A túlfeszültség-védelem kiépítése a vitás helyzetek elkerülésében is segít!

Megosztás

Az egyfázisú feszültséglevezető telepítése nagyon fontos szerepet játszik a villámcsapások elleni védelemben. Segítségével megóvhatja az ingatlan elektromos hálózatát, és az ahhoz csatlakoztatott fogyasztókat.

Amennyiben partneri kapcsolatba lép a Vilszershoppal, a minőségi villanyszerelési termékek beszerzése gyerekjáték lesz, ráadásul ingyenes kiszállításra is lehetőség nyílik.

Túlfeszültség-levezető kiépítése lépésről lépésre

A túlfeszültség-védelem kiépítése megfelelő szakértelmet igényel, valamint nagyon körültekintően kell eljárni a folyamat során.

  • Tervezés: Ebben a szakaszban fontos a helyzetfelmérés. Ez magában foglalja az épület típusát, illetve a helyileg jellemző villámtevékenységet, az épület magasságát és egyéb környezeti tényezőket. A helyi szabványok ismerete szintén nélkülözhetetlen a munkafolyamat megkezdéséhez. 
  • A megfelelő típus kiválasztása: A túlfeszültség-levezetőket 3 nagy kategóriába lehet sorolni. T1, T2 és T3 levezetők, amelyek közül a T1 nyújtja a legerősebb védelmet, közvetlen villámcsapások esetén is megállja a helyét.
  • Telepítés megkezdése: Fel kell mérni a földelés és a potenciálkiegyenlítés állapotát, ezek ugyanis elengedhetetlenek a biztonságos munkavégzéshez és a későbbi hatékony üzemeléshez. Indokolt esetben a javításokat mindenképp el kell végezni, mielőtt folytatódna a telepítés. Ezek nem csupán a hálózat védelme miatt bírnak nagy jelentőséggel, de emberéleteket is veszélyeztethetnek, ha nem megfelelő az állapotuk. Lényeges kérdés továbbá, hogy van-e elhelyezve villámhárító, illetve hogy a fogyasztásmérők hol találhatóak.
  • Túlfeszültség-levezető elhelyezése: Az 1 fázisú feszültség-levezetők csak abban az esetben képesek hatékonyan ellátni a feladatukat, ha a fogyasztók 5 méteres távolságon belül helyezkednek el a főelosztótól. Ha a fogyasztásmérő a telekhatáron helyezkedik el, akkor a lakáselosztóba is telepíteni kell levezetőt.

Az ideális modell kiválasztása

Fontos, hogy az adott hálózat feszültségéhez passzoló terméket válasszon. Itthon az eszköz üzemi feszültsége 275-300 Volt között kell, hogy legyen, amivel hatékonyan képes ellátni a feladatát a 230 Voltos hálózatok esetében.

További lényeges szempontok, hogy mekkora reakcióidővel rendelkezik a készülék, illetve, hogy mekkora túlfeszültséget képes levezetni, és mennyit enged át a védett berendezés felé.

Vitás helyzetek a biztosítóval

A megfelelő túlfeszültség-levezető, a biztosítóval folytatott vitás helyzetek elrendezésében is segítségére lehet. Ha bizonyítani tudja, hogy az előírásoknak eleget tevő védelmi rendszer van telepítve otthonában, azzal egyértelművé válik, hogy a kár keletkezése nem az Ön felelőssége, így a biztosító fedezi az esetleges károkat, így nem kerül bele a hírekbe, mint oly sok más eset, ahol akár hontalanná is válhatnak a lakók.

Kapcsolódó cikkek