Az Aranycsapat angolok elleni legendás győzelmének 71. évfordulója van ma. November 25-ét az MLSZ 1993-ban, a mérkőzés 40. évfordulóján a Magyar Labdarúgás Napjává nyilvánította.
Hetvenegy éve, 1953. november 25-én írta be magát a sporttörténelembe a magyar Aranycsapat, amikor a londoni Wembley Stadionban 6:3-ra legyőzte az addig otthonában 90 éve veretlen angol válogatottat. A találkozót, amelyet “az évszázad mérkőzéseként” emlegetnek, több mint százezren látták a helyszínen.
A mérkőzés ötlete az 1952-es helsinki olimpia után született, amikor Stanley Rous, az angol szövetség elnöke meghívta a magyar csapatot. A találkozóhoz Rákosi Mátyás engedélye is kellett, amit csak Sebes Gusztáv szövetségi kapitány ígérete után adott meg, miszerint nem vallanak szégyent. A felkészülés rendkívül alapos volt: a Wembley méreteit a Vasas pályáján modellezték, és Angliából hozattak nehezebb labdákat a gyakorláshoz.
A mérkőzés első percében Hidegkuti Nándor már vezetést szerzett, ami sokkolta az angolokat. Bár Jackie Sewell egyenlített, a magyar csapat elsöprő játékkal uralta a mérkőzést. Hidegkuti mesterhármast ért el, Puskás két gólt szerzett – köztük a legendás visszahúzós csel után -, Bozsik József pedig szabadrúgásból volt eredményes. Az angol sajtó ámulattal írt a magyarok játékáról. Az Evening Standard “Micsoda csapas” címmel közölt cikket, a Times “a futballistenek alkonyáról” értekezett.
A győzelem forradalmasította a futballt. A Sebes Gusztáv által kidolgozott 4-2-4-es felállás és a játékosok folyamatos helyváltoztatása teljesen összezavarta az angolok hagyományos WM-formációját. A középcsatár Hidegkuti hátravont szerepköre, Czibor és Puskás helycseréi mind újdonságnak számítottak a kötött posztokban gondolkodó futballvilágban.
A legendás Aranycsapat összeállítása: Grosics – Buzánszky, Lóránt, Lantos – Bozsik, Zakariás – Budai II, Kocsis, Hidegkuti, Puskás, Czibor. Ez a csapat ebben a felállásban mindössze négyszer lépett pályára veretlenségi sorozata alatt.
Fél évvel később Budapesten még nagyobb győzelmet aratott a csapat: 7-1-re verte az angolokat. Egy hétre jöttek az angolok, 7:1-gyel mentek el – mondták a meccs után. A magyar játékosok és a szakmai stáb magas állami kitüntetéseket kaptak. A mérkőzés eredeti felvételét a BBC 1996-ban ajándékozta a Magyar Televíziónak, amelyet Szepesi György rádióközvetítésével együtt többször is leadtak. 2020-ban digitálisan felújították, és a gólokat ki is színezték.
A Magyar Labdarúgó Szövetség 1993-ban, a mérkőzés 40. évfordulóján november 25-ét a magyar labdarúgás napjává nyilvánította.
A 71. évfordulón az MLSZ vezetői és egykori válogatott játékosok a Puskás Aréna melletti centenáriumi emlékműnél emlékeztek. Bánki Erik elnökségi tag szerint a magyar futballnak ma is van mire büszkének lennie: a válogatott újra a legerősebbek között szerepel, Szoboszlai Dominik személyében világklasszis játékosunk van, és 2026-ban Bajnokok Ligája-döntőt rendezhet az ország.
Címlapi fotó: Neopaint falfestmény a budapesti Rumbach Sebestyén utcában. Forrása: Wikipedia / Globetrotter19
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!