A Bodroggal és a Tiszával a Borsod24-en 2024-ben több esetben is foglalkoztunk. Megtudtuk ugyanis, hogy a folyókat a PET-kupa résztvevői több tonna szeméttől tisztították meg, hogy a mikroműanyag mennyisége brutális a folyókban, és hogy a szlovákok is imádják a Bodrogot. Rengeteg lehetőség rejlik a folyók menti vidék fejlesztésében, ebben segíthet a határon átnyúló közös együttműködés is az Európai Unió társfinanszírozásában.
A FloodBOTI projekt neve az angol flood, magyarul árvíz, illetve a Bodrog és a Tisza kezdőbetűiből tevődik össze. A projekt a folyóknak nemcsak az árvízvédelmére irányul, legalább annyira fontos küldetésüknek tartják a vizes élőhelyek helyreállítását, a küzdelmet az invazív növények ellen. Fontos feladat a vízgazdálkodás javítása is, de a közösségi programok is kiemelt szerepet kapnak, úgy, mint a folyók takarítása és a környezet rendbetétele. A projekt az EU társfinanszírozásával indult 2024. júliusában.
Nagy esőzések idején a Bodrog és a Tisza kilépve komoly árvizet tudnak okozni. Az elmúlt években az időjárás szinte teljesen megborult, sokkal kiszámíthatatlanabb, és azt tapasztaljuk, hogy elképesztő mennyiségű csapadék képes lehullni akár néhány perc leforgása alatt is. Az árvizek pedig nemcsak az ökoszisztémát, hanem a helyi lakosságot is veszélyeztethetik.

Mind a szlovák, mind a magyar vízügynél hasonló kihívásokkal néznek szembe, éppen ezért a szoros együttműködés megkerülhetetlen, különös tekintettel arra, hogy hazánk alvízi ország (azaz a folyók vízgyűjtő területe külföldön található). A közös fejlesztés, végrehajtás, menedzsment és finanszírozás alapelveit szem előtt tartva a projekt keretében hasonló műszaki megoldások, tevékenységek és beavatkozások tervezettek, amelynek eredményeként hasonló környezeti és természetvédelmi előnyök is várhatók. Ilyen a kiegyensúlyozottabb vízháztartás, valamint a fenntartható természetközeli állapotok megteremtése, a hasznos vizek (kisebb árhullámok) fokozottabb visszatartása a hullámtereken, holtágakban, ezek kihangsúlyozására pedig oktatási és szemléletformálási tevékenységekkel is törekednek a környezetünk védelmének erősítésére.
A projekt hivatalosan 2024 júniusában elindult, a Támogatási Szerződés aláírása pedig augusztusban történt meg. Az Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság a Borsod24 érdeklődésére elmondta, jelenleg a projekt előkészítési szakaszában járnak, ebbe tartozik a közbeszerzés kiírása is. Elárulták, egyrészt műszaki és egyéb pályázati szempontok miatt esett a területválasztás a Tiszadorogma-Ároktő közti szakaszra, másrészt „egy vízfolyást, vagy hullámtér szakaszt a szakmai irányelvek szerint folyásirányt tekintve alulról felfelé kell rendezni, kitisztítani”, a Tisza-folyó ezen szakasza pedig az igazgatósághoz tartozó legalsó szakasza.
Ugyan a szóban forgó pályázat a hullámtérrendezés kapcsán nem érinti a Bodrog magyarországi szakaszát, az ÉMVIZIG mindent megtesz a kisebb folyó és turistái érdekében.
„Lehetőségeinkhez mérten igyekszünk kihasználni a pályázatokat, amelyek segítségével élhetőbbé tehetjük vízfolyásainkat. A Bodrogon jelenleg is aktívan részt veszünk a DALIA Danube Light House projektben, amely egy olyan nemzetközi összefogás, amely a folyókat érintő kommunális hulladék felszámolását célozza meg. Ebben a projektben mintaterületként szolgál a Bodrog folyó Magyarországi szakasza, ahol a folyót érő műanyag áradat felszámolása érdekében több éven keresztül hulladékmentesítési akciók lesznek. Mivel a folyóvizeinket és ártereinket érintő hulladékszennyezés egy igen komoly probléma, ezért van olyan fejlesztési tervünk is, amely ennek a kezelését célozza meg. Ilyen fejlesztési terv a Bodrogon és a Tiszán már meglévő kárelhárítási létesítmények átalakítása és alkalmassá tétele a külföldről érkező szilárd hulladékszennyezés lokalizálására és eltávolítására” – írta az igazgatóság portálunk érdeklődésére.

Az ÉMVIZIG azt is elmondta, a korábbi években is rendszeresen végeztek helyreállítási munkálatokat, fásításokat, és tapasztalták, hogy az arra járók vagy az ott élők figyelmét felkeltette a táj szépsége.
„Ezzel kapcsolatban az a tapasztalatunk, hogy az emberek lassan, fokozatosan újra felfedezik és elkezdik használni a tájat, akár horgászati, akár kirándulási, sportolási, vagy rekreációs célból. Igazgatóságunk igyekszik kiszolgálni a társadalom vizekkel kapcsolatos széleskörű igényeit, mely során minden érintettel törekszünk a konszenzus megteremtésére” – tették hozzá.
Készült az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.

(fotók: ÉMVIZIG)
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!