Bírság fenyegeti a bankokat az ATM-ek leépítése esetén, miközben a kormány minden faluba bankautomatát ígér

Megosztás

A kormány legújabb gazdaságpolitikai húzása, hogy minden magyar településen legyen bankautomata, éles vitát váltott ki a pénzügyi szektor és a döntéshozók között. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter múlt heti bejelentése szerint a kabinet célként tűzte ki, hogy mind a 3155 hazai településen elérhető legyen készpénzfelvételi lehetőség, annak ellenére, hogy jelenleg csak mintegy ezer helyen van ATM.

A terv végrehajtásának részletei egyelőre homályosak, az viszont már biztos, hogy a kormány nem tűri a meglévő hálózat zsugorodását. Hétfő éjjel megjelent rendeletében súlyos retorziót helyezett kilátásba: a Magyar Nemzeti Bank kétmillió forinttól kétszázmillió forintig terjedő bírságot szabhat ki azokra a pénzintézetekre, amelyek megszüntetik működő ATM-jeiket vagy felfüggesztik a fióki készpénzkifizetést.

A rendelet indoklása szerint a vidéki térségekben kiemelt fontossággal bír a készpénzhasználat, de természetesen nem maradhatott ki az orosz-ukrán háborúra és az „elhibázott brüsszeli szankciókra” való hivatkozás sem. Az Orbán Viktor által aláírt dokumentum szerint a kormány célja, hogy ezek a tényezők „ne vonják maguk után a lakosság készpénzellátásának zavarát.”

A bankszektor diplomatikus közleményben reagált a bejelentésre. A Magyar Bankszövetség alternatív javaslatot tett: első körben a 2000 főnél nagyobb, automatával még nem rendelkező települések kaphatnának ATM-et, amennyiben az önkormányzatok biztosítják a helyszínt. A színfalak mögött azonban jóval kritikusabb hangok is megszólaltak.

Banki szakértők a Telexnek nyilatkozva „minden elemében sántítónak” és egyenesen megvalósíthatatlannak nevezték a kormányzati tervet. Az egyik legfőbb ellenérv, hogy a készpénzhasználat társadalmi költsége jelentős, a GDP körülbelül 0,8 százalékát teszi ki. Ahelyett, hogy csökkentenénk ezt a terhet, a kormány most kifejezetten a készpénzhasználat irányába terelné az állampolgárokat.

A szakemberek szerint míg az Alaptörvénybe foglalt készpénzhasználati jog inkább szimbolikus gesztus volt, a tervezett nagyszabású infrastrukturális fejlesztés már komoly lépés hátrafelé egy olyan világban, ahol a digitalizáció jelenti a jövőt.

A bankszektor képviselői szerint a hazai pénzügyi infrastruktúra mára lehetővé teszi, hogy az állampolgárok kizárólag elektronikus fizetési módokkal bonyolítsák mindennapjaikat. Ezek a digitális megoldások nemcsak biztonságosabbak, de átláthatóbbak és költséghatékonyabbak is a készpénznél. Bár kétségtelen, hogy a társadalom egy része – főként az idősebb korosztály vagy a pénzmozgásaikat homályban tartani kívánók – továbbra is ragaszkodik a kézzelfogható bankjegyekhez, a szakértők szerint a készpénzhasználat általános kormányzati ösztönzése finoman szólva sem korszerű gazdaságpolitikai válasz a 21. század kihívásaira.

A gyakorlati kivitelezhetőség is komoly kérdéseket vet fel. Egy ATM telepítése és éves működtetése egyaránt 10-10 millió forint körüli összeg. A telepítéshez szükséges megfelelő infrastruktúra, betontalapzat, szünetmentes tápegység, jó távközlési kapcsolat és megfigyelhetőség, nem is beszélve a rendszeres karbantartásról. A kislélekszámú, infrastrukturálisan gyengén ellátott településeken ezek a feltételek aligha biztosíthatók rövid időn belül.

A Bankszövetség arra is felhívta a figyelmet, hogy a piaci verseny sem egyenlő: míg a hazai bankoktól megkövetelnék az automatatelepítést, a külföldi székhelyű, de itthon milliókat kiszolgáló pénzügyi szolgáltatókra (mint például a Revolut) nem vonatkozna hasonló kötelezettség. Ez a helyzet tovább rontaná a magyar szereplők versenyképességét egy olyan piacon, ahol amúgy is hátrányba kerültek az olyan szabályozások miatt, mint a tranzakciós illeték.

A kormány nagy ívű terve kapcsán egyelőre több a kérdőjel, mint a válasz. Ha Lázár János építési miniszter ígérete beteljesülne, és valóban heteken belül 2000 új ATM-et telepítenének országszerte, az példátlan logisztikai bravúr lenne. A szakértők szerint azonban ez inkább hangzatos választási ígéretnek tűnik, mint megalapozott gazdaságpolitikai intézkedésnek.

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek