A 2024-es párizsi olimpia egyik botránya, Hámori Luca magyar bokszolónő ellenfele, Imane Khelif körül alakult ki. Sokféle véleményt hallhattunk már különböző médiumokból, de mi az igazság? Van igazság? Van egyenlőség Hámori és Khelif között? Ki az áldozat?
Az algériai ökölvívóval kapcsolatos problémák a 2023-as ökölvívó bajnokság ideje alatt kezdődtek, melyet az orosz vezetésű Nemzetközi Bokszoló Szövetség rendezett meg Indiában. Ezen a versenyen Khelif legyőzte orosz ellenfelét, s ezután került sor egy állítólagos mérésre, mely alapján X és Y kromoszómát is találtak nála, valamint a tesztoszteron szintjét is túl magasnak vélték, így az algériai sportolót kizárták, ezáltal pedig az orosz versenyző vehette át az első helyért járó díjat.
Szem előtt kéne tartanunk azonban a tényt, miszerint Khelifen ezt az egy vizsgálatot végezték el, ezt is egy orosz szervezet, azóta pedig nem is tesztelték őt ezzel kapcsolatban. Tény továbbá az is, hogy az orosz médiából induló félrevezetéssel ellentétben Khelif nem transz nő, hanem valóban nőként született, és az anatómiája nehezíti meg az életét.
Különös, hogy ez az eset a Franciaországban megrendezett olimpián került elő. A nagy francia forradalom jelmondata volt ugyanis a Szabadság, Egyenlőség, Testvériség.
Akkor hol volt az Egyenlőség, mikor olasz ellenfelén is olyan ütésekkel kerekedett felül Khelif, hogy 46 másodperc után inkább feladta a sportolónő? Olyan ütéseket tud mérni versenytársaira, melyre általában véve nő nem képes.
Szabadság: Tehát Imane Khelif nő. Hámori Luca is nő. Mondhatnánk, hogy közel egyenlőek az erőviszonyok köztük. Mi alapján kéne Khelifet kizárni? Igazságos lenne egyáltalán? Hisz ő is nő. Hol versenyezhetne ő szabadon, a média és az emberek támadása nélkül? Bizonyos tesztoszteron szint feletti nőknek legyen külön kategória? Sok a megoldásra váró probléma.
Én úgy gondolom, hogy Khelif ellenfelei áldozatai a helyzetnek, hiszen nem indultak egyenlő feltételekkel. Emellett azonban a történet elszenvedője Khelif is, aki nem tehet róla, hogy a biológia úgy döntött, ahogy.
Az algériai bokszolónőre a magyar média és több magyar közszereplő is rászállt. Többek között Vona Gábor rendkívül elhamarkodottan fejtette ki véleményét a Facebook-oldalán, mindenféle tájékozódást mellőzve. Férfiként hivatkozott Khelifre, kifejtette, hogy miért káros, ha egy férfi versenyez nők ellen. Később egyébként frissítette posztját annyival, hogy jelezték neki többen, hogy Khelif valóban nő. Bocsánatot persze nem kért, csak megerősítette, hogy ő ettől függetlenül is igazságtalannak tartja férfiak nők között való versenyzését. Tehát kaptunk egy teljesen céltalan posztot, de nyilván muszáj volt felülni a hypevonatra. Hasonlóképp tette ezt több kormánypárti politikus is és a Fidesz-média is. Egyszerű kattintás vadászat, mikor csak fröcsögnek, de semmi érdemi gondolatot nem olvashatunk, hallhatunk.
Meglepő fordulat volt azonban, mikor Schmitt Pál volt köztársaságielnök tulajdonképpen megvédte Khelifet tudományos vizsgálatokra hivatkozva.
Vasárnap szólalt meg a bokszolónő egy interjúban a történtekkel kapcsolatosan. A beszélgetés során elmondta, hogy ő és családja is nagyon rosszul élik meg a történteket, a folyamatosan érkező szidalmakat. Heti kétszer tud csak beszélni családjával, ekkor is azt reméli, hogy nincs rájuk olyan nagy hatással a helyzet. A gyűlölködőket pedig az olimpia alapelveinek betartására szólítja fel, valamint arra, hogy a sportolókat ne támadják semmilyen módon, ez ugyanis teljesítményük és mentális egészségük romlásához vezethet.
Miután véget ért Khelif és Hámori mérkőzése, és kiderült, hogy a magyar bokszoló vesztett, a Magyar Ökölvívó Szövetség úgy döntött, hogy kiegészíti versenyzőnk pénzjutalmát olyan összegre, melyet az olimpiai harmadik helyezettek kapnak Magyarországon. Hámori Luca tehát összesen 31 millió forintot kap az olimpián való szerepléséért, melyet sokan tartanak felháborítónak és igazságtalannak. A papírforma szerint minden a fairplay szabályai mentén történt, nem volt igazságtalanság. Akkor tehát milyen alapon kap Hámori plusz pénzjutalmat? A többi magyar versenyző nem tehet róla, hogy az ő kategóriájukban nem történt hasonló atrocitás, ami miatt ők is kaphatnának nagyobb összeget kompenzációként.
Összességében nézve a történetet, senki sincs egyszerű helyzetben. Mindenkinek megvannak a maga problémái, nem csak a sportolóknak, hanem családjaiknak, edzőiknek és a szövetségeknek is. Senki nem tudja, mi lenne a jó megoldás, de egy biztos, hogy lennie kéne.
Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!