Az Edda uralta a magyar rádiók zenei kínálatát 2024-ben

Megosztás

A magyar rádiók műsorában továbbra is a nosztalgikus hangzás dominál – ez derül ki a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) legfrissebb kutatásából, amely 144 rádiócsatorna zenei kínálatát elemezte. Az adatok alapján 2024-ben a Miskolcról elszármazott Edda Művek dalai szóltak a legtöbbször a hazai éterben.

Az NMHH 144 rádiócsatorna műsortükrét vizsgálta, melyek összesen több mint 102 évnyi műsoridőt sugároztak tavaly. A zenei tartalom az adásidő 51 százalékát tette ki, míg a műsorszámok 42 százalékot képviseltek. A kutatás egyik legérdekesebb felfedezése, hogy a rádiók zenei kínálata messze nem az aktuális trendeket követi – a legtöbbet játszott dalok átlagosan 2021-esek, a hallgatók pedig leggyakrabban az Edda dalait hallhatták, melyek átlagosan 28 évesek.

Az Edda ezzel hatalmas előrelépést tett, hiszen a 25. helyről ugrott az első pozícióba a hazai előadók között, több mint 40 ezer lejátszással. A dobogó második fokát Rúzsa Magdi foglalta el, aki egy évvel korábban még az éllovas volt. A Kowalsky meg a Vega zenekar a harmadik helyen végzett, őket követte Ákos, a Hooligans, a Bikini és Demjén Ferenc. A top 20-ba olyan népszerű előadók is bekerültek, mint a Wellhello, Charlie, a Tankcsapda, a Halott Pénz, az Ivan & The Parazol, a Republic és a Magna Cum Laude.

A legnépszerűbb magyar zeneszámok listáján meglepő eredmény született: a Laudate kórus által 2015-ben rögzített Boldogasszony anyánk című katolikus kórusmű vezeti a rangsort közel hétezer lejátszással. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy a Híd Rádió és a Mária Rádió minden nap sugározta a dalt. A második helyen Majka és Curtis Maradunk végig című közös dala áll, míg a dobogó harmadik fokát a Bon Bon együttes Valami Amerika című slágere foglalja el.

A top 10-es listára felkerült még a Margaret Island Eső című dala, a Follow The Flow Szélcsend című szerzeménye, valamint a Valmar és Szikora Robi közös produkciója, az Úristen is. A top 20-as mezőnyben olyan előadók dalai is megtalálhatók, mint Azahriah (Introvertált dal), a Kispál és a Borz (“Ha Az Életben”), a Hooligans (Félember), Charlie (Az légy, aki vagy) és a Bagossy Brothers Company (Van ez a hely).

A külföldi zeneszámok listáját Dua Lipa Houdini című dala vezeti több mint kilencezer lejátszással – ezzel nemcsak a külföldi, de az összes Magyarországon játszott dal közül ez szólt legtöbbször a rádiókban. Ugyanakkor a legtöbbet játszott külföldi előadó címét az 1974-ben alakult Spyro Gyra fúziós jazz-zenekar szerezte meg, elsősorban a Hír FM csatornáinak köszönhetően, ahol az összes lejátszásuk 99,6 százaléka történt.

A rádiók kínálatát tekintve a Dankó Rádió bizonyult az egyik legsokszínűbbnek, amely a kutatás szerint 16 ezer különböző, az év során legalább kétszer játszott zeneszámmal szolgálta ki közönségét. Ezzel szemben a Táska Rádió, a Zemplén FM és a Rádió 1 Budapest ismételgette leggyakrabban ugyanazokat a számokat.

A statisztikák szerint a magyar rádiókban tavaly lejátszott közel 7,5 millió zeneszám pontosan 50-50 százalékban oszlott meg a hazai és külföldi alkotások között. A dalok átlagos életkora 11,6 év volt, ami azt jelenti, hogy a sugárzott zenék jelentős része akkor született, amikor a mai 12 év alatti gyermekek (mintegy 1,1 millió fő) még nem is voltak a világon.

Az adatokból kitűnik, hogy a 2024-ben hallható szerzemények mindössze 16,4 százaléka volt két évnél fiatalabb, míg 16,7 százalékuk 27 évnél is idősebb volt. A legnépszerűbb kereskedelmi rádiók, mint például a Retro Rádió, a Sláger FM vagy a Best FM, elsősorban régebbi zenékkel szóltak hallgatóikhoz.

A külföldi előadók között a Queen, Rihanna, Ava Max, Pink, Katy Perry, Bryan Adams, Ray Dalton és a Bon Jovi is népszerűnek bizonyult a magyar hallgatók körében. A külföldi zenék túlnyomó többsége angol nyelvű volt, és földrajzilag főként az Egyesült Államokból és az Egyesült Királyságból származtak az alkotók.

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek