Kihívások és megoldások az állattartók számára télen

Megosztás

Már olvasni a hírekben, hogy jönnek a mínuszok. A tél és a vele együtt érkező zord időjárás komoly kihívások elé állítja az állattartókat. Fel kell készíteniük a hidegre, a fagyokra az istállókat, a jószágokat, valamint azok gondozóit is.

Milyen problémákkal kell megküzdeniük télen az állattartóknak?

Kétségkívül a fagyok okozzák a legtöbb gondot. Fagymentes itató használatával célszerű gondoskodni arról, hogy még a legkeményebb téli napokon is folyamatosan ivóvízhez jussanak az állatok. Ennek hiányában ugyanis rövid időn belül elpusztulnak. A termék az AnivetDirect webshopból is megrendelhető, sok más hasznos kiegészítővel egyetemben.

Ezenfelül számolni kell azzal, hogy bizonyos állatok érzékenyek a hidegre. Ez ellen jó megoldás lehet felfűteni az életterüket, majd optimális hőmérsékleten temperálni. Alternatívaként szóba jöhet olyan eszközök bevetése, amelyeket az állatok melegen tartására találtak ki.

Mindezeken felül a rágcsálók megjelenésére is számítani kell a hidegebb időszakban: a telepek, a magtárak, valamint a kiszolgáló helyiségek környékén is felbukkanhatnak. Jelenlétüket széles körű megoldásokkal lehet visszaszorítani meglehetősen hatékonyan.

Nem csak az számít, hogy legyen vizük a jószágoknak

Bár tény, hogy a legfontosabb, hogy legyen iható vize az állatoknak, nem mindegy az sem, hogy annak milyen a hőmérséklete. Ha túlságosan hideg, akkor a sertések, a baromfiudvar lakói és a szarvasmarha sem iszik annyit, mint amennyit ideális volna. Ez kihatással lehet a tejelő állatok tejének minőségére, általánosságban véve pedig minden állat egészségi állapotára negatív hatással van.

Szigetelt falú labdás itatókkal elkerülhető, hogy befagyjon az állatok ivóvize. Léteznek továbbá fűthető, nyomónyelves és szinttartós itatók is. Ezek egyszerűen működtethetők, és könnyedén biztosítható, hogy állandó legyen bennük a víz hőmérséklete.

Néhány állat esetén elegendő a takarózásuk

A lovak és a borjak számára léteznek speciális lótakarók és borjútakarók, amelyek megfelelően szellőznek, mégis védik az állatokat a meghűléstől. Fontos szempont az is, hogy olyan anyaggal védjük az állatokat a hidegtől, amely nem dörzsöli a szőrüket és vízállóak.

Gazdaságosan megoldható a levegő fűtése és temperálása

Az istállókban hőlégfúvókkal lehet a legköltséghatékonyabban felmelegíteni a levegőt a kívánt hőmérsékletre. Elektromos árammal és gázzal működő változatok is léteznek ezekből a szerkezetekből, utóbbiak PB gázzal, illetve földgázzal üzemeltethetők.

Ha elegendő a jószágok közvetlen környezetét felmelegíteni, akkor használhatunk infralámpákat vagy melegítőpaneleket is. A malacok számára elegendőnek bizonyulhatnak a búvóládák is.

Gondoljunk az állatgondozókra is!

Nemcsak az állatok, hanem gondozóik is vacoghatnak a hidegben. Biztosítsunk a dolgozók számára téliesített meleg munkaruhát, és ha kell, esőkabátot is. Fontos, hogy olyan béléssel rendelkező csizmában tudjanak tevékenykedni, amely nem veszi át a kinti hőmérsékletet.

Kapcsolódó cikkek