Egy igazán különleges leletre bukkantak megyénkben a Nemzeti Régészeti Intézet közösségi programjának önkéntesei. Egy október 23-án tartott kutatás során ugyanis az egyik segítő egy feltételezhetően XV. századi kardot talált a vizsgált területen.
A miskolci Herman Ottó Múzeum Régészeti Osztálya által szervezett esemény alkalmával több, különböző méretű és jelentőségű lelet is előkerült, azonban a nap fénypontját természetesen a többszáz éves fegyver megtalálása jelentette.
A fémkereső műszerrel történő terepbejárás során Monyók Kristóf lelkes önkéntes bukkant rá az értékes kincsre, amelyet megdőbbentően jó állapotban sikerült a felszínre hozni. A kardot illető további ismeretek azonban csak a teljes letisztítás után állnak majd a szakemberek rendelkezésére.
Azt nem tudni, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén megyének pontosan melyik részén zajlott a kutatás, de ez nem meglepő, hiszen a régészek között bevett szokás, hogy a szakma a nyilvánosság előtt titokban tartja az éppen aktuális területeket, amelyeket vizsgál, illetve azokat is, ahol a közelmúltban történtek ásatások. Ennek ellenére azért mégis jó érzés szembesülni azzal, hogy milyen mélyen gyökerezik megyénk múltja, és igazi büszkeséget ébreszt az emberben, ha találkozhat az erre utaló tárgyi bizonyítékokkal. Talán nem sokára megcsodálhatjuk az október 23-án megtalált kardot is a Herman Ottó Múzeumban.
Fontos tudni, hogy a közösségi régészet egy viszonylag új keletű együttműködés hazánkban, és meglehetősen előnyös célt szolgál. Az országosan elterjedt hobbi fémkeresőzés ugyanis komoly problémákat okozott a megegyezés létrejöttéig, hiszen ez gyakorlatilag egy kontrollált környezeten kívüli régészeti tevékenység. A lelőhelyek illegális fosztogatása gyakorta okoz még ma is gondokat nem csak Magyarországon, de egész Európában. Ennek a feszültségnek a feloldására jött létre egy olyan megállapodás, amelynek keretében a szakma hivatalos képviselői igyekeznek beintegrálni a kutatni vágyó civileket a múzeumi szférába. A kezdeményezés sikeresnek látszik, és így a lelőhelyek megfelelő védelme, valamint a kíváncsi igények kielégítése mellett sok helyen sikerült megnövelni a kutatási potenciált és megsokszorozni az intézményekbe bekerült régészeti korú tárgyak számát.
Fotók: Nemzeti Régészeti Intézet
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz.