Utcai művészet Miskolcon – graffiti a kulisszák mögött

Megosztás

Sokszor hallani, hogy a borsodi megyeszékhelyen élők méltatlankodnak a város épületein éktelenkedő graffitik miatt. Különösen igaz ez akkor, amikor egy frissen felújított ingatlant szemelnek ki maguknak az önkényes fújkálók. Akadnak azonban olyan fiatalok is, akik engedéllyel teszik mindezt, munkájuk pedig igazi értéket képvisel. Lapunk szerkesztősége lencsevégre kapta a falfirkák helyi művészeit, és a rajzok készítésének folyamatáról is kifaggatta őket.

A Vasgyár városrészben találkoztunk azokkal a miskolci fiúkkal, akik nem először kaptak engedélyt arra, hogy szabadjára engedjék fantáziájukat a város üres falfelületein. A srácokat a hűvös idő sem tántorítja el. A hangulat adott, a hangszóróból oldschool zene szól, festék a kézben, az Északerdő Zrt. telephelyét határoló szürke betonelemek pedig egyre színesebb és impozánsabb külsőt öltenek.

A fiatalok lazán és magabiztosan bánnak az élénk tónusokkal, képzeletüknek pedig csak a kreativitásuk szabhat határt, amiben szemmel láthatóan nem szenvednek hiányt.

A csapat egyik tagja lapunknak elárulta, egy-egy blokk megfestése órákig, vagy akár egy fél napig is eltarthat. Ha pedig az ember elkezd egy rajzot, nem szerencsés félbehagyni, így addig mindenképp maradnia kell, amég be nem fejezi. A srácok arról is beszámoltak, hogy sokszor maguk is mérgesek azokra, akik értelmezhetetlen és csúnya firkákkal rondítanak bele munkáikba, hiszen ők sokat dolgoznak ezeken a rajzokon, ráadásul a festékek sem olcsók, amelyeknek költségeit saját zsebből finanszírozzák.

Egy doboz festék körül belül 2 ezer forintba kerül, tehát egy igazán színes rajz érezhetően megterheli a fiúk pénztárcáját

Természetesen a graffiti szerelmesei szívesen költenek a minőségre, azt azonban elmondásuk szerint zokon veszik, ha valaki nem tiszteli az igyekezetüket.

“Amikor 15-20 ezer forintot kifújsz egy falra és összefirkálják mindenféle hülyeséggel, az azért elég bosszantó tud lenni” – mondta el a csapat egyik tagja.

Miskolc városa egyébként már több ízben biztosított festhető felületet az utcai művészet képviselőinek és iskolásoknak is, gondoljunk csak a Csengey-kert előtt álló betonoszlopokra, a városház közelében található zeneiskola épületére, vagy a Vörösmarty Mihály utca mellett fenntartott graffiti alkotó parkra. Ennek ellenére sajnos még mindig akadnak bőven a kevésbé esztétikus és nem megfelelő helyen előforduló firkákból is a városban.

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek