A világ talán legbonyolultabb szavazási rendszerében teszik le éppen voksukat az USA lakói. A republikánus és demokrata összecsapás hihetetlenül szoros versenyt eredményez, melynek részletei ugyan már itt-ott kirajzolódni látszanak, de a különbségek olyannyira csekélynek tűnnek, hogy akár napokig is eltarthat, mire nyilvánossá válnak a pontos és végleges adatok.
Kamala Harris és Donald Trump csatájára figyel lélegzetvisszafojtva a világ túlnyomó része november 5-én. Az amerikai elnökválasztás végeredménye ugyanis óriási mértékű hatást gyakorolhat a legtöbb ország gazdasági és politikai működésére egyaránt, amely alól hazánk sem kivétel. Ráadásul az államokban nem csak a leendő elnök személyéről hoznak döntést ezen a keddi napon, hanem a kétkamarás törvényhozás alsó házának (kongresszus) összes tagját és a felsőház (szenátus) harmadát is megválasztják.
“Abban elemzők között is nagyjából konszenzus van, hogy ha Donald Trump újra elnök lesz, akkor az amerikai kormányzat másképpen viszonyul majd Ukrajnához, Kijevnek pedig valószínűleg gyengülne a tárgyalási alkupozíciója az agresszor Moszkvával szemben”– írja a Telex.
“Az Orbán-kormány működését olyannyira befolyásolja az amerikai elnökválasztás, hogy a jövő évi költségvetés tervezetét is csak azután terjesztik elő a parlamentben” – olvasható a HVG oldalán.
Az amerikaiak rendkívül bonyolult választási rendszere azonban egyáltalán nem segít megjósolni a várható végeredményt. Az Egyesült Államokban ugyanis a következő bevett forma szerint zajlik a voksolás:
a választást mindig kedden tartják, novemberben. Méghozzá, ahogy az alkotmány egészen pontosan meghatározza, minden negyedik év novemberének első hétfőjét követő keddjén. Ez praktikusan azt jelenti, hogy ha november 1. keddre esik, akkor a választást egy héttel később, 8-án tartják, elkerülve az egybeesést Mindenszentek napjával (és Halloween másnapjával). De ez már nem is teljesen igaz, hiszen már lehet előre és levélben is szavazni. Négy éve már többen tettek így, mint a választás napján személyesen, amiben persze jelentős szerepet játszott a Covid járvány. Idén is már több 80 millió amerikai leadta a szavazatát a választás hivatalos napja előtt. Ez több mint a fele a négy évvel ezelőtti összes szavazatnak – írja a Euronews.
A korai szavazatok nagy száma azonban komoly problémákat okozott négy éve, és könnyen lehet, hogy idén is így lesz.
A közvélemény-kutatások rendre igencsak meglepő eredményeket hoznak, miközben hűen tükrözik azt is, hogy mennyire szorosan fej-fej mellett halad a két jelölt. A legváratlanabb kimutatás egyértelműen Iowa államban készült, Kamala Harris 47-44 százalékos előnyét mutatva, ami egy igazán megdöbbentő adat, tekintve, hogy az érintett területen 2016-ban és 2020-ban is Trump nyert.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!