Frusztrált és bunkó vásárlókból sincs hiány sajnos Miskolcon

vásárlás

Megosztás

A kiskereskedelem kemény terep, nemcsak a vásárlók panaszkodnak a dolgozókra, a vásárlók viselkedése is hagy kívánnivalót maga után. Egy olvasói reakció alapján írtuk meg cikkünket arról, miket kell elviselnie az eladóknak Borsodban.

Nemrég jelent meg két cikkünk is, melyben arról írtunk, miképp trükköznek egyes borsodi üzletekben, hogyan verik át a vásárlókat. Természetesen a másik oldalt sem kell félteni, kaptunk egy olvasói levelet, melyben az egyik bolti eladó mesélt néhány jellemző történetet, hogy mit kell elviselniük a vásárlóktól.

De előtte tisztázni szerette volna, miért is lehet annyi tévedés a kasszáknál, amik mögött nem kell rosszindulatot vagy szándékos csalást feltételezni.

A kiskereskedelmi szektorban dolgozók számos kihívással néznek szembe nap mint nap, amelyek közül az egyik leggyakoribb a pénztárnál előforduló tévedések kezelése. Bár a modern technológia nagyban segíti a munkájukat, előfordulhatnak olyan esetek, amikor egy termék többször kerül beolvasásra, különösen akkor, ha a csomagoláson több oldalon is szerepel vonalkód. A pénztárosok persze igyekeznek minden tőlük telhetőt megtenni a pontosság érdekében, de mint minden ember, ők is követhetnek el hibákat.

Az üzletek általában hangsúlyt fektetnek arra, hogy a vásárlók elégedettek legyenek, ezért a legtöbb helyen készségesen orvosolják az esetleges problémákat. Ha egy vásárló eltérést fedez fel a blokkon, amit minden esetben érdemes ellenőrizni, a személyzet igyekszik gyorsan és hatékonyan megoldani a helyzetet.

Az árazással kapcsolatos kérdések is felmerülhetnek, különösen az akciós termékek esetében. Előfordulhat, hogy egy termék ára eltér a weboldalon vagy a polcon feltüntetett ártól, ami általában az akciók kezdetének vagy végének időzítésével függ össze. Ilyen esetekben is lehetőség van a reklamációra, és az üzletek általában rugalmasan kezelik ezeket a helyzeteket.

Ennél kevesebb szó esik arról, milyen kihívásokkal néznek szembe a kereskedelemben dolgozók. Gyakran előfordul, hogy a vásárlók nem megfelelően viselkednek az alkalmazottakkal, és nem tanúsítanak kellő tiszteletet irántuk. Ez a probléma ritkán kap nyilvánosságot, pedig jelentős hatással van a dolgozók mindennapjaira és munkahelyi elégedettségére.

„Az egyik hűtőnél pakoltam, amikor egy hölgy odajött hozzám, és mutatta a szatyrát, mondta, hogy nem itt vásárolta. Mondtam neki, hogy rendben. Valószínűleg nem hallotta a válaszomat, és erőteljes hangvétellel rám szólt, hogy “Hahó, neked beszélek”. “Hallottam, és válaszoltam is, hogy rendben”- feleltem. Erre a kedves vásárló a képembe ordított, hogy “látott-e már téged pszichológus, b***zmeg?!” Én a meglepettségtől köpni-nyelni nem tudtam és a kedves hölgy is elviharzott mire magamhoz tértem.”

„Egy másik esetben a kolléganőhöz fordult egy kérdéssel a vásárló “Hol a májas?”. A kolléga így felelt: “Jó reggelt! Ott lesz a sarokban.” Erre a kedves hölgy vásárló kifakadt a kollégára, hogy mit képzel magáról, miért nem tudja szó nélkül hagyni, hogy nem köszönéssel ment oda hozzá. Majd olyan vita alakult ki, ahol a vásárló azt vágta hozzá, hogy ha nem tetszik a rendszer, el lehet innen menni, nem kell itt dolgozni.”

A kiskereskedelmi áruházakban dolgozók munkája sokkal összetettebb és megterhelőbb, mint azt a legtöbb vásárló gondolná. Az alkalmazottak nem csupán a pénztárgép mögött ülnek, hanem számos egyéb feladatot is ellátnak párhuzamosan. Ezek közé tartozik az áruk pakolása, a bolt tisztán tartása, valamint a friss pékáruk sütése is. Ez a sokoldalú munkavégzés azt jelenti, hogy a dolgozók gyakran kénytelenek egyik feladatról a másikra váltani, ami olykor késedelmet okozhat a pénztári kiszolgálásban.

Egy konkrét eset jól szemlélteti ezt a helyzetet. Egy alkalommal, amikor egy kolléganőnek a pénztárhoz kellett sietnie, éppen raklappakolással volt elfoglalva. Felelősségteljesen járt el, amikor a nehéz raklapot egy biztonságos helyen hagyta, mielőtt a kasszához sietett volna. Ez a gondos eljárás azonban némi késedelmet okozott, ami egy türelmetlen vásárló nemtetszését váltotta ki. Az idős hölgy, aki vásárlóként érkezett, ingerülten reagált a várakozásra. Felháborodva kérte számon a dolgozót, hogy miért nem érkezett hamarabb a pénztárhoz. Amikor a kolléganő elmagyarázta, hogy a biztonságos munkavégzés miatt kellett egy kis idő, amíg odaért, a vásárló még jobban feldühödött. Az idős hölgy arra hivatkozott, hogy siet a buszhoz, és azt a megjegyzést tette, hogy az alkalmazottaknak hálásnak kellene lenniük a munkájukért, amit szerinte a vásárlóknak köszönhetnek.

Ez a feszültség, ami a vásárlók és az áruházi dolgozók között kialakul, igazából senkinek nem jó, de egyes vevők szeretik az eladókon levezetni az indulatukat, szükség lenne nagyobb megértésre és kölcsönös tiszteletre.

És vannak egészen extrém esetek is.

„Van egy hölgy a városban, akinek valószínűleg súlyos mentális betegsége lehet, ismerik sokan. Történt egyszer ugyanis, hogy bejött vásárolni, kérdezte, hogy hol találja a mosdót. Mondtam neki, hogy sajnos nálunk nincs lehetőség mosdó használatára. Pár perc elteltével a kasszás kolléga értesített minket, hogy menjünk a kasszájához felmosóval, ugyanis az idős hölgy odavizelt. Ha nem látom a két szememmel a végterméket, én sem hiszem el.

Ilyen, és ehhez hasonló dolgokat kell átélnünk nap mint nap. Nem elég, hogy maga a munka megterhelő, de még a kedves vásárlók is így viselkednek velünk. Mindennapi életükben felgyülemlett frusztrációjukat rajtunk vezetik le, mindenért minket okolnak. Erre szoktam azt mondani, hogy van felvétel, lehet jelentkezni, és majd meglátjuk, ki hogyan teljesít. Persze mi legyünk ennek ellenére is kedvesek és türelmesek, pedig olykor nagyon nehéz.”

Képeink illusztrációk, forrásuk: Pexels, Unsplash

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Kapcsolódó cikkek