Szimulált vegyianyag-szivárgás Kazincbarcikán

kazincbarcika - havária

Megosztás

Külső Védelmi Terv gyakorlatot tartottak Kazincbarcikán október 16-án, ahol egy veszélyes anyag szivárgását szimulálták. A Városházán megtartott gyakorlaton a különböző szervek együttműködését tesztelték, miközben egy képzeletbeli vészhelyzetet kellett kezelniük: egy sérült tartálykocsiból veszélyes anyag került a levegőbe, ami azonnali beavatkozást igényelt.

A gyakorlat különlegessége, hogy nem csupán a technikai lebonyolításra koncentrált, hanem a kommunikációs láncok tesztelésére is. A résztvevők gyakorolták, hogy vészhelyzetben ki kit értesít, milyen sorrendben történnek az egyeztetések, és hogyan lehet a lakosságot a leghatékonyabban és legpontosabban tájékoztatni a kialakult helyzetről.

Szitka Péter, Kazincbarcika polgármestere személyesen felügyelte a gyakorlatot, és első kézből kapott tájékoztatást a BorsodChem szakembereitől a szimulált vészhelyzetről. “Veszélyhelyzet esetén a szakszervek a Katasztrófavédelemmel és az operatív törzs irányításával a különböző mentési és elhárítási feladatokat teszik meg, különböző központi irányítás mentén” – hangsúlyozta a városvezető, kiemelve a gyakorlat jelentőségét a város biztonsága szempontjából.

Szent-Királyi László, a Kazincbarcikai Katasztrófavédelmi Kirendeltség vezetője részletesen beszámolt a gyakorlat céljáról és lefolyásáról: “A mostani gyakorlaton azt feltételeztük, hogy egy klórlefejtő megsérült és szivárgás van. A gyakorlatnak az a célja, hogy az irányító törzsnek, amit a városnak kell létrehoznia, valamint az együttműködő társszerveknek a munkáját begyakoroljuk. Így ha tényleges veszélyhelyzet lenne, akkor felkészültek tudunk lenni.”

A szimulációs gyakorlaton a város védelmében szerepet játszó valamennyi szerv képviseltette magát. A Katasztrófavédelem koordinálása mellett aktívan részt vettek a gyakorlatban a mentőszolgálat szakemberei, a rendőrség egységei, az ÁNTSZ munkatársai, az önkormányzati rendészet, a Városháza illetékesei, valamint a BorsodChem szakértői is. Ez a széles körű együttműködés biztosítja, hogy valós vészhelyzet esetén minden résztvevő pontosan tisztában legyen a feladataival és felelősségi körével.

Az ilyen típusú Külső Védelmi Terv gyakorlatokat nem véletlenül tartják évente több alkalommal is Kazincbarcikán. A rendszeres gyakorlás elengedhetetlen ahhoz, hogy egy esetleges vészhelyzetben a beavatkozó egységek rutinszerűen, hatékonyan tudjanak együttműködni. A gyakorlatok során különös figyelmet fordítanak nem csak a technikai feladatok végrehajtására, hanem a lakosság gyors és pontos tájékoztatására is, hiszen egy valós vészhelyzet esetén ez ugyanolyan fontos lehet, mint maga a műszaki beavatkozás.

Egy ennél sokkal részletesebb 1967-es polgári védelmi gyakorlatról írtunk nemrég, melybe a lakosságot is bevonták.

Forrás: Kolorline Fotók: Szeleczky Máté

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz. 

Kapcsolódó cikkek