Titkolták, most kiderült, mennyit keres Varga Judit

Megosztás

Varga Judit a Miskolci Egyetemhez tartozó Közép-európai Akadémián dolgozik, mióta feladta politikusi karrierjét. A Magyar Narancs utánajárt, milyen bérezést kap az ott végzett munkájáért.

A Miskolci Egyetem Közép-európai Akadémiája (KEA) csak egy TASZ segítségével indított adatkiadási per nyomán fedte fel Varga Judit, volt igazságügyi miniszter fizetését. A dokumentumok szerint Varga jelenleg havi bruttó 2,1 millió forintos munkabérben részesül az intézménynél, ami több mint kétszerese a jogtudós kollégái átlagos, egymillió forintos díjazásának.

A részletes adatokból kiderül, hogy Varga 2023. augusztus 1. és 2024. február 29. között megbízási jogviszonyban állt az Akadémiával, ahol havonta bruttó 2 millió forintot keresett. 2024. március 1-től határozatlan idejű munkaviszonyba került, és fizetése 2,1 millió forintra emelkedett. Ez azt jelenti, hogy 2024-ben összesen 24,9 millió forintot keres az intézménynél. Érdekes időzítés, hogy fizetésemelése másfél hónappal a kegyelmi botrány után történt.

Az Akadémián Varga kutatói és szakértői szerepet tölt be: az európai uniós intézményrendszer és döntéshozatali mechanizmusok kutatási területén nyújt orientációt, valamint szakértőként vesz részt az uniós jogi ismereteket igénylő kutatásokban és az aktuális kutatási témák kiválasztásában. A 2022. január és 2024. április közötti időszakban dokumentáltan tíz szakmai előadást tartott és 23,5 óra oktatói munkát végzett. Tevékenysége között szerepel többek között egy nemzetközi konferencia előadás, fordított workshop PhD hallgatókkal, valamint rendszeres heti egyeztetések az Akadémia stratégiai igazgatójával.

A KEA kezdetben elutasította a volt miniszter fizetésének nyilvánosságra hozatalát, azt állítva, hogy az személyes adat, mivel Varga nem rendelkezik döntéshozatali joggal az intézményben. Meglepő módon azt is kijelentették, hogy Varga tulajdonképpen nem is képviseli az akadémiát. Az adatok végül csak azért kerülhettek nyilvánosságra, mert Varga személyesen járult hozzá.

Az Akadémia általános finanszírozási gyakorlata is figyelemre méltó. A 2023-2024-es időszakban 14 önálló kutatócsoport tagjainak összesen 149 megbízási szerződést kötöttek, 1,5 milliárd forint értékben. 2022-ben a kutatók díjazása évi 6 millió és 14,4 millió forint között mozgott, a legtöbben, 31 kutató évi 12 millió forintot kapott. Varga Judit 24 millió forintos éves fizetése ehhez képest is kiemelkedő.

Az intézmény elvárásai viszonylag szerények: egy könyvfejezet, egy szakcikk, egy blogbejegyzés megírását, két nemzetközi konferencián való előadást és további két disszeminációs eseményt vártak el évi 8-11 millió forintos megbízási díjért cserébe.

A KEA tevékenysége folyamatosan bővül, már 12 ország kutatóit foglalja magában. A kezdeti visegrádi országok mellett francia, német, spanyol, román és olasz jogtudósokat is bevontak. A szervezet honlapja szerint indulástól 15 ország 53 egyeteméről 184 professzor és kutató, 127 rendes és 58 rendkívüli tag vett részt a munkában.

Varga Juditnak kulcsszerepe volt az Akadémia létrehozásában. Korábban a Miskolci Egyetem alapítványának kuratóriumi elnöki tisztségét is betöltötte, amit az Európai Bizottság összeférhetetlenségi kifogásai miatt kellett feladnia 2023 februárjában. Érdekes módon Varga neve nem szerepel egyik kutatócsoport névsorában sem, ami azt sugallja, hogy különleges státuszt élvez az intézményben.

Az Akadémia székhelye nem a Miskolci Egyetem kampuszán található, hanem Budapesten, egy Városmajor utcai “A” kategóriás irodaházban működik, amelyet a Schmidt Mária és gyermekei, Ungár Péter és Ungár Anna családi érdekeltségébe tartozó Budapesti Ingatlan és Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt. ad bérbe. Az épület udvarán egy különleges látványelem, egy aranyozott óriásgorillát formázó szobor található.

Az intézmény finanszírozása szempontjából érdekes adat, hogy míg 2022-ben az Innovációs és Technológiai Minisztérium 400 millió forintot adott át közfeladatok ellátására, ugyanebben az évben csak a kutatói megbízások összértéke elérte a 472 millió forintot.

Mint ismeretes, a kegyelmi botrány után lemondott miniszter 2024 februárjában országgyűlési képviselői mandátumáról is lemondott, és nem indult az Európai Parlament választásán sem, pedig ott a Fidesz listavezetője lett volna. Varga Judit az EP-listavezetői pozícióról való lemondásával a Blikk számításai szerint összesen 304 millió forintnyi juttatástól esett el. Ez az összeg több tételből tevődik össze: az öt év alatt járó 234 millió forintos tiszteletdíjból, valamint 57 millió forintnyi strasbourgi napidíjból. Emellett havi 2 millió forintos utazási keret is megillette volna, illetve a ciklus végén 15 millió forintos végkielégítés és 63 éves korától havi 500 ezer forintos nyugdíj járt volna neki. A lap felidézte, hogy Varga korábbi miniszteri pozíciójának megszűnésekor 9,28 millió forint végkielégítést és 2,42 millió forint szabadságmegváltást kapott.

Azt nem tudjuk, hogy a 2024 nyarán Windisch Lászlóval, az Állami Számvevőszék jelenlegi elnökével közösen alapított asztaloscégből, a Picidae Famíves Kft.-ből mennyi jövedelme származik az egykori politikusnak.

Forrás: Magyar Narancs

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek