A Partizán-interjú, ami mindent megváltoztatott: Magyar Péter egy éve

Megosztás

Pontosan egy évvel ezelőtt, 2024. február 11-én jelent meg az az interjú a Partizán műsorában, ami váratlanul új fejezetet nyitott a magyar politikában.

Magyar Péter, aki akkor még csak a Diákhitel Központ vezetőjeként és Varga Judit volt igazságügyi miniszter exférjeként volt ismert, azóta olyan utat járt be, ami még a legvadabb politikai forgatókönyvekben sem szerepelt.

Az interjú időzítése tökéletes volt: a kegyelmi botrány épp a tetőpontján járt. Novák Katalin köztársasági elnök és Varga Judit igazságügyi miniszter egy nappal korábban mondott le, miután kiderült, hogy kegyelmet kapott a bicskei gyermekotthon pedofil igazgatóját fedező bűntárs. A közhangulat forrongott, az ellenzéki pártok már előre dörzsölték a markukat – a DK 20 százalékos EP-választási eredményről álmodozott, a Momentum 10-ről.

Aztán jött Magyar Péter, és felborította a politikai sakktáblát.

Az interjú – ami majdnem 3 milliós nézettséggel bír – előtt már két figyelemfelkeltő lépést tett: először egy Facebook-kommentben – állami cégek igazgatósági tagjaként – kritizálta a kegyelmi döntést, majd látványosan lemondott minden állami pozíciójáról. Utóbbit egy kemény Facebook-posztban jelentette be, ahol arról írt, hogy “az igazi felelősök nők szoknyája mögé bújnak, ahol Tónik, Ádámok és Barbarák vígan röhöghetnek a markukba”. A célzás a Völner-Schadl-ügy szereplőire nem is lehetett volna egyértelműbb.

EXKLUZÍV: Varga Judit exférje a pedofilbotrányról, Rogán Antalról és a fideszes törésvonalakról

Szombaton lemondott Novák Katalin köztársasági elnök és Varga Judit volt igazságügyi miniszter, aki a Fidesz európai parlamenti listáját vezette volna. Ezzel együtt szakított az Orbán-rezsimmel Magyar Péter, Varga Judit volt férje, aki bejelentette, hogy lemond állami kötődésű megbízásairól: távozik a Magyar Közút igazgatóságából, valamint az MHB Bank felügyelőbizottságából is.

A másfél órás Partizán-interjú valóságos politikai földrengést okozott. Magyar kendőzetlenül beszélt a NER belső működéséről, az Orbán-rendszerről, amit “családi részvénytársaságként” jellemzett. Különösen éles kritikával illette Rogán Antalt, akit Richelieu bíboroshoz hasonlított, aki a háttérből, elszámoltathatatlanul irányítja a kormányzati kommunikációt és a titkosszolgálatokat. Szóvá tette Tiborcz István megmagyarázhatatlan gazdagodását is – ez különösen pikáns volt egy olyan embertől, aki maga is a rendszer része volt.

Az interjú legérdekesebb részei azonban azok, amelyek csak utólag nyertek értelmet. Magyar akkor még határozottan tagadta, hogy politikai szerepre készülne – “ez viccnek is rossz” mondta -, de több olyan kijelentést tett, ami ma már árulkodónak tűnik.

Beszélt például arról, hogy “nagyon gyorsan lehet politikai alternatíva”, és hogy a magyar választási rendszerben “bármi történhet”. Rejtélyesen célozgatott arra is, hogy van még “atombombája” – mint utóbb kiderült, vélhetően a később nyilvánosságra hozott Varga Judit-hangfelvételre utalva, amin exfelesége a Völner-ügy aktáinak manipulálásáról beszél.

A beszélgetésben Magyar két fő ellenséget jelölt meg: az apátiát és “pár család” túlzott gazdagodását. Érdekes módon már akkor felvázolta későbbi politikai stratégiájának alapjait is. Beszélt arról, hogy el kell tanulni a Fidesz kampánytechnikáit, az egyszerű üzenetek fontosságáról, és arról, hogy “választást lehet bukni rossz gazdasági adatokkal, de önmagában nyerni nem lehet”.

A történelem fintora, hogy míg az ellenzéki pártok akkor még saját térnyerésükről álmodoztak, egy évvel később Magyar Péter újonnan alapított TISZA Pártja 29 százalékot ért el az EP-választáson, Budapesten pedig kis híján megszorongatta a Fideszt, Nyíregyházán meg is előzte. Nem kis szerepe volt ebben Magyar Péter országjáró programjának. Az egykori NER-es vezető mára az egyetlen értelmezhető kihívója lett Orbán Viktornak, az ellenzéki szavazók új reménysége, egyre több Tisza-sziget alakul és szlogenné vált az “árad a Tisza” – a legtöbb közvélemény-kutatásban már egy ideje előzi a Fideszt.

Magyar politikai metamorfózisa figyelemreméltó: a rendszerkritikus jobboldaliból egy év alatt az ellenzék vezéralakjává vált. Az interjúban tett egyik megjegyzése – “rendszerek nagyon gyorsan tudnak összedőlni” – talán épp az ő politikai karrierjén keresztül nyer új értelmet.

Az pedig külön pikantériája a történetnek, hogy míg az interjúban még arról beszélt, hogy “amíg Gyurcsány Ferenc ott van, addig Orbán Viktor is ott lesz”, mára épp ő tűnik annak, aki mindkettőjüket nyugdíjba küldheti.

Az egy évvel ezelőtti interjú ma újranézve szinte próféciának hat. Vagy talán inkább egy gondosan megkomponált politikai kampány nyitányának? Ezt majd a történészek eldöntik. Az mindenesetre biztos, hogy a magyar politika egyik legizgalmasabb fejezetének kezdőpontját jelentette.

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek