Donald Trump április elején bejelentett vámemelései nemcsak a globális kereskedelmet rengetik meg, de a patinás tokaji borászatok jövőjét is beárnyékolják. Az új intézkedések szerint az EU-ból érkező termékekre 20%-os vámot vetnek ki – ez pedig érzékenyen érinti hazánk egyik legnemesebb exportcikkét, a tokaji aszút.
A borvidék több szereplője is jelentős üzletet bonyolít az amerikai piacon. Köztük a Royal Tokaji, amely évente körülbelül 1,5 millió dollár értékben szállít prémium borokat a tengerentúlra. Ahogy Raskó György agrárközgazdász – aki maga is érdekelt a cégben – fogalmazott: “Ebben az évben még megúsztuk, mert a várható vámemelés miatt a szerződéseket és a kiszállítást is lebonyolítottuk korábban.”
Az előrelátó magyar borászok tehát idén még lavíroztak a vámakadályok között, az egész évre szánt mennyiség már amerikai raktárakban pihen. De mit hoz a jövő? “Jövő évtől persze bennünket is negatívan fog érinteni a vám” – tette hozzá Raskó, ami magyarra fordítva azt jelenti: vagy árat emelnek és kockáztatják a kereslet visszaesését, vagy lenyelik a vámteher okozta veszteséget.
Bár a tokaji probléma csak csepp a kereskedelmi háború tengerében – hiszen a francia és olasz borászatok sokkal nagyobb volumenben szenvednek kárt –, a magyar prémium borexport egyik zászlóshajójaként a hazai borágazat jelképes sérelmét is jelenti Trump lépéssorozata.
Az igazi irónia, hogy a vámpolitika közvetett hatásai még a közvetlen károknál is mélyebbek lehetnek. Az Amerikától elzárt európai bortermékek ugyanis új piacokat keresnek majd – és amíg ezeket megtalálják, az európai piacon kínálati többlet alakulhat ki. Az egyébként is értékesítési gondokkal küzdő európai borászatok – köztük a magyar termelők – így dupla csapást szenvedhetnek el: egyrészt elveszítik az amerikai piacot, másrészt odahaza is élesebb árversenyre kényszerülnek.
A tokaji borok exportja tehát egy újabb frontvonalat jelent abban a gazdasági küzdelemben, amelyet az új amerikai adminisztráció nyitott legfontosabb kereskedelmi partnereivel szemben. Trump agrárpolitikájának sajátos fintora, hogy épp leghűségesebb szavazói, az amerikai farmerek fizethetik meg az árát, mivel az európai válaszlépések őket fogják leginkább sújtani. Az USA mezőgazdasága jelentős exportra termel – kukorica, gabonafélék és szója tekintetében –, ám a kereskedelmi partnerek várható válaszlépései nyomán ezek a piacok beszűkülhetnek. Különösen, hogy Dél-Amerika országai – Brazília, Argentína és Uruguay – gyorsan átvehetik az amerikaiak korábbi szerepét a globális élelmiszerkereskedelemben.
A sajt- és húsipar szintén megérzi majd a változásokat. Olaszország, Franciaország és Hollandia sajtexportja, valamint Spanyolország hústermékei kerülhetnek különösen nehéz helyzetbe.
A világhírű magyar nedű sorsa így összekapcsolódik a globális kereskedelempolitika viharaival – és bár a tokaji aszú kétségtelenül kiállt már viharosabb időket is az elmúlt évszázadokban, az biztos, hogy Trump vámháborújára nem lehet majd édes emlékekkel koccintani.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!