Lesz-e valaha állatorvosi ügyelet Miskolcon?

Megosztás

Ahogy szinte már az összes politikus, Miskolc megválasztott polgármestere, Tóth-Szántai József is megígérte kampányában a mindig elérhető állatorvosi ügyeletet. Már régóta égető fontosságú volna, hogy a borsodi gazdiknak legyen hová fordulniuk rendelési időn kívüli vészhelyzetben. További probléma, hogy az eddig Miskolchoz legközelebb lévő nyíregyházi már nem elérhető és az egri ügyelet is bizonytalan ideig zárva tart. Így akinek nélkülözhetetlenné válik a szolgáltatás igénybevétele, annak Pest megye felé kell vennie az irányt és imádkoznia, hogy sikerül időben odaérni.

Az állatorvosi ügyelet hiánya jelenleg sajnos országos probléma. Ma, a tizenkilenc megyéből tizenkettőben nem megoldott és van, ahol egyáltalán nincs segítség záróra után, írja a Magyar Állatvédelem a Debra24 összesítése szerint.

Ahogy azt a Pécsi Újságból megtudtuk, egészen 2012 szeptemberéig meg kellett szervezni az állatorvosi szolgáltatói ügyeletet, a szakemberek kötelező részvételével. A finanszírozás azonban elmaradt. Gyakran előfordult, hogy a szolgálatot senki, esetleg csak egy vagy két állattartó vette igénybe. Az állatorvos azonban ekkor is rendelkezésre állt – lényegében ingyen. Ha éppen akadt is ügyfél, az elvégzett konkrét munkát megfizethette, de magát az egész napos készenlétet nem. A tarthatatlan helyzet miatt 2012-től az új vonatkozó törvény már nem teszi kötelezővé az ügyelet megszervezését és ellátását.

Mint mondják: nagyon kevés pénzből kell gazdálkodniuk a segítő szervezeteknek, olyannyira, hogy örülnek, ha egy kis támogatást kaphatnak az ivartalanításra, élelmezésre, nem beszélve a menhelyek és gyepmesteri telepek helyzetéről. Mindezeket figyelembe véve szerintük talán az éjszakai és hétvégi ellátás kérdése a legkisebb probléma.

„Az állatorvosi ügyelet mintaprojektje Miskolcon valósulhat meg” – írta Tóth Szántai József egy Facebook-posztjában május 17-én

2021-ben a Magyar Állatorvosi Kamara elnöke, Dr. Gönczi Gábor a következőket fogalmazta meg a témával kapcsolatban: “az állatorvosi szolgáltatói ügyelet piaci alapon szerveződik. Azokon a területeken és szakágakban, ahol erre tényleges, folyamatos és fizetőképes igény mutatkozik, ott a praxisok megszervezik és működik is. Kamaránk a tagjaink által befizetett tagdíjakból semmilyen formában nem képes magára vállalni a finanszírozását.”

A megszervezés, az erőforrások, eszközök, a helyszín és a személyi feltételek biztosítása tehát meglehetősen komplex és nem utolsó sorban költséges feladat. Helyi szinten viszonylag kevés orvos áll rendelkezésre és még kevesebb közülük a mobilis, fiatal szakember. Plusz problémát jelent a bajba jutott állatokat fogadni képes rendelők kérdése is.

Mindezek mellett természetesen a legfontosabb az, ki fogja mindezt fizetni? A jelenleg néhány órában elérhető ügyeletek díjai így is elég magasak ahhoz, hogy ezek esetleges emelkedését a gazdák vállalni tudják. A másik oldalról, természetesen nem várhatjuk el állatorvosainktól, hogy megfelelő kompenzálás hiányában idejüket folytonos készenlétre fordítsák és bármikor ugraszthatóak legyenek családjaik mellől.

Kérdéseinkkel és a lakosságot régóta foglalkoztató üggyel kapcsolatban a helyi önkormányzatot is megkerestük és megtudtuk, hogy bár nem feladata az állatorvosi ügyelet megszervezése, látva és érzékelve a problémát Veres Pál polgármester kérésére, a hivatal szakemberei felvették a kapcsolatot a témában illetékes, azt jól ismerő helyi állatorvossal. Ő elsősorban a humánerőforrás hiányát jelölte meg a probléma fő okaként, amely mellett természetesen megoldásra vár az anyagiak kérdése is. Az önkormányzat elsősorban erről az oldalról tudna a probléma megoldásába bekapcsolódni, de ez a jogszabályi és személyi feltételek hiányában, önmagában kevés lenne az ügy megnyugtató rendezéséhez. Továbbá azt is megtudtuk, hogy amennyiben a szükséges feltételek tekintetében elmozdulás lesz és az ügyelet megszervezésének már csak pénzügyi akadályai merülnek fel, az önkormányzat is készen áll arra, hogy lehetőségei függvényében tevőlegesen is segítse a megoldást.

Ovádi Péter, az állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos támogatásáról biztosította a leendő polgármestert még a választások előtt. Lapunkat arről is tájékoztatta, hogy szeptemberben Tóth-Szántai Józseffel és Kiss János országgyűlési képviselővel megkezdik a tárgyalásokat annak érdekében, hogy a térségben mihamarabb megvalósulhasson az állatorvosi ügyelet.

Mit tehetünk addig is, ha baj van?

Miskolcon a Miskolci Állatkórház vasárnap és munkaszüneti napokon vállal pár órás ügyeletet, illetve a Miskolc Környéki Kisállatrendelői Ügyeleti Csoport adhat segítséget. Az éjszakai ellátást igénylők egyelőre a Supervet segítségét kérhetik Budapesten.

Szerző: Vásárhelyi Gabriella

Kiemelt fotó: Miskolc Környéki Kisállatrendelői Ügyeleti Csoport hivatalos oldala

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Kapcsolódó cikkek