A tiszaújvárosi kémény helikopter-katasztrófája

Öt ember, köztük két néhány hónapos csecsemő is életét vesztette abban az emlékezetes légi balesetben, amikor a sűrű ködben egy mentőhelikopter nekiütközött Magyarország legmagasabb kéményének és lezuhant. Az esemény részleteit most azért idézzük fel, mert a napokban jelentették be: az egykori erőmű jelképét az új energetikai komplexum megvalósítása után sem bontják le, hanem megtartják ipari emléknek.

A napokban számoltunk be róla, hogy 2028 végére állhat üzembe az új erőmű Tiszaújvárosban. Az ezer megawatt teljesítményű, gázüzemű létesítmény az ország második legnagyobb erőműve lesz. A gigaberuházással kapcsolatban Dr. Kiss Csaba, az MVM Zrt. termelési vezér-igazgatóhelyettese és Szappanos Sándor, az MVM Zrt. támogatási és fejlesztési portfóliómenedzsment igazgatója adott interjút a közelmúltban.

A beruházás az egykori Tisza II. Erőmű helyén létesül majd, amely az 1970-es években, egy zöldmezős beruházás keretében épült fel a Tisza partján, Tiszaújvárostól 5 km-re. Az első blokkot 1976. aug. 1-én, a negyediket pedig 1978. december 21-én adták át. Bár már mindegyik blokk üzemelt, az erőmű ünnepélyes avató ünnepségére mégis csak 1979. szeptember 7-én került sor. A létesítmény 860 MW beépített teljesítményével a magyar villamosenergia-rendszer harmadik legnagyobb erőműve volt, melyet 4, egyenként 215 MW-os, Tiszából vételezett friss vízhűtésű kondenzációs blokk alkotott – idézi fel a létesítmény történetét a Tiszaújvárosi Művelődési Központ és Könyvtár.

A régi és új erőművet magába foglaló Tiszai Erőmű Vállalat 1992. január 1-től részvénytársasággá alakult át, majd 1996-ban a privatizáció során az amerikai AES Corporation cégcsoport megvásárolta. Az erőmű 2008-től egyre nehezebb helyzetbe került az emelkedő gázárak és a csökkenő villamosenergia-ár miatt, végül 2012. március 31-én a Tisza II. Erőmű befejezte a termelést.

A Tiszai Erőmű egyik érdekes létesítménye az óriás kémény, amely 250 méter magas, mintegy 6 méter mélységű és 40 méter átmérőjű, henger alakú vasbeton köpeny. A kémény valójában csak egy tartószerkezet, ezen belül helyezkednek el a négy blokk önálló füstcsövei. A létesítmény belsejében egy felvonó is található, így üzem közben is lehet ellenőrizni a 4 füstcső állapotát, vagy élvezni a 250 méter magasból adódó kilátást. Bár ez utóbbi lehetőséget csak kevesen vehetik igénybe.

A létesítmény alapozását több hónapos késéssel, 1973-ban kezdték el, csúszózsaluzásos technikát alkalmazva. A téli építkezés során merültek fel problémák, mert ez a módszer legfeljebb mínusz 10 fokig alkalmas építésre kockázat nélkül. A technológiai fegyelem megsértése miatt, 52 méter magasban leszakadt a szerelőállvány egy része és az ott dolgozó öt munkás lezuhant és szörnyet halt 1974 tavaszán. Végül a 250 méter magas kémény 1974 decemberében készült el.

Forrás: https://tmkk.tiszaujvaros.hu/

A krónikák sajnos még egy balesetet említenek az erőmű kéményével kapcsolatban. 1993 decemberében egy nyíregyházi mentőszolgálat által bérelt helikopter – két, párhónapos asztmás csecsemővel és két mentőápolóval a fedélzetén – reggel 8 óra 50 perckor Nyíregyházáról szállt fel, és Budapest felé indult.

Körülbelül 10 órakor eltévedtek a sűrű, szinte átláthatatlan reggeli ködben, és 190 méteres magasságban a Tisza fölött áthaladva a pilóta nem számított semmilyen műtárgyra, ami veszélyeztethette volna útjukat. A gép az erőmű 250 méter magas kéményének ütközött és felrobbant.

Az Mi-2-es típusú, HA BCN lajstromjelű helikopter felrobbant, majd a kémény tövébe zuhant és gyakorlatilag szénné égett. Az ütközés következtében a vasbeton szerkezetű kéményen egy másfél-két méteres rés keletkezett. Ez azonban nem okozott az erőmű működésében fennakadást. A felrobbant gép propellere zuhanás közben további kisebb-nagyobb lyukakat, repedéseket ütött a kémény oldalán, és az egyik kezelőjárda korlátját is leszakította. A gép a III. és a IV. blokkok közé zuhant, majd szétlapította a kémény lábánál a préslevegő kompresszor egyik légtartályát, ami viszonylag kis anyagi kárral járt. A fedélzeten tartózkodó öt ember azonnal életét vesztette. Az elhunytak emlékét emléktábla őrzi a kémény oldalán.

Forrás: Tiszaújvárosi Művelődési Központ és Könyvtár
Kiemelt kép: avia-info.hu

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek