“A választások után nem lesz már rezsicsökkentés, akkor sem, ha Orbán marad”

Megosztás

A jelenlegi számítások azt igazolják, hogy abszolút nem mondtak igazat a felek az orosz gázszállítás részleteiről, csak olcsó kampányfogásnak tekinthető. Putyin és Orbán szerint a piaci árnál ötször olcsóbban kapja Magyarország a gázt az oroszoktól. Ez azonban úgy tűnik, egyáltalán nem igaz, csak két hónap csúszással történik majd meg minden, amit Európa más részén látunk.

Erre építi kampánya nagy részét a Fidesz és Orbán Viktor, csak éppen ez egy léggömb, ami a választások után nagyon gyorsan ki fog pukkanni… csak majd ne lepődjünk meg nagyon. Erről írt a Klubradio.hu.

Egyre kevésbé valószínű, hogy Vlagyimir Putyin igazat állított, amikor Orbán Viktorral közös, február eleji találkozóján úgy fogalmazott, Magyarország a “piaci árnál” ötször olcsóbban kapja a gázt. Pedig a kijelentés köré azóta a Fidesz-propaganda még politikai reklámkampányt is szervezett – írja a Népszava.

A miniszterelnök és több kormánypárti politikus is beszélt arról korábban, hogy az októberben újrakötött hosszú távú magyar-orosz gázvásárlási szerződés jóval kedvezőbb az azt megelőző, 1996 óta érvényes megállapodásnál, illetve “biztosítja a rezsicsökkentés fenntartását”. A KSH külkereskedelmi nyilvántartása alapján a Népszava viszont úgy számol, hogy Magyarország orosz gázára általában nem olcsóbb a tőzsdei szintnél, csupán azt az orosz fél két hónapos késéssel érvényesíti. Ráadásul a lap szerint a 2017 és 2021 vége közötti időszak átlagában az oroszok által megszabott ár több mint 7 százalékkal meghaladta a két hónappal korábbi piaci árat. A Népszava kiszámolta azt is, hogy decemberben az állami MVM ötször drágábban vette a fűtőanyagot, mint amennyiért tovább adta a lakosságnak, azaz a rezsicsökkentést nem az oroszokkal kötött szerződés, hanem az adófizetők tartják fenn. 

A lap azonban összevetette az kedvezményes orosz gázárak alakulását a tőzsdei árakéval arra jutottak, hogy az orosz gázár nem olcsóbb, csak két hónapos késleltetéssel érvényesítik az árváltozást

Mindebből, illetve a statisztikai adatokból egyértelműen következik, hogy az új magyar-orosz gázszerződés sem biztosítja a “rezsicsökkentés fenntartását”.

Kapcsolódó cikkek