Új multifunkcionális sportpályákkal gazdagodtak hátrányos borsodi kistelepülések

Megosztás

A magyar vidék sportos felzárkóztatásának újabb állomásaként négy borsodi településen adtak át modern, rekortán borítású sportpályákat a Magyar Labdarúgó Szövetség fejlesztési programjának köszönhetően. A beruházások révén olyan aprófalvakban is 21. századi körülmények között mozoghatnak a helyiek, ahol eddig erről legfeljebb csak álmodozhattak.

A program keretében Szakácsi, Selyeb, Taktabáj és Sajókaza községekben épültek multifunkcionális pályák a Strabag-csoporthoz tartozó STR Mély- és Magasépítő Kft. kivitelezésében. A települések mérete igencsak eltérő – a mindössze 170 lelkes Szakácsitól a közel 3000 fős Sajókazáig –, egy dologban azonban megegyeznek: lakosságuk jelentős része, mintegy harmada-negyede 15 évnél fiatalabb.

Aligha véletlen tehát a sportfejlesztés itteni koncentrálása, bár a labdarúgó szövetség kezdeményezése kapcsán felmerülhet a kérdés: vajon az ország futballhatalommá fejlesztésének újabb lépcsőfokáról, vagy ténylegesen a vidéki életminőség javításáról van szó? A válasz valószínűleg valahol a kettő között keresendő.

A beruházások műszaki tartalma mindenesetre figyelemreméltó. A pályák nem egyszerű betonplaccokon kialakított játékterek, hanem komoly mérnöki munka eredményei. A zöldmezős beruházásként megvalósult szakácsi fejlesztésnél például a tervek szerint átlagosan 25,5 centiméter mélységig távolították el a humuszréteget, a pályatükör kialakításához pedig mintegy 530 köbméter földet mozgattak meg.

A sportpályák talán legfontosabb technikai újdonsága a kiépített vízelvezetési rendszer, amely hosszanti árkokon és francia drénrendszeren keresztül gondoskodik arról, hogy egy kiadósabb eső után ne váljanak pocsolyákká a játékterek. A rekortán burkolatú pályák többfunkciósak, nemcsak futballozásra, de kosár- és kézilabdázásra is alkalmasak.

A kivitelezés során 110 centiméter magas palánkot és 5 méter magas labdafogó hálót is telepítettek, nehogy a fejlettebb rúgótechnikával rendelkező helyi tehetségek labdái a szomszéd kertjében kössenek ki, vagy az arra közlekedők fejét találják el.

A fejlesztések jelentősége túlmutat a sporton. Ezek a multifunkcionális terek közösségi eseményeknek is otthont adhatnak, ami különösen fontos lehet a kisebb településeken, ahol gyakran hiányoznak az ilyen jellegű infrastrukturális lehetőségek.

A beruházások a Magyar Labdarúgó Szövetség bő egy évtizede futó Pályaépítési Programjának részei, amely 2019 óta a Belügyminisztériummal együttműködésben zajlik. A cél – legalábbis a hivatalos kommunikáció szerint – a rendszeres testmozgás ösztönzése a hátrányos helyzetű térségekben. Hogy ez mennyire lesz sikeres, azt majd az idő dönti el, mindenesetre az infrastruktúra immár adott. Az átadott pályák talán jelzik, hogy a sportfejlesztések kezdenek kijutni a fővárosból és a nagyvárosokból a kisebb, hátrányos helyzetű településekre is – igaz, jókora késéssel és az eredeti nagyszabású ígéretekhez képest talán szerényebb formában.

Forrás és fotók: Magyar Építők

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek