A parlamenti képviselők friss vagyonnyilatkozataiból kiderül: míg egyesek még mindig az első Opeljüket törlesztik, mások százmilliós állampapír-portfólióval vigasztalódnak a képviselői fizetés mellett. A 2024-es és 2025-ös bevallások összehasonlítása alapján a kormánypárti honatyák többsége nem panaszkodhat. Vagyonnyilatkozatok Csöbörtől Tállaiig – sőt tovább.
A 2024-es vagyonnyilatkozatok ismét rávilágítanak a rendszer alapvető hiányosságaira: a családtagok vagyonának titkosításával és az önbevallásos jelleggel gyakorlatilag használhatatlanná válik az eszköz a politikusok valós vagyoni helyzetének feltérképezésére.
Mielőtt a Borsod-Abaúj-Zemlént képviselő politikusok zsebeiben turkálnánk, nézzük meg néhány országosan is ismert politikus vagyoni helyzetét.
A dokumentumokból kirajzolódó kép szerint továbbra is Orbán Viktor miniszterelnök az egyik “legszegényebb” politikus, ami már önmagában is jelzi a rendszer megbízhatatlanságát. Miközben havi bruttó 6,5 milliós jövedelemmel rendelkezik, megtakarításai csökkentek, a sokat emlegetett hatvanpusztai birtok pedig továbbra is édesapja nevén szerepel.
Ezzel szemben Rogán Antal, akit még mindig nem húztak le az amerikai szankciós listáról, 609 millió forintos megtakarítással kezdte az évet. Találmányának hasznosításáért havonta 38 millió forintot kapott a Mobilsign Kft.-től, állampapírokban tartott vagyona pedig egy év alatt 65 millióról 500 millióra nőtt.
Kövér László házelnök vagyonnyilatkozata már-már puritán egyszerűséget sugall: eltűnt belőle a korábban feltüntetett készpénz, viszont felbukkant egy 7 milliós követelés – valaki ennyivel tartozik neki. A politikus 8,5 milliós hitelét törlesztgeti, és továbbra is hűséges 2014-es Skoda Superbjéhez.
Navracsics Tibor miniszter egy év alatt 5 millió forintot tudott félretenni – készpénzben. A 25 milliós hiteléből másfél milliót törlesztett, míg a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tudományos főmunkatársaként havi félmillió és egymillió közötti összeget keres – a képviselői és miniszteri fizetése mellé.
Nagy Márton láthatóan komolyan veszi a kockázatkezelést: több mint 100 millió forint értékben kötött különböző biztosításokat, miközben állampapírjainak értékét megháromszorozta, 30 millióra növelte. Két budapesti lakása továbbra is megvan.
Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója több mint 50 milliós hiteltartozással küzd, de állampapírokban tartott vagyona 17-ről 29 millióra nőtt. Jövedelme impozáns: a Miniszterelnökségtől, az MCC-től és képviselőként is milliókat kap havonta.
Szijjártó Péter külügyminiszter vagyona 20 millióval gyarapodott, immár 86 millió forintot tesz ki. Ennek nagy részét, több mint 80 milliót értékpapírokban tartja. A szüleinek továbbra is tartozik 30 millióval – úgy tűnik, a világutazó miniszter fizetése sem elég ennek rendezésére.
Gulyás Gergely miniszter nemcsak megnősült, de 9 millióval növelte megtakarításait is: bankszámláján 20,5 millió pihen. Két budai lakása továbbra is megvan, az esküvőt pedig – stílusosan – a Várban, a Lovarda épületében tartották.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter “szerény” 3,5 milliós fizetése mellett az SBA Invest Kft.-ből havonta átlagosan 49 millió forintos osztalékot vett ki. Vagyona egy év alatt 85 millióról 343 millióra ugrott, amiből futotta balatoni ingatlanokra is.
Lázár János építési miniszter újabb ingatlanokkal bővítette amúgy sem szerény portfólióját: egy V. kerületi lakással és további szántókkal gazdagodott. 46 ingatlanja között már minden megtalálható a budapesti lakásoktól a mocsárig. Megtakarításai 34 millióról 290 millióra nőttek, bár 160 milliós hiteltartozása és további 60 milliós magántartozása is van.
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes namíbiai vadászatai ellenére is képes volt félretenni: 7,5 milliós banki megtakarítása lett, és továbbra is őrzi 10 milliós készpénzállományát. Valaki még mindig tartozik neki másfél millióval.
A frissen kinevezett államfő, Sulyok Tamás vagyona érdekes módon apadt: bankszámlája 28 millióról 7 millióra csökkent, annak ellenére, hogy tavasztól már havi bruttó 5 millió feletti fizetést kap.
Az ellenzék részéről Gyurcsány Ferenc maga is kritizálta a rendszert, mondván: “Csak az nem derül ki belőle, aminek kellene: ki lopott, csalt, ki volt korrupt.” A DK elnöke költözés előtt áll: a II. kerületi telkén épülő hatlakásos társasházban egy 161 négyzetméteres, hatalmas teraszos lakás lesz az övé. Míg értékpapírokban tartott 18 milliója eltűnt, a bankszámláján 46 millió pihen. Érdekes módon az Altus-cégtől már nem kap fizetést, viszont álnéven írt könyvéből 2,5 milliós bevétele származott – bár ez az összeg olyan “csekély” volt, hogy be sem kellett vallania.
Az LMP-s Ungár Péter továbbra is őrzi leggazdagabb “ellenzéki” címét: a korábban 15 milliárdosra becsült vagyona mellett még az a 99 millió is csupán aprópénz, amit tartozásként megkapott. Bankszámlája szerényen 12 millió forintot és 9 millió eurónak megfelelő összeget mutat. A politikus bizalmi vagyonkezelőként és kedvezményezettként havi 400 ezer és 1 millió közötti összeggel gazdagodik.
A vagyonnyilatkozatok talán legszürreálisabb eleme Pintér Sándor belügyminiszter továbbra is féltve őrzött Wartburgja, ami mellett azért 1,2 millió dollár és 300 ezer euró értékű befektetési jeggyel is rendelkezik. Varga Mihály leendő jegybankelnök pedig egy Kabala nevű sötétpej ménnel gazdagította vagyonleltárát.
A rendszer hibáit jól mutatja, hogy miközben a politikusok többsége látványosan gyarapodik, a nyilatkozatok alapján szinte lehetetlen visszakövetni a vagyon eredetét. A családtagok vagyonának titkosítása, az ellenőrzés hiánya és a következmények nélküli tévedések lehetősége gyakorlatilag értelmetlenné teszik az átláthatóság ezen eszközét. Így a vagyonnyilatkozatok továbbra is inkább szolgálnak évről évre megújuló politikai színjátékként, mint a közélet tisztaságát szolgáló valódi kontrollmechanizmusként.
Lássuk, hogyan alakult a borsodi képviselők vagyoni helyzete egy év alatt – néhányan jelentős gyarapodást könyvelhettek el, míg mások inkább csak a meglévő vagyonukat őrizgették.
CSÖBÖR KATALIN (BAZ 1-es választókörzet, Fidesz-KDNP)
A képviselő három ingatlant birtokol: egy 80 négyzetméteres alsózsolcai lakóházat (fele részben), egy szintén alsózsolcai gyümölcsöst, valamint egy 160 négyzetméteres miskolci lakóházat. Autófrissítést hajtott végre: 2024-ben új Skodát vásárolt. Figyelemre méltó, hogy míg hiteltartozása csökkent (24 millióról 15,7 millióra), más szerződés alapján fennálló pénzkövetelése is mérséklődött (15 millióról 13,5 millióra). Értékpapír-megtakarításokkal nem rendelkezik – legalábbis a nyilatkozat szerint.
DEMETER ZOLTÁN (BAZ 4-es választókörzet, Fidesz-KDNP)
Négy ingatlan tulajdonosa, köztük egy bánhorváti lakóház (99 m²), két trizsi ingatlan és egy 7,5 hektáros legelő. Autója egy 2023-ban vásárolt Toyota RAV 4. Pénzügyi helyzete javult: hiteltartozása közel felére csökkent (3 millióról 1,7 millióra), folyószámláján pedig egymillióval több van (4 millió forint). Szerény pénzügyi portfóliójában egyetlen elem szerepel: egy 1,75 milliós takarék részjegy. Figyelemre méltó, hogy képviselőtársai többségével ellentétben nem halmoz jelentősebb pénzügyi befektetéseket.
HEGEDÜS ANDREA (BAZ, listán bejutott képviselő, DK)
Három miskolci ingatlan büszke tulajdonosa: egy 102 négyzetméteres családi ház, egy 44 négyzetméteres lakás és egy építési telek. Autója egy 2020-as Opel Corsa. Készpénzvagyona egymillióval csökkent, jelenleg 2 millió forint – ami meglehetősen szokatlan egy képviselő esetében, hiszen a legtöbben inkább értékpapírokban tartják a pénzüket. Más megtakarítással vagy befektetéssel nem rendelkezik, hitele nincs. Korábbi munkahelyén intézményvezető-helyettesként a magasabb fizetési kategóriába tartozott.
DR. HÖRCSIK RICHÁRD (BAZ 5-ös választókörzet, Fidesz-KDNP)
Egy sárospataki lakóház felének tulajdonosa (218 m²), ami mellé egy 2011-es Renault Latitude társul. Pénzügyi helyzete jelentősen javult: bankszámla-egyenlege 22,6 millióról 35,5 millióra nőtt. Devizamegtakarításai stabilak maradtak: mintegy 9 millió forint értékű Erste prémium számla, plusz 1,5 millió forintnyi devizaszámla. Érdekes módon a Dynamis Kft-ben 30%-os tulajdonrésszel rendelkezik, valamint a Prec-Cast Kft. felügyelőbizottsági tagja. Emellett négy civil szervezetben is tisztséget visel, mindegyiket díjazás nélkül.
JAKAB PÉTER (BAZ, listán bejutott képviselő, A Nép Pártján)
A képviselők között egyedülálló módon nem rendelkezik saját ingatlannal. Vagyoni helyzete szerény: egyetlen jelentősebb vagyontárgya egy idén januárban vásárolt 18 éves Opel Astra. Sem megtakarításai, sem tartozásai nincsenek. Két szervezet vezetője: a Nép Pártján Mozgalom – Magyarország Egyesület és a Nép Pártján párt elnöke, mindkét pozíciót díjazás nélkül tölti be. Az átláthatóság mintapéldája: a legegyszerűbb és legrövidebb vagyonnyilatkozatok egyikét nyújtotta be.
KISS JÁNOS (BAZ 2-es választókörzet, Fidesz-KDNP)
Jelentős ingatlanportfólióval rendelkezik: miskolci családi ház, fonyódi üdülő és egy átányi kert tulajdonosa. Autója egy 2023-ban vásárolt Volvo V60. Pénzügyi befektetései impresszívek: részvényállománya egy év alatt 31 millióról 41 millió forintra nőtt. Emellett továbbra is tulajdonos a Queen Mary Kft-ben és a Printória Kft-ben. Figyelemre méltó gyűjteménye van kortárs magyar grafikákból és festményekből – bár ezek értékét nem tüntette fel.
DR. KONCZ ZSÓFIA (BAZ 6-os választókörzet, Fidesz-KDNP)
Egyetlen ingatlana egy XI. kerületi 76 négyzetméteres társasházi lakás. Közlekedési eszközként egy örökölt Suzuki SV650 motorkerékpárt használ 2020 óta. Pénzügyi helyzete stabil: 20 millió forintnyi értékpapír-befektetése és 4 millió forintos bankszámla-egyenlege az elmúlt évben nem változott. Tartozása nincs, korábbi államtitkári pozíciójából származó jövedelme a legmagasabb kategóriába tartozott.
RIZ GÁBOR (BAZ 3-as választókörzet, Fidesz-KDNP)
Járműparkja bővült: a 2014-es Audi A8 és a 2008-as FIAT lakóautó mellé egy 2007-es Suzuki Burgman motorkerékpárt vásárolt. Befektetései látványosan gyarapodtak: K&H részvényei 28,6 millió forintot, kötvényei 42,4 millió forintot érnek. Új elemként jelentek meg devizás megtakarításai: 10,4 millió forintnyi dollár és 6 millió forintnyi euró. Ingatlant azonban – legalábbis a nyilatkozat szerint – nem birtokol, ami meglehetősen szokatlan egy ilyen jelentős pénzügyi portfólió mellett.
TÁLLAI ANDRÁS (BAZ 7-es választókörzet, Fidesz-KDNP)
A képviselők között talán a legimpresszívebb befektetési portfólióval rendelkezik. Négy ingatlana van: bogácsi üdülő, két mezőkövesdi ingatlan és egy bükkzsérci pince. Pénzügyi befektetései egy év alatt jelentősen gyarapodtak: NYESZ-R számlája 11,1 millió, NN Vísió befektetése 16,8 millió, OTP befektetési jegyei 42,3 millió forintra nőttek. Magyar Államkötvény-állománya különösen figyelemreméltó: a 2025/N és 2025/J sorozatok mellett új elemként jelent meg a 2029/J kötvény 65,2 millió forint értékben. Bankszámlaegyenlege is közel megháromszorozódott, 7,3 millió forintra nőtt. Mindezt államtitkári és képviselői fizetéséből érte el – legalábbis a nyilatkozat szerint más jövedelemforrása nincs.
A vagyonnyilatkozatok összességében jelentős vagyoni különbségeket mutatnak a képviselők között: míg egyesek szerény körülmények között élnek (mint Jakab Péter), mások több tízmilliós befektetési portfólióval rendelkeznek (mint Tállai András vagy Riz Gábor). Érdekes megfigyelni, hogy a jelentősebb vagyongyarapodás főként a pénzügyi befektetésekben mutatkozik, nem pedig az ingatlanvásárlásokban. A képviselők többsége nem vagy csak minimális hiteltartozással rendelkezik, ami a jelenlegi magas kamatkörnyezetben érthető stratégia.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!