Ilyen lesz Miskolc új digitális oktatási központja

Tudományos Adatelemző Módszertani Központ

Megosztás

Május végén Miskolcon átadták a korszerűsített és új épületekből álló Tudományos Adatelemző Módszertani Központot, valamint az egyetemi könyvtár, levéltár és múzeum új részlegeit.

Az ünnepélyes átadóról – ahol a szalagátvágáshoz kilencen is felsorakoztak – egyszer már rövidebben beszámoltunk, de összeszedtünk még pár információt, amit érdemes tudni a projektről.

A nagyértékű beruházást a Mészáros család tulajdonában lévő Fejér B.Á.L Zrt. és az Építő- és épületkarbantartó Zrt. (Épkar Zrt.) valósította meg a Puskás Péter Ybl-díjas építész vezette Műépítész Építészeti Tervezőiroda tervei alapján. Az Épkar Zrt a Szeivolt-családhoz köthető vállalkozás, akik rendre Mészáros égével együtt indulnak tendereken, és jó kapcsolatot ápolnak a miniszterelnök családjával, a fiatalabb Szeivolt István például ott volt Orbán Ráhel és Tiborcz István esküvőjén is.

Az épületegyüttes tervezése 2017-ben kezdődött el, az alapkövét 2021 júniusában tették le. Az ünnepélyes műszaki átadás után kerül sor az informatikai infrastruktúra kiépítésére, a tervezett szakmai tartalom megvalósítására, valamint az új szolgáltatások bevezetésére,

a diákok ősztől vehetik birtokba az új létesítményt.

A Miskolci Egyetem több mint 50 éves könyvtárépületét korszerűsítették, ahol egy 2400 négyzetméteres, felújított olvasóterem is várja a hallgatókat, amely közösségi térként is szolgál. Emellett az épületben otthont kap az Egyetemi Múzeum legújabb kiállítása, amely az egyetem történetét mutatja be, valamint egy különleges kiállítótérben látható lesz a selmecbányai Bányászati és Erdészeti Akadémia muzeális könyvgyűjteménye, a Selmeci Műemlékkönyvtár. A látogatókat könyvesbolt és kávézó is várja az épületben. A Magyar Nemzeti Levéltár Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Levéltára új épületében pedig modern kutatóterem, restaurátorműhely, iratrendező helyiség és egy 20 ezer folyóméter iratot tárolni képes raktár található.

Ezen kívül 750 négyzetméteres közösségi tér is rendelkezésre áll, valamint egy külön terem, amely ideális kulturális rendezvények és konferenciák számára.

Az épület homlokzatának tervezésekor a tervezők egy térben elfordított kockát álmodtak meg, amely különleges és egyedi megjelenést biztosít az épületnek.

A projekt során kiemelt fontosságú volt a környezetbarát megoldások alkalmazása, melynek célja az energiahatékonyság növelése, a kibocsátás csökkentése és a víztakarékosság elérése. Mind a kivitelezés, mind a fenntartás során hangsúlyt fektettek a hulladék csökkentésére és az újrahasznosításra, ezáltal elősegítve a fenntartható szervezeti kultúra és környezettudatos életmód kialakulását.

A május 29-i ünnepélyes átadón Nyul Zoltán, az Építési és Közlekedési Minisztérium helyettes államtitkára hangsúlyozta, hogy a minőségi felsőoktatás, kutatás és kulturális szféra nélkülözhetetlen az ország fejlődéséhez. A kormány 13,2 milliárd forinttal támogatta ezt a beruházást.

Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium helyettes államtitkára szerint a beruházás a közgyűjtemények és az egyetemek közötti természetes együttműködés eredménye. Szabó Csaba, a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgatója szerint az együttműködés egyedülálló konzorciumot hozott létre.

Horváth Zita, a Miskolci Egyetem rektora elmondta, hogy a levéltár egyetemre költözése fizikai és szellemi átjárást biztosít a két intézmény között, ami tovább erősíti a közös képzéseket, kutatásokat és rendezvényeket.

A Miskolci Egyetemen további nagy beruházások is zajlanak, az egyik a fotokatalitikus kísérleti reaktor építése.

Forrás és képek: Magyar Építők

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Kapcsolódó cikkek