Kicsi sólymot mentettek Varbón a múlt héten, most a lehető legjobb helyen van, a Mályi Madármentő Állomáson.
A Bükki Nemzeti Park területén nemrégiben különleges természetvédelmi akció zajlott le, amikor egy fiatal kabasólyom mentésére került sor. A történet szeptember 18-án kezdődött Varbó község főutcáján, ahol egy frissen kirepült, legyengült sólyom landolt az árokparton. A Dózsa György utca éber lakói vették észre a bajba jutott madarat, és azonnal cselekedtek.
A helyiek gyors reakciója és felelősségteljes hozzáállása kulcsfontosságúnak bizonyult a madár megmentésében. Miután biztonságba helyezték a sólymot, értesítették a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságát. Az igazgatóság munkatársai hálájukat fejezték ki a lakosoknak a gyors és körültekintő beavatkozásért, amely minden bizonnyal megmentette a fiatal ragadozó életét.
Szakértők szerint a sólyom rossz állapotának hátterében valószínűleg az utóbbi időben tapasztalt szokatlanul csapadékos időjárás állt. A tapasztalatlan, fiatal madár feltehetően nem tudott megbirkózni a mostoha körülményekkel, ami súlyos legyengüléshez vezetett. Szerencsére a madár nem szenvedett sérüléseket, csak a kondíciója romlott le jelentősen.
A Természetvédelmi Őrszolgálat a megtalálás után azonnal a Mályi Madármentő Állomásra szállította a kabasólymot. Az állomás szakemberei most azon dolgoznak, hogy a madár visszanyerje erejét és ismét képes legyen önállóan repülni.
A kabasólyom (Falco subbuteo) Magyarországon védett faj, természetvédelmi értéke 50.000 forint. Ez a karcsú, légies röptű ragadozó 30-36 centiméter hosszú lehet, szárnyfesztávolsága pedig elérheti a 82-92 centimétert. Testtömege 130-340 gramm között változik, a hímek általában egyharmaddal kisebbek a tojóknál.
A faj áprilistól szeptemberig tartózkodik Magyarországon, ahol rendszeres fészkelőnek számít. Élőhelyét tekintve változatos, megtalálható sík- és hegyvidéki erdőkben, ligetekben, sőt, akár lakott területeken is. Fészkelési szokásaira jellemző, hogy más madarak, főként dolmányos varjak elhagyott fészkeit foglalja el.
A kabasólyom táplálkozása is figyelemre méltó. Főként repülő rovarokat, szitakötőket, sáskákat fogyaszt, de ügyesen vadászik madarakra, például fecskékre is. Különleges képességeit mutatja, hogy alkonyatkor még denevéreket is képes elkapni a levegőben.
Ez az eset is rávilágít a természetvédelem fontosságára és arra, hogy az állampolgárok aktív közreműködése milyen jelentős szerepet játszhat a védett fajok megóvásában. A Bükki Nemzeti Park szakemberei bíznak benne, hogy a megmentett fiatal kabasólyom hamarosan visszatérhet természetes élőhelyére, gazdagítva ezzel Magyarország változatos madárvilágát.
A nyitóképi kabasólyom fotója a Wikipediáról származik.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!