Hogyan ismerjük fel és mit tehetünk, ha internetes bántalmazás éri a gyermekünket?

Megosztás

Magyarországon egyre nő a lakosság, és legfőképp a fiatalok online jelenléte, ami számos lehetőséget, de emellett legalább ugyanennyi veszélyt is rejt magában – többek között ennek kapcsán tekinthettünk meg egy a médiatudatossággal foglalkozó konferenciát a jelenleg is zajló CineFest keretein belül a Miskolci Egyetemen.

A filmfesztivál szakmai programjában szerepelt az ingyenes előadás, amelyen szeptember tizedikén, kedden vehettek részt az érdeklődők a vadonatúj egyetemi könyvtárban. Az eseményen többek között szó esett a napjainkban egyre aktuálisabbá váló internetes zaklatás problémájáról is.

Az előadóktól megtudtuk, hogy a „cyberbullying” nem sokban különbözik a többi bántalmazási formától, bár leginkább az iskolás korú fiatalokat érinti. Ez a fajta kegyetlenkedés ugyanis szintén rossz érzéseket kelt az áldozatokban, aláássa az önbizalmukat, valamint az önértékelésüket. Az ebből fakadó feszültség hosszú távon minden esetben egészségkárosító hatású, mentális, pszichés betegségekkel és valódi fizikai tünetekkel is járhat.

A többségében kamaszkorú bántalmazottak önkárosító magatartással próbálhatnak meg átlendülni a nehézségeken, legsúlyosabb esetben akár nagyon komolyan a saját életük ellen is fordulhatnak.

A cyberbullying számos alakot ölthet. Az internetes csoportokból, játékokból való kiközösítés, a nem kívánt bántó üzenetek küldése, az engedély nélkül, közösségi oldalakon megosztott fotók, a profillopás és a pletykák terjesztése csak néhány példa erre a sok közül.

Felismerni és kivédeni az online zaklatást nem egyszerű feladat, hiszen a fiatalok nem szívesen említik otthon az ilyesmit, ráadásul az elkövetők gyakran maradnak névtelenek. Emellett a virtuális felületeken a zaklatótól nem lehet fizikailag eltávolodni, a bántalmazás nem szűnik meg a hétvégén, vagy az iskolai szünetben. A képeket bárki lementheti, és bármikor újra feltöltheti különböző felületekre. A közösségi oldalakon pedig akárhány profil létrehozható, így ezekről újabb és újabb üzeneteket lehet küldeni a kiszemelt áldozatnak.

Fontos tudni, hogy az érintettek a közösségi média panaszkezelési felületei mellett a rendőrséghez is fordulhatnak segítségért.

A jelenséggel a világ egyik legnagyobb gyerekjogi szervezete, az UNICEF is foglalkozik. 2018-ban és 2020-ban el is indította #nemvagyegyedül néven futó kampányát, melynek során videóiban hírességek emelnek hangot a cyberbullying ellen. Ezen kívül egy HelpApp elnevezésű letölthető telefonos alkalmazással is segítséget nyújt a zaklatás elszenvedőinek.

#nemvagyegyedül | UNICEF Magyarország

Piszkálnak a suliban? Csúfolnak a Facebook-on? Zaklatnak Messengeren? Mások cikizése, bántása, vagy akár megfélemlítése az online térben, angolosan a cyberbullying egyre több társadat érinti. De minden problémára van megoldás. Csak beszélned kell róla. Ha te is áldozat vagy, és úgy érzed, hogy segítségre van szükséged, ne tartsd magadban!

Az UNICEF videója – híreségekkel az internetes bántalmazás ellen

A szülők ilyenkor elsősorban beszélgetéssel tudnak segíteni gyermekeiknek. Ez nem számonkérést jelent, és nem is egyszeri nekirugaszkodást. A segítségnyújtás lényege ilyenkor az, hogy az internetről való társalgás jelen legyen a családok mindennapjaiban, és a kamaszok azt érezhessék, hogy nyugodtan elmondhatnak bármit otthon, nem lesz részük elutasításban. A probléma kezelését eredményesebbé teheti, ha a hozzátartozók bevonják a segítségnyújtásba a bántalmazottak barátait, iskolatársait és azok szüleit is. Az ilyen módon egységbe kovácsolódott védelmező csapat már sokkal hatékonyabban tud cselekedni az áldozat érdekében.

Fotó: saferschoolstogether.com

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre

Kapcsolódó cikkek