Az utóbbi időben megszaporodtak a medveészlelések Magyarország különböző pontjain, bár ezek egy része tévesnek bizonyult. A WWF Magyarország vadkamerája azonban valóban rögzített egy medvét a Bükk déli részén augusztusban, amelyről a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai is tudnak. Az állat jelenlétével kapcsolatban problémáról nem érkezett bejelentés a környékbeliektől.
A WWF vadkamerájának éjszakai felvételén felismerhetően látszik is, hogy medve a rögzített állat.
A szakértők szerint természetes jelenségről van szó, hiszen a barna medvék rendszeresen mozognak a szlovák-magyar határvidéken. Lehetséges, hogy az észlelt példány már nincs is az ország területén, de az sem kizárt, hogy a telet is itt tölti majd. A téli álom beállta előtt, amíg találnak táplálékot, az Északi-középhegység területén számítani lehet medvék felbukkanására.
Augusztus végén az Avason, a Horváth-tetői játszótér környéki erdősávban egy anyamedvét és bocsát figyeltek meg. A bejelentő fotót is készített az általa talált medvenyomról. Nógrád és Borsod határánál szintén többször láttak egy medvecsaládot, feltételezhetően ugyanazokat a példányokat. A közelmúltban sajnálatos esemény is történt: október elején egy szlovákiai gombász életét vesztette egy medvetámadás következtében a Magas-Tátrában, bár ez az eset a magyar határtól jelentős távolságra történt.
Heltai Miklós, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének igazgató professzora szerint jelentős változás előtt állunk. Véleménye szerint a medvék már Magyarországon is szaporodnak, mivel az észlelések gyakorisága és területi eloszlása erre enged következtetni. Az Északi-középhegység és a Kárpátok déli nyúlványai ideális élőhelyet jelentenek számukra.
A medvék visszatelepülésének hatása a magyar erdők élővilágára még nem teljesen ismert, de várhatóan befolyásolni fogja a szarvasfélék szaporulatát, mivel a borjak és gidák potenciális zsákmányállatok lehetnek.
A szakértő hangsúlyozza: bár a medvétől nem kell feltétlenül félni, a vele való találkozásra fel kell készülni. Fontos tudni, hogy viselkedése hirtelen megváltozhat, és támadása gyors és veszélyes lehet. Ha találkozunk medvével:
- Kerüljük a közvetlen találkozást
- Ne próbáljunk fotózni vagy nézelődni
- Ha az állat nem vett észre, csendben távozzunk
- Szemtől szembeni találkozás esetén próbáljunk nagyobbnak látszani
- Emeljük kezünket a fejünk fölé
- Lassan, nyugodtan hátráljunk, növelve a távolságot
Az előrejelzések szerint a jövőben is számíthatunk medvék felbukkanására a hazai erdőkben, ezért fontos, hogy felkészülten és körültekintően közlekedjünk az érintett területeken. Ehhez egy infografika-sorozatot is készítettek a WWF munkatársai.
Képünk illusztráció
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!