Miskolc turisztikai életében jelentős fordulópontot hozott 2024 szeptembere, amikor leégett az ikonikus barlangfürdő tetőszerkezete. Ez a váratlan esemény azonban nem törte meg a város lendületét – sőt, új fejezetet nyitott Miskolc turizmusának történetében.
A Bükki Kör elnöke, Fekete-Angyal Enikő volt a VG.hu Óperencia című podcastjának vendége, melyben arról beszélt, hogy szerinte a tragédia egyben lehetőség is a város turisztikai kínálatának újragondolására és szélesebb körű megismertetésére.
A Miskolctapolca Barlangfürdő újjáépítése várhatóan minimum egy évet vesz igénybe, de a tervek szerint nem egyszerű helyreállítás történik majd. A városvezetés átfogó fejlesztésben gondolkodik, amely során új attrakciókkal és infrastrukturális bővítésekkel gazdagodhat a létesítmény. A pontos újranyitási dátum még nem ismert, hiszen a tervezés és a forrásallokáció folyamata most zajlik.
Sokan – a nem itt élők – nem tudják azonban, hogy Miskolc nem maradt fürdő nélkül: a városban található a mindössze három éve megnyílt Ellipsum élményfürdő, amely öt ellipszis alakú épületből álló, modern komplexumként várja a vendégeket. A létesítmény, amely eddig a barlangfürdő árnyékában működött, napi akár ezer látogatót is fogadhat, és különlegessége, hogy az év minden szakában használható, hiszen medencéi – egy kivételével – fedett térben találhatók.
A város egyik legújabb büszkesége az adventi fényvillamos, amely immár nyolcadik éve versenyez az “Európa legszebb adventi villamosa” címért – eddig minden alkalommal sikerrel. Az idei, Csipkerózsika-témájú feldíszített villamos különösen nagy sikert aratott: a róla készült videó hat nap alatt több mint egymillió megtekintést ért el a közösségi médiában. A különleges járat január 5-ig közlekedik, és egyszerű helyi közlekedési jeggyel igénybe vehető.
Miskolc négy fő városrésze – Miskolctapolca, a belváros a történelmi Avassal, Diósgyőr és Lillafüred – mind önálló turisztikai desztinációként is megállja a helyét. A szakemberek szerint a város bejárásához minimum három-négy nap szükséges. Az attrakciók megközelítését nagyban megkönnyíti a kiváló tömegközlekedési hálózat, amely összeköti a különböző városrészeket.
Lillafüred különösen vonzó célpont: a téli szezonban Mikulásvonat közlekedik, amely két és fél órás programot kínál a látogatóknak. A kisvonat Diósgyőrből indul, és az út során krampuszok és tündérek szórakoztatják az utazókat. A célállomáson, a kivilágított Magdolna Parkban fűtött iglusátrakban mesejátékok várják a vendégeket. A területen található Palotaszálló nemrég újabb mérföldkövet ért el: első magyar szállodaként szerezte meg a nemzetközi fenntarthatósági minősítést.
A helyi vállalkozókat tömörítő Bükki Kör aktívan dolgozik a város turisztikai arculatának újraformálásán. Kiemelt figyelmet fordítanak a fenntartható turizmusra és a helyi gasztronómia fejlesztésére. A “Miskolc a Bükk városa” koncepció keretében az erdei alapanyagok egyre nagyobb szerepet kapnak a helyi éttermek kínálatában. A Palotaszálló rendszeresen szervez gasztro-expresszeket az Északerdővel együttműködve, ahol a résztvevők megismerkedhetnek az ehető erdő koncepciójával és a helyi alapanyagok felhasználási lehetőségeivel.
A kulturális kínálat is folyamatosan bővül: a Herman Ottó Múzeum képtárában nemrég nyílt meg egy jelentős kiállítás, amely 19-20. századi magyar festők műveit mutatja be. A város további büszkesége a felújított Avasi Kilátó, valamint az Avas-hegyen található borospincék, ahol egész évben borkóstolókat szerveznek.
Lillafüred természeti kincsei minden évszakban vonzzák a látogatókat: a vízesés, a Hámori-tó és a barlangok – köztük a világszinten is különleges Anna-barlang, amely egyike a világon található négy mésztufabarlangnak – egész évben várják a turistákat.
A közeljövő legnagyobb fejlesztése a Diósgyőri vár felújításának befejezése lesz. A munkálatok a tervek szerint egy éven belül befejeződnek, és a szakértők szerint a végeredmény Közép-Európa egyik legjelentősebb történelmi attrakciója lehet. Bár a felújítás módja megosztja a közvéleményt, a város vezetése szerint Miskolcnak működő turisztikai attrakcióra van szüksége a romok helyett.
A 2026-os év várhatóan mérföldkő lesz Miskolc történetében: ekkorra már teljes pompájában várhatja a turistákat a megújult barlangfürdő és a Diósgyőri vár is. A város turisztikai szakemberei szerint Miskolc olyan kincsekkel rendelkezik, amelyek méltán tehetik az országos és nemzetközi turizmus egyik legvonzóbb célpontjává.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!