Tragikus családi történet vezetett az elmúlt hetek egyik legkomolyabb iskolai fenyegetéssorozatához. Egy 15 éves borsodi fiú, Sz. Ervin, aki nemrég veszítette el édesanyját, múlt héten 46 iskolának küldött bombafenyegetést emailben. A történet mélyebb vizsgálata során egy olyan családi dráma bontakozott ki, amely rávilágít a családon belüli erőszak és a rendszerszintű problémák súlyos következményeire.
A rendőrség terrorcselekmény elkövetésével fenyegetés bűntette miatt hallgatta ki a fiatalt, akit három nap őrizet után, hétfő délután hazaengedtek, mivel letartóztatását nem találták indokoltnak. A nyomozóknak tett vallomásában a fiú nyíltan beszélt motivációjáról: félelmet akart kelteni diáktársaiban, azt szerette volna elérni, hogy meneküljenek el az iskolákból. A célpontok között szerepelt saját tiszaújvárosi szakképző iskolája is, ahova már két hónapja nem járt be, mivel elmondása szerint nem kívánt tovább tanulni.
A család egyik rokona megrendítő részleteket osztott meg a tragédiáról. A mindössze 35 éves édesanya, Gina hat gyermeket nevelt, köztük egy másfél éves kisgyermeket is. A legidősebb fiú, Ervin talált rá holtan az ágyában egyik reggel, hiába próbálta ébresztgetni. A rokon elmondása szerint a fiú korábban kiváló tanuló volt, szorgalmáért dicséretet is kapott, valamint aktívan sportolt egy környékbeli focicsapatban, ám a közelmúlt eseményei láthatóan mély nyomot hagytak benne.
Az anya halálát először rendkívüli esetként kezelték, azonban a nyomozás hamar más irányt vett. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság közlése szerint jelenleg halált okozó súlyos testi sértés gyanúja miatt folyik büntetőeljárás. A nyomozás során a fiú édesapját, Sz. Tamást vonták felelősségre felesége bántalmazása miatt. A hat gyermek az édesanyjuk halála után anyai nagynénjükhöz került.
A fiú egy közeli barátja szerint „az anyukája halála nagyon megviselte, biztos nem akart senkinek ártani.”
A szakértők szerint az ilyen esetek hátterében álló családon belüli erőszak gyakran hosszú folyamat eredménye. A bántalmazás fokozatosan eszkalálódik, kezdve a verbális agressziótól egészen a fizikai erőszakig. A gyermekek különösen sérülékenyek ezekben a helyzetekben, hiszen tehetetlenül kell végignézniük szeretteik szenvedését, miközben maguk is az erőszak áldozataivá válhatnak. Az áldozatok gyakran csapdahelyzetbe kerülnek: a több gyermeket nevelő anyák különösen kiszolgáltatottak, hiszen az anyagi függőség, a lakhatási problémák és a megfelelő támogatórendszer hiánya miatt sokszor képtelenek kilépni a bántalmazó kapcsolatból. A szakemberek szerint a megelőzésben kulcsszerepet játszana a hatékonyabb jelzőrendszer, a több elérhető anyaotthon és a megfizethető pszichológiai segítségnyújtás.
A 15 éves Ervin esete különösen szemlélteti, milyen súlyos következményekkel járhat, ha egy kamasz megfelelő segítség nélkül marad traumái feldolgozásában. A szakértők hangsúlyozzák, hogy az ilyen helyzetben lévő fiatalok számára létfontosságú lenne a szakszerű pszichológiai támogatás és a biztonságos, támogató környezet megteremtése. Enélkül fennáll a veszélye, hogy a feldolgozatlan trauma és düh destruktív módon tör felszínre, ahogy az ebben az esetben is történt.
A történet rávilágít arra is, hogy a családon belüli erőszak nem csupán egyéni tragédiákat okoz, hanem társadalmi szintű problémává nőhet. A megfelelő prevenciós rendszer és beavatkozási protokollok hiánya, valamint a jelzőrendszer gyengeségei mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy hasonló esetek a jövőben is előforduljanak.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!