Egyelőre nem tudni pontosan mi okozhatta a tüzet, amely egy lakóépület kazánházában keletkezett a BAZ megyei településen. A Lenke utcára a szerencsi hivatásos tűzoltók vonultak ki. A történtek kapcsán összegyűjtöttük, hogyan lehet elkerülni és megelőzni a hasonló baleseteket.
Valószínűleg már befejeződtek az utómunkálatok is, miután a kiérkező egységeknek két vízsugárral sikerült megfékezni a lángokat és megakadályozni azok tovább terjedését. A mindössze három négyzetmétert érintő tiszalúci tűz tehát szerencsére nem jelentett komoly veszélyt. Ellentétben az elmúlt hónapok megyei szintű tapasztalataival. A Miskolctapolca Barlangfürdő, a körömi családi ház, a Borsodszirákon lángra kapott pálinkafőzde és a Bükkábrányban kigyulladt garázs eseteire visszaemlékezve egyértelművé válik, hogy a baj bármikor megtörténhet.
A lakástüzek kialakulásának elkerülése érdekében fontos a az óvatosság, és a megfelelő tájékozódás. A tűzvizsgálati eljárások tapasztalataiból megállapítható, hogy a legtöbb lakástűz emberi mulasztásra, gondatlanságra, vagy szándékosságra vezethető vissza.
Az ördög persze nem alszik, és előfordul, hogy a legnagyobb elővigyázatosság mellett is bekövetkezik a szerencsétlenség. Éppen ezért kell a lakosságnak tisztában lennie azzal, hogy ilyen helyzetekben mi a teendő, illetve hogy mivel könnyíthetjük meg a szakemberek munkáját.
A Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósága a legfontosabb tudnivalókra a saját honlapján hívja fel fel a figyelmet.
Eszerint a tűz kialakulásának megelőzése érdekében:
- Az égő olajat nem szabad vízzel oltani. Ilyenkor a megoldás, hogy egy fedővel kell letakarni az edényt és ki kell várni, amíg a tűz magától elalszik. A legideálisabb az volna, ha a konyhában tartanánk készenlétben tűzoltó készüléket.
- Fontos, hogy elektromos hősugárzót vagy a gázzal működő fűtőberendezést úgy helyezzük el a lakótérben, hogy éghető anyag ne érjen hozzá, és kellő távolságban legyen attól!
- A lakás elektromos hálózatát időnként hozzáértő szakemberrel célszerű megvizsgáltatni.
- Kerüljük a szabálytalan villanyszerelést, a vezeték toldásokat és egyéb szabálytalanul kialakított kötéseket, a hosszabbítók egymásba kapcsolását!
- Elektromos zárlat során is keletkezhet lakástűz, amely ellen úgy lehet védekezni, hogy a készülékeket használat után nemcsak készenléti állapotba helyezzük, hanem leválasztjuk a hálózatról is. Hosszabb ideig tartó távollét esetén pedig húzzuk ki a konnektorból!
- A használatban lévő gázkonvektor burkolata olyan magas hőmérsékletet is elérhet, amely a ráterített ruhát meggyújthatja, ezért a fűtőberendezésen ne szárítsunk ruhákat!
Tűz esetén:
- A tűz észlelése során a legfontosabb a gyors helyzetfelismerés. A lángok másodpercek alatt gyorsan terjednek, így ha látunk esélyt a megfékezésükre és az eloltásra, akkor azt azonnal kezdjük meg! Ha nincs a lehetőség, akkor az első dolgunk a tűzoltók és a lakóépület többi lakójának értesítése legyen!
- A tűzoltóságot a központi segélyhívón, vagyis a 112-es hívószámon keresztül lehet értesíteni.
- Fontos, hogy a lakóépületben kiépített liftet felvonót ne használjuk az épület elhagyása során!
- Veszélyforrást jelent a zárt térben történő cigarettázás is. Az ágyban, fotelban, kanapén nem ajánlatos rágyújtani, mert a kézből kihulló égő cigaretta/parázs éghető anyagra eshet.
- A folyosókon, lépcsőházakban különböző éghető anyagok/tárgyak elhelyezése, tárolása a tűz továbbterjedését segíti, ez jelentősen rontja a lakók biztonságos terekbe történő menekülésének esélyeit.
A katasztrófavédelem intelmei ugyan egyértelműnek tűnhetnek, nem árt azonban időnként felfrissíteni a tudásunkat, hiszen mindig akadhat új információ, amire talán nem is gondoltunk.
Fotó: homeinfo.hu
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz.