A határmenti településeken kicsit másképpen zajlanak a mindennapok, mint az ország középső részein. Borsod-Abaúj-Zemplén megye északi településeiről például gyorsan elérhetőek a nagyobb szlovák városok, így megéri akár vásárolni is kiutazni, bizonyos termékeket ugyanis jóval olcsóbban lehet beszerezni. A tehetősebb szlovákok pedig arra jöttek rá, hogy az elnéptelenedő magyar falvak számukra új otthonként szolgálhatnak. Kétrészes cikkünkben annak igyekeztünk utánajárni, mennyiben változott az elmúlt húsz évben az élet a peremvidéken.
Az Európai Unióhoz való csatlakozás óta a magyarok is megtapasztalhatják, milyen érzés a részesének lenni az öreg kontinens nyugati felének. Előző írásunkban annak igyekeztünk utánajárni, mennyire igaz az, hogy a szlovákok felvásárolják a megyénk északi részein fekvő települések ingatlanjait, és hogy milyen velük ott együtt élni. Ezúttal pedig azt derítjük fel, megéri-e átjárni a magyaroknak Szlovákiába vásárolni.
Évek óta hallani azt, hogy a Szlovákiában és Lengyelországban megvásárolt faanyagok olcsóbbak, így egy konyhabútor vagy nagyobb építkezés során érdemes mindenképpen kiruccani a bevásárláshoz. Ezzel a lehetőséggel még ma is sokan élnek, de az igazi áttörés a határon túli vásárláshoz a Covid-járvány, valamint az ukrán-orosz konfliktus kirobbanását követően érkezett el. Az árak ugyanis az egekbe szöktek, az élelmiszerekre kivetett adók pedig példátlanul magasak Magyarországon.
Amíg Magyarországon az általános áfakulcs 27 százalékos, addig Szlovákiában 20. A kedvezményes adókulcs az élelmiszerekre nálunk 5 és 18 százalék, a szomszédunknál azonban csak 10.
A különbséget leghamarabb a közvetlenül a határ mentén lakók vették észre, ők már valójában évekkel a járványt megelőzően észlelték azt. Akkortájt azonban még nem volt annyira nagy a különbség a boltokban. Az idő múlásával, az árak változása miatt viszont egyre többször ruccantak át egy nagyobb bevásárlásra, és egyre céltudatosabban. Az üzemanyag is olcsóbb volt egy időben, akár 20-30 forinttal is. Jelenleg ebben ilyen nagy különbség nincs.

A járvány és a háború óta azonban érezhetően megnőtt az idegenben való vásárlásra a kedv. Kassa, Szepsi, Rozsnyó és Rimaszombat mind olyan felvidéki városok, amelyek néhány perc autózással elérhetőek a magyar határtól. Ráadásul ezeken a településeken, de főleg Kassán, szinte minden megtalálható, ugyanakkor Rozsnyó sem panaszkodhat a kínálatban, ami a boltok számát és azok termékpalettáját illeti. Mivel a szlovák-magyar határ igen hosszú, ezért más megyékből is átjárnak az emberek elkölteni a pénzüket, és erről korábban már a kormány is panaszkodott.
VALÓBAN MEGÉRI?
Röviden: igen. A határ mentén lakóknak, a BAZ-megye északi részén található településeken élőknek ez megéri. De vajon érdemes egy miskolcinak, vagy akár egy tiszaújvárosi, mezőkövesdi lakosnak is útra kelni? A Szlovákiai bevásárlás nevű Facebook-csoportnak már csaknem 80 ezer tagja van, és napi szinten osztják meg az emberek egymással, milyen akciók várhatók az előttük álló időszakban. Akadnak olyanok is itt, akik 50 vagy 100 kilométerről, vagy még messzebbről indulnak útnak a nagybevásárlásnak. Hogy nekik kifizetődő-e, talán kétséges, de az tény, hogy vannak olyan termékek, amelyek jóval olcsóbbak a Magyarországon kaphatónál.
Ilyen például a sör és az üdítő. Akciósan egy márkás cseh sör akár 50 eurocentért is kifogható, de még a 80 sem tűnik érte soknak, úgy, hogy a szlovákoknál már régebben bevezették az üveg- és palackvisszaváltást, ami plusz költséget jelent. Megéri kólát, egyéb üdítőt vásárolni nagy tételben, hiszen akkor már akár az üzemanyag ára is megtérülhet. A cukor és a liszt is kedvelt termék a magyarok körében, de például müzlit vagy gabonapelyhet nem jó ötlet kint venni, ha nem akciós.
Ha viszont akciós egy termék, az jó esetben legalább 40-50 százalékkal kerül olcsóbban az eredeti árnál. Ez is különbséget jelent a szlovák és a magyar piac között, idehaza ugyanis nincsenek ekkora akciók, maximum 25-30 százalékos leárazásra lehet számítani.
A Kaufland igencsak leleményes volt a magyar vásárlók megszólításában, létrehozott ugyanis egy magyar nyelvű honlapot. Az olcsobban-szlovakiaban.hu honlapcím még SEO-szempontból is igencsak jól eltalált név, de ami fontosabb a célközönség számára, az az, hogy folyamatosan frissülő tartalommal jelentkezik. Ezzel pedig gyakorlatilag lehetőséget is ad a magyar vásárlóknak arra, hogy beidőzítsék vásárlásaikat, és már előre tudnak kalkulálni azzal is, hogy megéri-e kimenni vásárolni, vagy nem. Mivel az árak forintban is megadják, ezért már csak tényleg az összehasonlításra kell koncentrálni.

VALAKI SZERINT EGYÉRTELMŰ, HOGY SZLOVÁKIÁBAN KELL VÁSÁROLNI
Egy négyfős családnak, ahol két kisgyermek van, mindenre szüksége lehet. Kata és férje nagyjából másfél éve járnak Szlovákiába vásárolni, elsősorban Rozsnyóba. A határtól 5 kilométerre laknak, míg egy nagyobb magyarországi város, Kazincbarcika 45 perces autóútra található tőlük.
“Több környéken lakó mondta nekünk, hogy nézzünk át a szlovákokhoz, mert ha előre összerakjuk a bevásárlólistát, sokat fogunk tudni spórolni” – mondta érdeklődésünkre a feleség. “Azt kell mondjam, igazuk lett.”
“Eleinte kételkedtünk benne, de aztán elkezdtünk számolgatni, és nekünk Rozsnyó ugyanolyan messze van, mint Kazincbarcika. Üdítőket, ásványvizet, sört és tartós élelmiszereket veszünk általában, de ha már ott vagyunk, bármi bekerülhet a kosárba, nem szoktunk minden árut összehasonlítani az aktuális magyarországi árakkal.”
“Összességében úgyis jobban jövünk ki. Ilyenkor még egy minimális kitérőt is szoktunk tenni a Pelsőc melletti OMV kútra, néha eszünk egy jó pizzát is a városban, aztán teli tankkal és hassal térünk haza.”

Rákérdeztünk, miért nem idehaza járnak étterembe, amire a válasz rövid, de velős volt: azért, mert a környékükön nincs más pizzázó. Pelsőcön egyébként is rengeteg magyarajkú lakik, a határ innenső oldalán lakókkal is barátságosak. Kata azt is elárulta, egyik ismerőse, aki a tornanádaskai határátkelőtől nem messze él, Szlovákiába járatja iskolába gyermekeit.
“A magyar oldalon Szögligeten vagy Szendrőben van csak iskola, de Szepsi nekik sokkal közelebb van. Az iskola egyéként is magyar, magyarul beszélnek a tanárok, magyarul oktatnak, persze szlovákot is tanulnak. Az iskola örömmel fogadta őket, és bár nem részesülnek abban a száz eurós támogatásban, mint a felvidéki magyar gyerekek, sokkal szívesebben járatják a szülők oda a gyerekeiket. S ha már mennek értük délutánonként, ott is szokott bevásárolni valamelyik üzletben, de a ruhát és a takarítószereket is kint szerzik be. Ha mindezt Magyarországon vennék meg, legalább Szendrőig, de inkább Kazincbarcikáig kellene autózniuk, ami rengeteg üzemanyag és kiadás volna” – magyarázta.
A SZABOLCSIAK ROMÁNIÁBA JÁRNAK BEVÁSÁROLNI
Testvéroldalunkon, a Szabolcs24-en is már foglalkoztunk hasonló témával: a legkeletibb megyéből azért éri meg Romániába járni vásárolni, mert a magyar termékek jóval olcsóbbak, akár 30-40 százalékos is lehet a különbség.
Az ottani bevásárlóturisták számára is létrehoztak egy Facebook-oldalt, amely a Nagykárolyi bevásárlás nevet viseli, és segíti megtalálni a szomszédban fellelhető legütősebb akciókat. A közösségben már 11 ezer tag cserélgeti információit azzal kapcsolatban, hogy miként lehet a legtöbbet spórolni.
A célpont a románul Carei nevet viselő kisváros, amely nagyjából 18 ezer lelket számlál, és a magyar határtól mintegy 10 kilométerre helyezkedik el. Egyértelműen ez a település lett a legfelkapottabb a szabolcsiak körében, akik a magas magyarországi árak miatt inkább útra kelnek – de azt sem tartják mellékesnek, hogy a román felvágott és tej sokkal egészségesebb, mint a magyar.

Az EthProMedE projekt keretében, az Európai Unió finanszírozásával készült. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.
(kiemelt képünk illusztráció, pravda.sk)
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!