Borsod legszebb helyei – a Füzéri vár

Megosztás

A csodálatra méltó természeti környezetben fekvő Füzér Vára egyike az ország kevés olyan magánföldesúri várának, melyről nagy valószínűséggel állítható, hogy már a tatárdúlás előtt állt. A füzéri Várhegy Magyarország 7 természeti csodájának egyike, amely Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, a Zempléni-hegység legkeletibb részén, egy meredek oldalú vulkáni kúpon található. A várat a XIII. század elején építették, így Magyarország legkorábbi kővárainak egyike.

Füzéri vár / Ligeti Antal képe (1854)

A vulkáni kúp tetejére valamikor a 13. század elején építette várát az Aba nemzetség. Első írásos említése 1264-re datálódik, az oklevélben az szerepel, hogy a vár birtokosa korábban Kompolt nembeli Vak Andronicus mester volt, tőle pedig II. András király vásárolta meg.

Ezt követően királyi kézben maradt, II. Andrást követően IV. Béla birtokolta. A király és fia, István ifjabb király közt kirobbant háborúban V. István Füzért is elfoglalta és a pápai intés ellenére sem adta vissza apjának. IV. Béla megpróbálta ostrommal visszaszerezni, de Rozsd nembeli Mihály, V. István porkolábja visszaverte a támadást. Végül 1270-ben V. István király jutalmul neki adományozta Füzér várát.

Élet a reneszánszban

1320-tól ismét királyi vár volt egészen 1382-ig, amikor Zsigmond király Perényi Miklósnak és testvéreinek adományozta. A Perényi család birtoklása ettől fogva szinte folyamatosnak tekinthető, egészen ezen Perényi ág férfiági kihalásáig. Perényi Péter koronaőr I. János király koronázása után Füzéren őrizte a koronát.

1568-ban hosszú pereskedések után Miksa király Báthory Miklósnak és Györgynek adományozta a várat. 1605-ben Báthory Erzsébet és gyermekei örökölték Füzért, ezt követően a Nádasdyak és a Rákócziak kezén volt. 1670-től a Magyar Kamara birtokolta, 1676-ban végül Strassoldo generális – nehogy ellenséges kézre kerüljön – több környékbeli várral együtt Füzért is kiürítette, és lerontatta a falait.

Füzérre vezető szekérút (kb. 1939-ben)

Mivel a kastélyt egykor a legelőkelőbb nemesi családok birtokolták (Báthoriak, Nádasdyak, Károlyiak), ezért napjainkban a várban különböző kiállítások mutatják be a középkori magyar főúri élet mindennapjait. A vár egész évben, délelőtt 9 és délután 18 óra között nyitva áll a látogatók előtt.

A Várparkolótól az Alsó Váron keresztül a Felső Várig megközelítőleg 15 – 15 perc alatt lehet gyalogosan feljutni.
A várból páratlan kilátás nyílik az 552 méterrel lejjebb elterülő tájra, de nem hagyhatjuk ki a szépen restaurált gótikus várkápolnát sem, amelynek csodás boltívei, misztikus hatást keltő rózsaablakai és szárnyas oltára a középkor szellemiségét idézi.

A Zempléni-hegység magasabb vonulatai adnak egyedülállóan szép hátteret a Füzéri várnak.

Előző cikkünkben a Diósgyőri várat mutattuk be.

források: wikipedia, fuzervara.hu, csodashelyek.hu; borítókép: csodalatosmagyarorszag.hu

Kapcsolódó cikkek