Az Üdvhadsereg katonái Miskolcon – kik ők és milyen tevékenységet folytatnak valójában?

Megosztás

Bár a név megtévesztő lehet, az Üdvhadsereg az egyetemes keresztény egyház része. Elnevezése a Szentírásból fakad, miszerint „Krisztus katonái vagyunk” és az Istennek tetsző értékrendért folytatott elhivatott harcot szimbolizálja.

A Miskolci Gyülekezet 2013 szeptemberében kezdte meg egyházi és szociális segítő munkáját, mellyel a nagycsaládosok és szegénységben élők helyzetén szeretnének javítani. Élelmiszerrel, ruhaadományokkal és lelki vezetéssel állnak melléjük, valamint rendszeresen látogatják a börtönben lévőket is.

A csoport a Biblia tanításán alapuló üzenetet kíván megosztani az emberekkel és minden, amit tesz, tagjainak hitében gyökerezik. A szervezet elmondása szerint Istenbe vetett bizalmuk a szeretetben és az emberi szükségletekre adott gyakorlati válaszaikban jut kifejezésre. Hitvallásuk: segíteni a rászorulókat minden olyan helyzetben, amelyben már senki más nem teszi, származástól, életkortól, ideológiai hovatartozástól függetlenül.

Aki ritkábban jár az Újgyőri piac környékén, annak új látvány lehet az Ámbédkar Iskolától nem messze lévő központ nemrégiben felújított létesítménye. Szécsi Győző, a gyülekezetet vezető lelkipásztora Borsod24 érdeklődésére elmondta: Miskolcra kerülésük óta, közel kilenc évet vártak a megfelelő épületre. Egészen eddig csak bérelt ingatlanban tudták teljesíteni a szolgálatot, azonban közel egy éve sikerült megvásárolniuk a kis házat, mely jelenlegi székhelyükként szolgál.

Nyaranta táborokat szerveznek, bábmisszióik iskolákban és óvodákban rendszeresen tartanak előadásokat

Elmesélte azt is, hogy a kiválasztás rendkívül szerencsésen alakult, tekintve, hogy a Vasgyár, a számozott utcák és Lyukóvölgy is a közelben találhatóak, melyek a hátrányos helyzetűek ügyét illetően köztudottan neuralgikus pontjai a városnak. Örömük augusztus 11-én érheti el végső beteljesülését, ugyanis az lesz majd a hivatalos átadás napja. A miskolci mellett Sajókazán is működik egy központ, ahol közel száz gyermekkel foglalkoznak az ottani segítők. Szécsi Győző és felesége már több mint 25 éve töretlen hittel és önzetlen odaadással áldoznak idejükből és energiájukból a bajba jutottaknak. Hivatásukat a kezdeti börtönmissziók után széles körben kiterjesztették, így mára házastársi, alkohol, drog – és gyógyszerproblémákkal, valamint nehéz körülményekkel küzdők is bátran fordulhatnak hozzájuk. Kérdésünkre, hogy mit tart a segítő munka legfontosabb alapelvének, a vezető így válaszolt: a mai világban nagyon fontos, hogy legyen mihez mérni az életet, hogy mi a helyes és mi a helytelen.

Nagy szükség volt tehát a segítségre, ám 1949-ben a kommunista hatalom föloszlatta a magyar Üdvhadsereget. Az újrakezdés a rendszerváltás során vált lehetővé. Azóta jelenleg öt gyülekezet és négy szociális intézmény ad keretet a nyomor és reménytelenség ellen való harcban.

A közösség szerteágazó tevékenységei közé tartozik, hogy a legtöbb központban hetente tartanak istentiszteletet, általában vasárnap. Ezek az összejövetelek nyugodt légkörűek, és tartalmazhatnak énekeket, bibliai felolvasásokat, bizonyságtételeket (a tagok beszélnek keresztény tapasztalataikról), valamint istentiszteleti vagy színjátszó csoportok előadásait, melyeknek fúvószenekar, billentyű, gitár, dob és más hangszerek is részét képezik. Gyakran összegyűlnek hétköznapi és esti imacsoportok, családi rendezvények, ebédcsoportok, ifjúsági klubok és szépkorúak is.

Szolgáltatásaik keretein belül továbbá támogatják a gyermekeket, fiatalokat és családokat. Segítséget nyújtanak a fejlődésben, illetve az egészséges családi kapcsolatok erősítésében és a társadalmi integráció elősegítésében. Vasárnapi iskoláikban a Biblia segítségével történő oktatásban részesülnek tanulóik, ahol játékos és interaktív módon ismerhetik meg a keresztény értékeket. Nyaranta táborokat szerveznek, bábmisszióik iskolákban és óvodákban rendszeresen tartanak előadásokat. Ezeken az eseményeken több száz gyermek számára hoznak létre élménydús és tanító jellegű rendezvényeket. Mindemellett ifjúsági foglalkozásokkal, sport – és prevenciós programokkal segítenek a fizikai és mentális egészség megőrzésében, a helyes út megtalálásában és a felelősségteljes döntéshozatal képességének elsajátításában. Rendszeresítettek családi összejöveteleket, ahol minden korosztály számára kínálnak elfoglaltságot és lehetőséget a közös időtöltésre. Meglehetősen széles körben targetálják az általuk támogatottakat, legyen szó hajléktalanokról, családon belüli erőszak áldozatairól vagy más nehézségekkel küzőkről.

Az egyház mélyen elkötelezett az emberkereskedelem elleni harcban is. Céljaik között szerepel a társadalom figyelmének felhívása erre a súlyos problémára, és a megelőzésében, áldozatok mentésében való aktív részvétel. Együttműködnek helyi és nemzetközi szervezetekkel, hogy erőforrásokat és szakértelmet osszanak meg, és így hatékonyabban léphessenek fel az a jelenséggel szemben.

Miskolcon, Sajókazán és Nyíracsádon a helyi roma lakosság életében való hosszú távú jelenlét mellett közösség építést, életmódjavító és életvezetési segítséget is nyújtanak.

Hitéleti tevekénységükhöz szervesen kapcsolódik a lelkigondozás és élettanácsadás pszichiátriai és szenvedélybetegek részére is. 1997 szeptembere óta heti rendszerességgel vesznek részt lelkészeik börtönökben végzett missziós munkában, ahol a fogvatartottakkal osztják meg hitüket, kérésük esetén pedig felveszik a kapcsolatot családjaikkal is és támogatják őket. Az Üdvhadsereg szívesen lát mindenkit, legyen az illető bármilyen hitű.

Szerző: Vásárhelyi Gabriella

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Kapcsolódó cikkek