Le akarok szokni a dohányzásról! Ismerős gondolat, kijelentés? A jó hír, hogy sokaknak sikerült ezt gyakorlatba is átültetni. Mi a siker titka? Mindenekelőtt az akarat és a vágy a folytatásra, akár 4-6 sikertelen próbálkozás után is.
Mikor a legjobb leszokni?
A válasz MOST! A cigi gyakran megoldásnak tűnik a stresszre, a dopamin felszabadulásának hatása révén. De nem az „időszakok” stresszesek, hanem ahogyan viszonyulunk bizonyos időszakok eseményeihez. A stressz abból fakad, ahogyan a valóságot észleljük, de attól is függ, hogy a szervezet képes-e reagálni ezekre a helyzetekre. Nyilván az e-cigi segíthet a kezdeti időszakban kárpótolni a hiányt, de ebben a helyzetben is ajánlott a nikotinos alap mielőbbi elhagyása, a függőség megszüntetése érdekében.
Az elektronikus cigaretta tehát nem jelent végleges és egészséges alternatívát a leszokáshoz. Ahogyan a stressz csökkentésében sem segít, csupán megváltoztatja a reakciókészséget, főleg káros hatásai révén, például a nikotin növeli a pulzusszámot, a nikotinszint csökkenése pedig elvonási tüneteket okoz.
Mit tegyek, ha nem sikerül?
Az első lépés ebben a folyamatban az információ annak megértéséhez, hogy mivel állsz szemben, miért nem jársz sikerrel. Ezután következik az önértékelés: mik az erősségeid, gyengeségeid, hol van szükséged segítségre. Ne félj szakmai segítséget kérni, akik tapasztalata tanulmányokon és tudományos bizonyítékokon alapul.
Melyek a leghatékonyabb módszerek a leszokáshoz?
Az Egészségügyi Világszervezet által, a nikotinfüggőség kezelésére vonatkozó gyakorlati irányelv szerint a bio-pszicho-szociális megközelítés a leghatékonyabb. Ez azt jelenti, hogy a biológiai nikotinfüggőség gyógyszeres kezelését kombinálják a változásra motiváló kognitív-viselkedési terápiával.
Az akarat nélkülözhetetlen, de nem elég!
Mint más változásoknál, az akarat nélkülözhetetlen, de nem elég. Ha valóban sikeret akarsz elérni, akkor tervezésre, tanulásra, oktatóra, célirányos energiára, és nem utolsó sorban következetességre van szükséged.
A dohányzásról való leszokás olyan folyamat, amelynek lehetnek hullámvölgyei, de a cél és az elért előnyök továbbra is fontosak. Bármilyen sikertelen próbálkozás az út során több erőforrást hoz a következő kísérlet sikeréhez, több információval és önismerettel az adott helyzetben.
Alapvetően minden sikertelen próbálkozásból megtanulhatod, mit tegyél, vagy mit ne tegyél, hogy ne ismételd meg ugyanazt a hibát. Az előnyök bármikor jelentkeznek, amikor abbahagyod, bár a legnagyobb előnyök továbbra is azoké, akik fiatalon abbahagyják a dohányzást.