Újabb részletek a füzéri vár négymilliárdos megújulásáról

füzéri vár

Megosztás

További információk láttak napvilágot arról a négymilliárd forintos beruházásról, mely a füzéri vár rekonstrukcióját tűzte ki célul.

Mi is beszámoltunk róla korábban, hogy a történelmi jelentőségű Füzér várának felújítása újabb szakaszba léphet, miután kijelölték a harmadik fázis kivitelezőjét. Ez a projekt, amely hazánk egyik legrégebbi kőerődítményének helyreállítását célozza, már több mint tíz éve tart.

Füzér vára, amely egy 552 méteres magaslaton helyezkedik el, kulturális örökségünk kiemelkedő darabja. Jelentőségét növeli, hogy nemcsak Magyarország egyik legkorábbi, ma is álló kővára, de helyszíne is rendkívüli: az erődítmény az ország hét természeti csodájának egyikén, egy vulkáni kúpon magasodik. A vár, melyet a 13. század elején emeltek, fontos szerepet játszott a mohácsi vészt követő időszak politikai zavaraiban, és egy ideig a Szent Korona rejtekhelyéül is szolgált.

Az erődítmény története során több neves arisztokrata család, köztük a Báthoryak, Nádasdyak és Károlyiak birtokában volt. 1676-ban azonban a császári seregek a Wesselényi-összeesküvés megtorlásának részeként felgyújtották. A romokban heverő vár egyes részeit később elhordták. A helyreállítás gondolata többször felmerült, de érdemi lépésekre csak 1990-től kerülhetett sor, amikor megkezdődött a vár teljes területének régészeti feltárása.

A rekonstrukció hosszú előkészítést igényelt. Ennek eredményeként 2012 és 2015 között újjáépült a Borsod vármegyei Füzér Alsó Vára. Az elővédmű mellett kialakítottak egy látogatói útvonalat is, a Sziklagyep ösvényt. Egy évtizede már használhatják a turisták a várhoz vezető utat, a parkolót és a sétányt. Ezt követően készült el a Felső Vár több része: a gótikus stílusú, ökumenikus kápolnaként funkcionáló Várkápolna, a Palotaszárny különböző szintjei és az Alsó bástya. A felújítás második szakasza 2019-ben indult, ennek során a Konyha és a Sütőház került helyreállításra.

füzéri vár
Füzér vára

A projekt harmadik fázisában a vár további részeinek felélesztése várható. A kivitelezésre – az előző szakaszokhoz hasonlóan – a LAKI Épületszobrász Zrt. kapott megbízást, 3,98 milliárd forintos értékben.  A cég gyakran a kormányközeli West Hungária Bau Kft.-vel közösen vállalt fontos projekteket, amelyek között több kiemelkedő kulturális és történelmi jelentőségű épület felújítása is szerepelt. (A West Hungária Bau annak a győri Paár Attilának a tulajdona, aki Tiborcz Istvánnak, Orbán Viktor vejének a barátja. A Questor bukása után töredékáron került hozzá a csődbe ment vállalkozás vagyona. A győri illetőségű Paár Attila tizenhatodik a leggazdagabb magyarok listáján, vagyona 111 milliárd forintot tesz ki, egyetlen év alatt 21 milliárddal gyarapodott.)

Az uniós közbeszerzési értesítőben közzétett információk szerint a LAKI Épületszobrász feladata lesz többek között

a Kaputorony négy szintjének és a Sáfárháznak az újjáépítése. Emellett elvégzik a Kapubástya, a Tömlöc és az Óratorony rekonstrukcióját is. A munkálatok mintegy 650 négyzetméternyi területet érintenek.

A tervek között szerepel a várfalak statikai megerősítése is a kijelölt szakaszokon. Emellett a Várudvar közel 400 négyzetméterét új burkolattal látják el. A kivitelező cég feladata lesz az épületek villamossági rendszerének és tűzjelző berendezéseinek kialakítása is. A munkálatok megkezdése a szükséges anyagi források rendelkezésre állásától függ.

Forrás és fotók: Magyarepitok.hu

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Kapcsolódó cikkek