Megyénk északi részein, közel a szlovák határhoz már régóta tudott, hogy külföldiek, főleg szlovákok szívesen vásárolnak ingatlanokat. Eleinte ezt még csak nyaralás céljából tették, mostanra azonban annyira felgyorsult a folyamat, hogy akad település, ahol a szlovákok élnek többségben.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint hivatalosan még nincs olyan település megyénkben, ahol a lakosság több mint a fele külföldi lenne. A Magyar Hang újságírója, Dévényi István azonban úgy fogalmazott az ATV Start műsorában, hogy van olyan település, ahol már szlovák a polgármester, hiszen a község 60 százaléka szlovák, így honfitársukra szavaztak.
Rajka esetét talán sokan ismerik, ahol a lakosság 70 százaléka szlovák, a Győr-Moson-Sopron megyei település többször szerepelt már a hírekben emiatt. Oda a Pozsonyból érkező szlovákok települtek be, hiszen a szlovák fővárosnál Rajka jóval olcsóbb. Hasonló folyamat zajlik le megyénkben is, főleg a zempléni települések esetében, de a nyugatabbra fekvők közül is nemsokára említünk példákat.
Kassa nincs messze a Zempléntől, alig fél óra. Dévényi elmondta, beszélt egy szlovák családdal, akik 20 millió forintnak megfelelő összegért eladták kassai panellakásukat, vettek egy házat a Zemplénben hatmillióért, négyért felújították, és még pénzük is maradt. A többség így cselekszik, és már nem csak hétvégi háznak, nyaralónak vásárolnak ingatlant, hanem életvitelszerűen is Magyarországon élnek, munkába viszont visszajárnak Szlovákiába.
A KSH adatai szerint Kékeden és Tornyosnémetiben is a lakosság 36 százaléka külföldi, vélhetően zömében szlovák. Előbbi településen már van olyan cukrászda, ahol szlovákul van minden kiírva, az árak euróban vannak megadva és a személyzet is szlovákul beszél csak.
Egyre délebbre is megjelentek már a szlovákok, és nyugatabbra, az Aggteleki-karszt környékén is hasonló a helyzet. Habár Kassa innen már messzebb van, és Komjátiban 2022-ben a lakosság csaknem 15 százaléka volt még csak külföldi, ez a szám folyamatosan növekedni fog. Ugyanis, ha autóval elhajtunk a környező településeken Aggtelektől Hidvégardóig, megláthatjuk, milyen sok ingatlant hirdetnek szlovák szöveggel.
A táj itt is lenyűgöző, a levegő tiszta, Komjátitól 45 perc autóval Kassa. Itt a helyieket megkérdeztük, hány szlovák család él a faluban, és azt mondták, legalább tíz családról tudnak. Kedvesek, életvitelszerűen laknak Komjátiban, de maguknak valók, sokat nem látják őket. Tornaszentandráson is több ingatlan eladó, szintén szlovákul árulják azokat. Csak magyarokkal találkoztunk, szlovákokkal nem, rosszat szó ismét nem hangzott el velük kapcsolatban.
Érdekesség, hogy van olyan magyar család, akik a gyerekeiket a határon túlra, kétnyelvű iskolába illetve óvodába járatják. Ennek az az oka, hogy nincs messze kocsival a lakóhelyüktől, és jobbak a feltételek is. A szlovák gyerekek szintén Szlovákiában tanulnak. Az egyik település kocsmájában is szóba elegyedtünk a helyiekkel, akik nem igazán éreznek ebből még sokat. “Lehet, hogy néhány év múlva mi is a zempléniek sorsára jutunk”, mondta egyikük nevetve.
(kiemelt kép: ma7.sk)
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!