A mai parlamenti ülésen két meghatározó jelentőségű döntés született: az Országgyűlés megszavazta Magyarország kilépését a Nemzetközi Büntetőbíróságból, valamint két új alkotmánybírót választott Polt Péter legfőbb ügyész és Hende Csaba országgyűlési képviselő személyében.
Az Országgyűlés 134 igen, 37 nem szavazat és 7 tartózkodás mellett döntött arról, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC). A döntés időzítése figyelemre méltó: éppen Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök budapesti látogatásával esett egybe, aki ellen az ICC elfogatóparancsot adott ki.
A kormány április 3-án jelentette be kilépési szándékát. Szijjártó Péter külügyminiszter a szavazás után azzal indokolta a lépést, hogy az ICC “politikailag motivált szervezetté vált”, amely olyan “nonszensz dolgokat csinált”, mint halott Hamász-vezetők elleni körözés kiadása. A miniszter szerint “elfogadhatatlan, ha egy bíróság munkáját a politika motiválja” – mintha a nemzetközi igazságszolgáltatásban újdonság lenne, hogy egyszerre vizsgálják a konfliktusok mindkét oldalának esetleges jogsértéseit.
A nemzetközi jogszabályok értelmében a kilépés egy év múlva lesz hatályos.
A parlamenti nap másik fontos eseménye Polt Péter és Hende Csaba alkotmánybíróvá választása volt. Mindketten 136 igen szavazatot kaptak a szükséges 133 helyett, és ezzel 12 évre nyertek kinevezést.
Polt Péter legfőbb ügyészként több nagy port kavaró ügyben is kulcsszerepet játszott – egyesek szerint éppen azzal, hogy nem játszott semmilyen szerepet. Kitüntetett szerepet kapott a hatalom és az igazságszolgáltatás közötti közvetítésben az Elios-ügy, a trafikbotrány és több más korrupciógyanús esetben is. Most pedig átül az alkotmányjog bástyái közé.
A kitiltott Hadházy Ákos független képviselő különleges módon fejezte ki véleményét. Hadházyt és a Momentum öt képviselőjét áprilisban hónapokra kitiltották a parlamentből, mert füstgyertyával tiltakoztak a Pride betiltását célzó törvénymódosítás ellen márciusban. A kitiltott képviselők csak a titkos szavazásokon vehetnek részt – így Hadházy egy külön helyiségben, közvetlenül a bejáratnál adhatta le voksát.
Hadházy egyedi módon használta fel a lehetőséget: szavazólapját teleírta azokkal a korrupciós ügyekkel, amelyekben szerinte Polt “bűnsegédként” működött közre. A közösségi médiában megosztott szavazólapon jól látható a “Lónak a faszát” és a “Nincs alkotmány” felirat, valamint az Elios-ügy, trafikbotrány, Híd a munka világába program, Microsoft-ügy és a Völner–Schadl-ügy felsorolása.
“Eltekintve attól, hogy nincs is valódi, konszenzuson alapuló alkotmányunk, egy olyan ember fogja azt őrizni, aki bűnsegédként segített pl. a Tiborcz-ügy, a trafikügy, a Híd a munka világába ügy, a Rogán-Völner-Schadl ügy, a Microsoft ügy stb. nyomozásának elszabotálásában” – írta Facebook-bejegyzésében Hadházy.
A parlamenti demokrácia sajátos értelmezését tükrözi Jámbor András független képviselő kezdeményezése is, aki közösségi oldalán bejelentette: elárverezi az alkotmánybíró-választás szavazólapját, a bevételt pedig a Budapest Pride javára ajánlja fel. Jámbor szerint ezzel “szimbólumot lehet adni az Orbán-rendszer elmúlásának”.
A mai parlamenti nap két döntése – a Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépés és a kulcspozíciók hosszú távú bebiztosítása – egyaránt jelzi a jelenlegi hatalom nemzetközi és hazai intézményrendszerhez való viszonyát. Miközben a nemzetközi jogi kötelezettségek alól igyekszik kivonni magát az ország, addig a hazai intézményrendszer kulcspozícióit olyan személyekkel tölti fel, akik a következő évtizedben is képviselhetik a jelenlegi hatalom érdekeit – függetlenül attól, hogy mi történik közben a választásokon.
És ezzel még nincs vége a mai parlamenti munkanapnak, ma kezdhetik el tárgyalni az átláthatósági törvénynek nevezett, de csak elhallgattatási törvényként hívott javaslatot is.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!