatokra és a közös élményekre épüljön.

A munkahelyi kapcsolatok erősítése nem kell, hogy egy felesleges teher legyen. Ha jól vannak megtervezve a programok, akkor valódi értéket adhat a résztvevőknek, segítve így a mindennapi közös munka elvégzését.

Fizetett tartalom.

Kapcsolódó cikkek