Ez érdekes lesz: Egy új javaslat szerint korlátozhatnák a lakossági tüzelést Magyarországon

Megosztás

Ha ez megvalósul, az bizony óriási hatással lesz Borsodra, ahol a települések igen nagy százalékában szinte csak így lehet fűteni.

Javaslatot dolgozott ki és küldött az agrárminiszternek a Levegő Munkacsoport arra, hogy az országos szabályozás megengedje az önkormányzatoknak a szilárd tüzelőanyagok háztartási égetésének korlátozását. Egyúttal szorgalmazza, hogy a kormány segítse elő a kevésbé környezetszennyező fűtési módokra történő átállást, különösen a korlátozást bevezető településeken – olvasható a civil csoport közleményében.

Napjaink egyik legsúlyosabb környezet-egészségügyi problémája a rossz levegőminőség, elsősorban a levegőben szálló apró részecskék magas koncentrációja. A Levegő Munkacsoport Környezeti Tanácsadó Irodájába már hosszú évek óta a legtöbb panasz lakossági égetésekkel kapcsolatban érkezik, a gazdasági válság óta újra reneszánszát éli a szén- és fatüzelés, továbbá nagyon sokan tüzelnek el – illegálisan – hulladékot.

Szegő Judit környezetkutató, a Levegő Munkacsoport projektvezetője elmondta:

Magyarországon a légszennyező finom részecskéknek 83 százaléka keletkezik a lakossági fűtésből.

Apró méretüknél fogva, a tüdőn, léghólyagocskákon keresztül bejuthatnak a véráramba, és onnan a létfontosságú szervekbe, akár halálos kimenetelű elváltozásokat is okozva. Nagyon fontos emiatt, hogy ahol a feltételek adottak, ott a szilárd tüzelést megfelelően korlátozhassák a helyi szabályok – fejtette ki a szakember. 

A CIVIL SZERVEZET A KÖRNYEZETVÉDELMI TÖRVÉNY MEGFELELŐ KIEGÉSZÍTÉSÉVEL HATALMAZNÁ FEL AZ ÖNKORMÁNYZATOKAT ARRA, HOGY A SZILÁRD TÜZELŐANYAGOK HASZNÁLATÁT KORLÁTOZZÁK A TELEPÜLÉSÜKÖN VAGY AZOK EGY RÉSZÉN (PÉLDÁUL ÓVODÁK, BÖLCSŐDÉK KÖRNYÉKÉN), AMENNYIBEN ERRE LEHETŐSÉGET LÁTNAK.

Hasonló előírásokra nemzetközi példákat is találunk, a lengyel parlament 2016-ban fogadott el törvénymódosítást, ami lehetővé tette a szilárd tüzelés helyi korlátozását. A kitartó lakossági fellépésnek köszönhetően Krakkóban 2019 szeptemberében hatályba is lépett a szilárd tüzelés tilalma, és hamarosan más lengyel városok is hasonló szabályozást vezetnek be.

Az intézkedéssel párhuzamosan természetesen állami segítséggel lakossági támogatási programokat kell indítani a fűtéskorszerűsítésre, amelyeket akár az Európai Unió Helyreállítási Alap is finanszírozhatna.

Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke megállapította: „A környezetkímélőbb fűtési módok elterjesztésére költött állami és önkormányzati források már rövid idő alatt megtérülnek, hiszen a csökkenő légszennyezés a lakosság egészségi állapotnak javulásával, ezzel összefüggésben pedig a jövedelemtermelő képesség javulásával és az egészségbiztosítási költségek csökkenésével jár.”

Magyarországon a légszennyezés évente 13 ezer ember korai halálát okozza és ezek az emberek átlagosan mintegy 12 évet veszítenek az életükből. A rossz levegő évi egymillió megbetegedésért is felelős. Az ezek miatti gazdasági károk pedig meghaladják az évi 1500 milliárd forintot. (Forrás: Portfolio.hu)

Kapcsolódó cikkek