Meghozták az ítéletet M. Richárd ügyében

Megosztás

Péntek reggel ismét a Fővárosi Törvényszéken tárgyalták M. Richárd ügyét, aki 2015 júniusában egy társával megvert egy biciklist, 2017 májusában pedig kokainozva és telefonálás közben a megengedett 50 km/h sebesség helyett 130 km/h-val egy autónak ütközött, amiben két utas életét veszítette, a sofőrt pedig életveszélyes állapotban szállították el. Ítélet született, melyben enyhítették az elsőfokon kiszabott szabadságvesztést is – számolt be a helyszínről a JövőTV.


M. Richárd ügyvédjei azt is szerették volna elérni a június 18-i tárgyaláson, hogy a jogosítványát nem határozatlan, hanem határozott időre vegyék el, ugyanis “szociális személyiségzavarán” lehet javítani kezeléssel. Akkor a börtönbüntetésre való szigorítással sem értettek egyet, ugyanis a vádlottnak veseelégtelensége van, amely egy zárkában az életébe kerülhet, ha nem kap gyorsan, megfelelő ellátást. Az utolsó szó jogán elmondta, hogy elfogadja az elsőfokú ítélet tényállását. 6 évvel ezelőtt szerinte egy butaságot tett, amikor megvert társával egy biciklis futárt, azonban ezt megbánta és elnézést kért az érintettől, amit meg is bánt. A Dózsa György úton történt balesete kapcsán elismerte a gyorshajtást, a tragédia pedig mint mondta „élete végéig kísérni fogja ők”.

A közúti baleset vétsége miatt a Pesti Központi Kerületi bíróság másodfokon megváltoztatta: Az első rendű vádlott M. Richárd szabadágvesztését 3 év 6 hónapra mérsékelte a bíróság másodfokon. Korábban ez az ítélet 4 év volt, tehát 6 hónappal csökkent a kiszabott ítélet, vagyis a szabadságvesztést a letartóztatásban töltött idejével mérsékli a bíróság. Ezen felül a két vádlott 105 328 Ft közigazgatási bírságot kötelesek megfizetni. Közügyektől 2 évre tiltották el.

A harmadrendű vádlott 1 év 3 hónap szabadságvesztésre ítélték, a felfüggesztés próbaidejét 2 évre mérsékli. Ő az, aki kikanyarodott M. Richárd elé az útra és autójában két személy életét veszítette, míg M. Richárd és társa kisebb sérülésekkel megúszta a balesetet. Ő előzetes mentesítést kapott, azaz úgy élheti életét, mint ha büntetlen előélete lenne, így mentesülhet minden ehhez kapcsolódó hátrány alól.


A bíróság megállapította másodfokon is, hogy az elsőfokú bírósági ítélet megfelelő szakmai anyagok alapján született: A kerékpáros mellett nem tartották a megfelelő távolságot és annak jelenlétét csak akkor észlelték, mikor rácsapott az autójára.

“A fényezés többet ér a kocsin, mint a te életed” 

– Mondta akkor M. Richárd akkor a kerékpárosnak, akit később társával megvertek.

A Dózsa György úti baleset kapcsán a szakértő is megállapította, hogy az ütközés csak visszakormányzással lett volna megakadályozható, vészfékezéssel nem. Az első fokú bíróság helyesen állapította meg, hogy M. Richárd túllépte a sebességet és az elsőbbségadási kötelezettségét is megsértette.

A bíróság szerint az elsőrendű vádlott magatartása megbánó, és igénybe venne szakértői segítséget, hogy később visszailleszkedjen a társadalomba. „A felismerés a legnehezebb” – mondta a bírónő, így a megbánó magatartást is enyhítő körülményként vették figyelembe, valamint azokat az orvosi dokumentációkat, ami a tényleges és fennálló betegségeket állapították meg.

Az autós gázolóval egyébként Berki Krisztián még büszkén pózolt 2018. augusztusában egy luxuskategóriába tartozó Bentley kabrió előtt​ és köszöntötte fel M. Richárdot.

Kapcsolódó cikkek