Borsod: a gyermekek biztonsága a legfontosabb – a rendőrséggel is együttműködik a védőnői szolgálat

Megosztás

A kiskorúak családon belüli veszélyeztetettsége Borsodban sajnos nem ritka. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a környezet mielőbb felismerje ezeket a helyzeteket és a lehető leggyorsabban biztonságba kerüljön a gyermek. Több szakma is jelen van a jelzőrendszerben, amelynek tagja a védőnői szolgálat is.

Hiszen a védőnő az, aki a legtöbbet találkozik a családokkal, ezért neki van a legnagyobb rálátása a valós állapotra. A jelzőrendszerben a rendőrségnek is jelentős szerepe van, mivel baj esetén a hatósági intézkedések kihagyhatatlan résztvevője a törvényi előírások betartásában, valamint a törvénysértések megakadályozásában. A résztvevők igyekeznek olyan programokat és módszereket létrehozni, amelyek hatékonyan segíthetik a gyermekek családon és intézményen belüli biztonságát.

A helyi aktualitásokról kaptunk tájékoztatást Polyák Ferenc r. főhadnagytól, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának főelőadójától. Olyan gyermekek biztonságáért dolgozik, akik komoly veszélynek vannak kitéve. Ebben a munkában összegződik mind az a tudás és tapasztalat, amelyet 3 évtizednyi tanári és intézményvezetői pályafutása során szerzett. Szükség is van az iskolai tapasztalatokra, hiszen BAZ megyében több olyan körzet is van, ahol aktív együttműködést kellett kialakítani az oktatási rendszer és a rendőrség bűnmegelőzési osztálya között. 

Talán éppen ennek az együttműködésnek köszönhető, hogy gyermekhalállal végződő ügyek jelenleg nincsenek ebben a térségben. Ugyanakkor ez koránt sem jelenti azt, hogy ne lenne nagy szükség az együttműködésre, mert veszélyeztetett kiskorú viszont a korábbinál nagyobb számban fordul elő, ezért növekszik a családból szükségszerűen kiemelt kiskorúak száma is.

Mik a legfontosabb eszközök a sikeres beavatkozáshoz?

Nagyon komolyan vesszük ezt a feladatot. Van jogszabályi háttér, belső ORFK előírás, számos felkészítés a rendőrök, nyomozók, bűnmegelőzési szakemberek számára, hogy milyen módon és formában kell egy kiskorú veszélyeztetésnél eljárni. Ilyen esemény például a hozzátartozók közötti erőszak, aminek a kiskorú szemtanúja. Ebben ez a térség annyira érintett, hogy az elmúlt 3 évben megháromszorozódott az esetek száma. Országos viszonylatban ezzel sajnos a harmadik helyen vagyunk, ami komoly problémákat vet fel. Egyébként minden alkalommal kötelezően készül egy gyermekvédelmi jelzőlap, amely a Gyermekvédelmi Központhoz és a Gyámügyhöz is eljut. Súlyosabb esetben, ha a gyermek nem csak szemtanú, hanem a bántalmazásban vagy erőszaktételben érintett, akkor nem maradhat a családban, muszáj onnan kiemelni, ideiglenesen elhelyezni. A problémát az is súlyosbítja, hogy számos esetben a kiskorú már órákkal az intézménybe kerülés után megszökik, „eltűnik”. Gyakran a családhoz vagy más rokonhoz megy vissza. Ilyenkor a rendőrség természetesen azonnal körözést ad ki, amint megtaláljuk, visszavisszük a gyermekotthonba, ahonnan sok esetben újra megszökik. Ezért ez a megoldás nem tűnik hatékonynak, olyan, mint egy „ördögi kör”, mert a gyermek sem a biztonságot nem érzi, sem a változást nem képes elfogadni. Annál is inkább, mert nem érez jelentős különbséget az otthoni élettér és az intézeti elhelyezés körülményei között, sőt számára a család még mindig jobb megoldásnak tűnik, mint a gyermekotthon. Mivel a gyermekeket nem lehet oda „bezárni”, szabadon tudnak mozogni. Ezzel együtt, megteszünk mindent, ami emberileg és szakmailag lehetséges. Az bizonyos, hogy szükség lenne jogszabályváltoztatásra az intézkedési szigorban, mert jelenleg nincs igazi visszatartó erő, mivel a szökés tulajdonképpen következmények nélküli cselekmény marad.

Sok múlik azon, hogy képesek vagyunk-e hatni a gyerekekre

Ezek mellett olyan programok kidolgozására van szükség, amelyek túlmutatnak a korábbi módszereken. Meg tudjuk-e ragadni a figyelmüket, megértik-e, hogy mit jelent a veszély? Ebben a feladatban nélkülözhetetlen az, hogy több szakma összefogjon. A jelzőrendszer tagjai, a védőnő, a gyermekorvos, az intézményi rendszer, az iskola, civil szervezetek, – mint például a Miskolci Krízisambulancia, amelytől nagyon sok szakmai segítséget kapunk -, valamint a Gyermekvédelmi Központ és a Gyámügy közreműködése is elengedhetetlen. Csak szakmaközi együttműködésekkel tudunk hatékonyan és pozitív módon beavatkozni. A családok nélkül azonban nem lehet valódi sikert elérni. Ha nem dolgozunk folyamatosan és eltökélten, akkor az eddig elért eredmények sem tarthatók meg. 

Police Café Miskolc

Itt sosem szabad megpihenni

Ezért is indítottuk el a Gyermekvédelmi Police Café-t, amelyre meghívtunk minden jelzőrendszeri tagot, többek között a védőnői szolgálatot is. Ezen az eseményen részt vett többek között az Iskolafenntartó képviseletében a Miskolci Tankerületi Központ, a témában leginkább érintett iskolák igazgatói, a Miskolci Egészségvédelmi Intézet, Gyámhivatal, MESZEGYI, a nevelőszülői hálózat képviselője. Ez a találkozó lehetőséget teremtett a közös gondolkodásra és megoldás keresésre. Mindenki egyetértett abban, hogy csak széles spektrumú új szemléletmóddal, a gyermekekkel foglalkozó intézményrendszerek, szakmai szervezetek és hatósági intézkedési joggal rendelkező jelzőrendszeri tagok szoros együttműködésével lehet a remélt eredményeket elérni. Különösen igaz ez azokon a településeken, ahol nagy számban élnek halmozottan hátrányos helyzetben élő családok szegregált környezetben. A hatékony bűnmegelőzés és az erőszak csökkentése elképzelhetetlen akkor, ha nem tudunk kitörési pontot mutatni.

Olyan érzékenyítő programokkal indultunk el az elmúlt években, amelyek során direkt formában lépünk kapcsolatba a gyerekekkel, elsősorban intézményi, iskolai környezetben. Mert nem csak a családon belüli erőszak jelent kiemelt kockázatot. Az iskolai bántalmazások, a drog és az erőszakos cselekmények megjelenése az iskolában, létező és veszélyes terület. A nagyobbak a bűnelkövetésbe, például lopásba is bevonják a kisebbeket, ami egyes térségekben nagyon gyakori jelenség. Ez fakadhat a gyermek családi szocializációs környezetéből, a születésétől szerzett, tanult magatartási mintákból is. Azonban, ha egy iskolában vagy gyermekotthonban több domináns, hangadó, agresszív magatartású tanuló van, ott komoly kihívás a rend fenntartása és az esetek kezelése is.  A sorozatos rendbontások, verekedések, erőszakos atrocitások ellen muszáj fellépni, de a pedagógus egyszemélyben ehhez bizony kevés. 

TARISZNYA élménypedagógiai nap a Sajóbábonyi Deák Ferenc Általános Iskolában

A megyei bűnmegelőzési osztály több olyan programot is kidolgozott, amelynek célja nem csak a figyelemfelhívás, hanem a gyerekek újszerű módszerekkel történő bűnmegelőzési edukációja. Ilyen például a „Tarisznya” programunk és az „Iskolában biztonságban” program. Ezek központi célja a példaállítás, a pályaorientáció, életpálya modell és a hátrányos helyzetből való kitörési pontok bemutatása, élménypedagógiával, drámajáték elemekkel szituációs helyzetek bemutatásával. Ebben olyan eszközöket is használunk, amelyek biztonságos formában be tudják mutatni a gyermekeknek, hogy milyen állapotot jelent az alkoholfogyasztás, a drogfogyasztásnak milyen hatásai, illetve következményei lehetnek. Ezeknek a közös élményeknek a helyszínen történő interaktív feldolgozása is komoly lehetőség arra, hogy elkerülhető legyen az ártalmas tudatmódosító szerek valós kipróbálása.

Ezzel a két program típussal már több iskolában és gyermekvédelmi intézményben megfordultunk és nagyon jó tapasztalatokról számolhatunk be, ezért megyeszerte számos településre szeretnénk eljutni a következő időszakban. Ez a munka nem hoz gyors sikereket, mert hosszú időbe telik, amíg az eredmények megmutatkoznak. Ehhez az is kell, hogy a nagyon problémás, a közösségre negatív hatást gyakorló gyerekeket néhány esetben ki kell emelni az adott közösségből, mert ha ők maradnak a véleményvezérek, ők uralják a gyermekközösséget, akkor a hagyományos edukációs módszerekkel biztosan nem lehet pozitív változást elérni. Ebben viszont partnerre kell találjunk az iskola, a gyermekotthon és a tankerület vezetésében is. A családok sajnos nem mindig partnerek, legjobban attól félnek, hogy a gyereket a hatóságok elveszik tőlük. 

Mik a tapasztalatok kisebb gyermekeknél, például a kötelező oltások beadásának megakadályozása terén. Ezzel mennyire találkoznak a térségben?

Ezt szintén komolyan kell venni, annál is inkább, mert ha a család nem engedi a kötelező oltást beadni a gyermeknek, – a gyermekvédelmi törvény értelmében -, súlyos veszélyeztetésnek minősül. Ezen a területen a védőnő és a gyermekorvos a legérintettebb jelzőrendszeri tag, ezért igyekszünk felhívni a figyelmet, hogy már akkor történjen meg a feljelentés ezekben az ügyekben, amikor a család felszólítása nem hoz eredményt, mivel a gyermek veszélyeztetése bűncselekménynek minősül. 

Szerző: Csaba Beatrix

Köszönjük a fotókat Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányságnak.

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek