Borsod megyében tavaly sikerült megcáfolni a szerencsétlen nap teóriáját, hiszen a Miskolci Állatkertben éppen ekkor jött világra egy igazán kedves kis állat. Az aranyos rackajuh bébi január 13-án pénteken született. Aznap persze mindenki, aki csak hallott az esetről, nagyon örült az új jövevénynek, de természetesen a jeles esemény nem adott elég okot arra, hogy félredobjuk a balszerencsés nap legendáját. Felmerül tehát a kérdés: mi késztethet bárkit arra, hogy sötét jóslatokkal és negatív érzelmekkel kössön össze egy számot és egy napot?
A témával kapcsolatos hiedelmek olyannyira elterjedtek, hogy már több horrorfilm és rémtörténet is merített belőlük ihletet. Cikkünkből kiderül, hogyan fúrta bele magát a köztudatba a peches péntek 13 gondolata.
A világ minden táján akadnak babonás emberek, sokan közülük pedig nagyon is komolyan veszik a dolgot. Gyakran hallani olyasmit, hogy valaki az ominózus napon nem teszi ki a lábát a lakásból, vagy nem engedi iskolába, osztálykirándulásra menni gyermekét. Mindezt azért, mert attól tart, hogy kihívja maga ellen a sorsot. De vajon honnan ered a gondolat, hogy ezen a napon nagyobb eséllyel történik velünk valami szörnyűség? Ahogy azt már megszokhattuk Hollywood persze pénzt és energiát nem sajnálva használta fel a legendát, hogy tetőzze szorongásainkat. A filmgyárosok már több mint 40 éve megalkották a jelenséghez kapcsolódó népszerű amerikai horrort, amelyben a főszereplő Jason Voorhees megszállottan vadászik néhány csapat kiránduló fiatalra. De a hokimaszkot viselő gyilkos története valójában már csak a hab volt a tortán.
A péntek 13-tól való félelem múltja ugyanis nagyon régre nyúlik vissza. A hátterében számos olyan magyarázat áll, amely komoly történelmi jelentőséggel bír.
A 13-as szám sokakban már önmagában baljós érzetet kelt. Ennek lehetséges okait pedig nem máshol kell keresnünk, mint a világon az egyik legtöbbet forgatott könyv lapjain: a Bibliában. A Szentírás szerint ugyanis az utolsó vacsorán éppen ennyi vendég vett részt, Jézus és 12 apostola, akik együtt 13 főt tettek ki. Az azonban nézőpont kérdése, hogy kit tekintünk 13.-nak, Jézust vagy az őt eláruló Júdást, aki bajt hozott a Messiásra.
Nemcsak a 13-as, a pénteki nap magyarázata is a keresztény hagyományban gyökerezhet. Krisztust ugyanis ezen a napon feszítették keresztre, és a teremtéstörténetben ez az a nap, amikor Éva odaadja Ádámnak a sorsdöntő almát a tudás fájáról. Ha pedig mindez nem lenne elég, ráadásképp a felsorolás végén még megemlíthetjük, hogy Káin is egy pénteki napon ölte meg testvérét, Ábelt.
Hogy miért ragasztottuk a balszerencsés jelzőt erre a napra, annak okát a történelemben csakúgy fellelhetjük, mint a keresztény mitológiában. Példaképp szolgál erre a templomosok esete, akik a XXII. században a Szentföld védelmére megalakult vallási és katonai rend voltak. Az ő történetük szintén a szerencsétlen nap teóriáját igazolja. IV. Fülöp francia király tisztjei ugyanis 1307. október 13-án, pénteken, templomos lovagok százait tartóztatták le illegális tevékenységek és rágalmak vádjával. (Valójában Fülöp király azért adta ki ezt a parancsot, mert hozzá akart férni a lovagok anyagi forrásaihoz). Sok templomost elfogása után kivégeztek, ezért a péntek 13. számukra is egy elátkozott napot jelent.
Láthatjuk tehát, hogy a múltba visszatekintve valóban bőséggel akad olyan esemény, ami elődeinket meggyőzhette arról, hogy a péntek 13. nem valami szerencsés nap. Valahogy ez az elgondolás az idők során megmaradhatott a köztudatban, talán ezért is tartanak tőle a mai napig az emberek.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!