Mindig izgalommal teli, amikor régi archív felvételekre bukkanunk, és a múlt egy olyan szelete nyílhat meg a számunkra, amit nem ismertünk addig. Most Tiszaújvárosban van meg a lehetőség arra, hogy megmentsenek régi filmtekercseket, melyek a leninvárosi múltat mutatják be.
A múlt héten izgalmas prezentációnak adott otthont a Tiszaújvárosi Polgármesteri Hivatal. Újfalusi László filmszakmai projektvezető mutatta be azt a nagyszabású vállalkozást, amely során csaknem félezer filmtekercset mentenek meg az enyészettől, digitalizálva Tiszaújváros és a helyi ipar történetének páratlan vizuális emlékeit.
Az egykor a TVK (Tiszai Vegyi Kombinát) által készített 488 filmtekercs évtizedekig porosodott egy raktárban, mígnem szakértők felismerték páratlan értéküket. A celluloid szalagok az 1950-es évek közepétől kezdve örökítették meg a város fejlődését, az első kapavágásoktól egészen a virágzó iparvárossá válásig.
“Ezek a filmek átfogó képet adnak a múltról, értéket képviselnek nem csak a szakemberek, de a lakosság számára is,” nyilatkozta Újfalusi. “Sokan megtalálhatják rajtuk saját magukat vagy szeretteiket, ami különleges élményt nyújt a nézőknek.”
A digitalizálási projekt azonban versenyfutás az idővel. Újfalusi elmagyarázta, hogy a celluloid filmek állapota folyamatosan romlik, hasonlóan a borhoz. “Az utolsó utáni pillanatokban vagyunk,” figyelmeztetett. “Ha nem cselekszünk most, ezek a filmek fizikailag menthetetlenné válnak.”
A munka rendkívül összetett és időigényes. Minden egyes tekercset kézzel kell megtisztítani, javítani, mielőtt a digitalizálás elkezdődhetne. Egy 10 perces film akár 30 000 képkockát is tartalmazhat, ami hatalmas mennyiségű adat feldolgozását jelenti.
A filmek tartalma lenyűgöző: tanúi lehetünk a város várossá avatásának, május elsejei felvonulásoknak, és olyan megismételhetetlen eseményeknek, mint az 1982-es TIFO tűz. Különösen érdekes a TVK Szabadidőközpont megnyitójáról készült 35 mm-es film, amely egy, a maga idejében Európában is egyedülálló létesítményt mutat be, nyári műjégpályával és stranddal.
A projekt jelenleg 10%-os készültségi állapotnál tart, és a tervek szerint három hónap múlva fejeződik be. Bár még sok munka van hátra, már az eddig feldolgozott anyag is értékes betekintést nyújt Tiszaújváros múltjába, megőrizve és elérhetővé téve a város történelmének kulcsfontosságú pillanatait a jövő generációi számára.
Az alábbi kis videó például a tiszaújvárosi Szerzetesek nevű punkzenekar klipje, régi leninvárosi filmfelvételekből, többek közt az 1983 és 1990 közt a városban álló Lenin-szobor avatásáról. Ezek szerint van még ott bőven nyersanyag, ahonnan ez is jött.
Forrás: Tiszaujvaros.hu
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz.