A Forbes januári számában olvashatjuk és tanulmányozhatjuk az 50 leggazdagabb magyar listáját. Az élen Mészáros Lőrinc, Orbán Viktor miniszterelnök barátja áll, de 28 milliárdos is átlépte a százmilliárdos határt. A listán ott vannak a Hell tulajdonosai is.
Nem történt trónfosztás, habár nagyon is nehéz lett volna, hiszen továbbra is Mészáros Lőrinc a leggazdagabb magyar a Forbes listája szerint. Becsült vagyona 1241,8 milliárd forint, amivel “minden bizonnyal a magyar kapitalizmus leggazdagabb embere lett, vagyona a 2023-as folyóáras magyar GDP 1,65 százalékának felel meg”, írja az üzleti lap.
A Forbes a lapban külön elemzést írt Mészáros vagyonosodásáról, hiszen egy olyan évben sikerült megdupláznia a vagyonát kizárólag a magyar gazdaságban aktív cégeivel, amikor a hazai GDP volumene 0,9 százalékkal csökkent.
Abban talán meglepő nincs, hogy Mészáros ezeket nem az üzleti érzékének köszönheti, hanem kormányközeli személyiségének, így az állami beruházások és a rafinált tulajdonrész-cserék mind közrejátszottak benne.
A lista második helyezettjének fele akkor a vagyona, mint Mészárosnak, de azért Csányi Sándor sem panaszkodhat a 684,8 milliárdra becsült kasszájával. Az OTP elnökét Felcsuti Zsolt követi, akinek a családja sosem üzletelt az állammal. Az MPF Holding tulajdonosa Svájcban él, a cégcsoport a régió egyik legnagyobb ipari befektetője.
A 15. helyen Orbán Viktor veje, Tiborcz István végzett, 151 milliárdos vagyonát egy év alatt sikerült megdupláznia. A Forbes kiemeli, hogy a Gránit Bank tőzsdére lépése, valamint a Waberer’s stabilitása mellett Tiborcz sok energiát fektet az üzletemberimidzsének építésébe.
BAZ megyei vonatkozások
Wáberer György 18. a listán, a sátoraljaújhelyi vállalkozót Tiborcz vásárolta ki logisztikai cégéből. Nem mellesleg az RTL Klubon is nemsokára láthatjuk, hiszen a Cápák között műsor egyik befektetőjeként vállal szerepet abban.
Leisztinger Tamás 109,2 milliárdos vagyonával a 25. helyet foglalja el a listán. Miután eladta a DVTK-t, négy évvel később megvette a Budapest Honvédot. Kötődése azonban a mai napig van Miskolchoz, miután a Lillafüredi Palotaszálló továbbra is az ő érdekeltségi körébe tartozik.
A 39. helyen ott vannak a Hell Energy Magyarország Kft. tulajdonosai is. A Forbes emlékeztet, 2023 májusában Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter személyesen adta át Szikszón a cég összesen 80 milliárdba kerülő, kapacitásbővítő beruházását, amely 240 új munkahelyet hozott létre. A Hell Energy Magyarország Kft. az összevont, konszolidált adatok szerint 162 milliárdos forgalom – ebből 94,5 milliárd forint volt az export – mellett 15,5 milliárdos adózott eredménnyel zárta a 2023-as pénzügyi évét. A cégcsoport 2023-ig – szintén a csoportszintű adatok szerint – 25,3 milliárd forint állami támogatást kapott.
A társaság tulajdonosaival elhúzódó jogvitája van a Forbes kiadójának, erről a korábbi számaikban külön írtak.
A Hell cégcsoportba tartozik a teljesség igénye nélkül az Avalon Park, a BHS Trans és az Angel Station is, ezzel rengeteg munkahelyet teremtve a miskolciaknak és annak vonzáskörzetében élőknek. A cég által gyártott üdítők, valamint az Avalon csoporthoz tartozó egységes számtalan díjban részesültek az elmúlt években.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!