A kötelező visszaváltási rendszer bevezetése óta jelentős sikereket ért el Magyarország az italcsomagolások újrahasznosításában – ha a mennyiségi szempontokat nézzük csak, és azt nem, hogy hányszor akadozik a rendszer még most is: rosszul vagy nem működnek az automaták; és rendre hosszú sorok alakulnak ki, ami miatt mennyiségi korlátozást is bevezettek.
A MOHU január 8-i közleménye szerint az elmúlt fél évben több mint egymilliárd műanyag palackot, fémdobozt és üveget váltottak vissza országszerte. Az ünnepi időszakban kiemelkedő forgalmat regisztráltak: karácsony és újév között több napon is meghaladta a 10 milliót a napi visszaváltások száma, felülmúlva az augusztusi 8 milliós rekordot.
Arról persze nem beszéltek, hogy az RTL évvégi beszámolója szerint viszont túlterheltség alakult ki a fővárosi visszaváltó pontokon az ünnepi időszakot követően. A MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. rendszere több helyen is akadozott: az automaták vagy megteltek, vagy műszaki hibával küzdöttek a megnövekedett forgalom miatt. A tévé riportjában nyilatkozó vásárlók többsége csak több próbálkozás után tudott visszaváltani, de voltak, akik a hosszú várakozási idő miatt feladták. Egy belvárosi REpont műszaki problémára hivatkozva egyáltalán nem is üzemelt, holott a társaság korábban azt állította, felkészültek az ünnepi időszak többletforgalmára.
A visszaváltási statisztikák alapján Budapest vezeti a rangsort több mint 180 millió visszaváltott italcsomagolással. A fővárost Debrecen, Szeged és Miskolc követi a sorban. A megyék tekintetében Pest megye után Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg lakosai a legaktívabbak. A budapesti kerületek közül a XI. kerület bizonyult éllovasnak. (A sorrendek valójában a népességszám szerint alakulnak, hiszen Pest, BAZ, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar bír a legtöbb lakossal a megyék közül; a legnépesebb városok állnak az élen, és Budapesten a XI. kerületben élnek a legtöbben.)
A MOHU tapasztalatai szerint a szombati nap bizonyul a legnépszerűbbnek a visszaváltás szempontjából. A vállalat azt javasolja, hogy aki el szeretné kerülni a nagyobb forgalmat, kedden vagy szerdán keresse fel a visszaváltó pontokat, bár ezeken a napokon is jelentős, 4 millió feletti visszaváltást regisztrálnak országosan. Jelenleg 4500 helyszínen lehet visszaváltani az italcsomagolásokat, ebből 1500 kézi REpontként működik.
A visszaváltási díj kifizetése terén a bolti utalvány bizonyult a legnépszerűbbnek: több mint 40 milliárd forintot fizettek ki ilyen formában. Európában egyedülálló módon lehetőség van a visszaváltási díj közvetlen bankszámlára utalására is, amit a fogyasztók 16 százaléka választ. Figyelemre méltó, hogy a palackonként járó 50 forintos visszaváltási díjból már több mint 118 millió forint gyűlt össze karitatív célokra, konkrétan gyermekkórházak támogatására.
Az Európai Unió 2029-ig 90 százalékos újrahasznosítási célt tűzött ki a PET italcsomagolásoknál. Ez különösen fontos előrelépést jelent, hiszen korábban Magyarországon az italcsomagolásoknak mindössze 30 százalékát sikerült visszagyűjteni. A rendszer 2024 januárjától működik, de a gyártók június 30-ig türelmi időt kaptak a betétdíj nélküli termékek forgalmazására.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz.