24–72 órán belül teljesen leállhat a Paksi Atomerőmű – ezt maga az erőmű közölte csütörtökön a honlapján, a Duna rekordalacsony vízállására hivatkozva. Délután meg is hozták a hivatalos döntést, leállítják az atomerőmű összes blokkját, nincs elég folyóvíz hűteni.
„A Duna alacsony vízállása miatt az elkövetkező 24-72 órában elkerülhetetlenné válik a Paksi Atomerőmű teljes leállítása, ezzel a villamosenergia-termelés megszűnése” – írták a közleményben, hozzátéve, hogy a becslés a naponta többször változó vízügyi előrejelzések miatt bizonytalan.
A leállás valójában már elkezdődött: szerda délután megkezdték az atomerőmű harmadik blokkjának leállítását. Az ország áramtermelésének közel felét adó létesítményben ilyenre 1982, az első blokk indulása óta még nem volt példa.
Magyar Péter miniszterelnök csütörtökön, a bajor kormányfővel, Markus Söderrel közös sajtótájékoztatóján erősítette meg, hogy akár még aznap sor kerülhet a teljes leállításra. „Úgy tűnik, jelen állás szerint, hogy sor kerülhet akár már ma, de lehet, hogy inkább holnap a paksi erőmű teljes lekapcsolására” – mondta. Hozzátette: a lakossági és ipari áramellátás emellett is biztosítható, az ivóvízellátás pedig „99,9 százalékban” garantált marad. A kiesés 2000 megawattot tesz ki, ezt Magyar Péter szerint az ország 3600–3800 megawattos importkapacitása fedezheti.
Ugyanezen a sajtótájékoztatón jelentette be azt is, hogy baj van egy másik erőműnél is – bár magát a nevét sem sikerült egyértelműen tisztázni: a miniszterelnök Dunamelléki Erőműről beszélt, miközben a szakmai közlemények és a piaci adatok Dunamenti Erőműként hivatkoznak ugyanarra a létesítményre. „Időközben meghibásodott a Dunamelléki Erőmű, amely újabb majdnem 400 megawatt kiesését jelenti, jelenleg is zajlanak a javítási munkálatok, van rá esély, hogy ma újra tudják indítani, de ha nem felel meg egy régi alkatrész, akkor lehet, hogy egy vagy két hetet is kell várni” – mondta Magyar Péter. Az energiapiaci közzétételi adatok szerint az üzembe állítás új időpontját egyelőre augusztus 3-ára tervezik, vagyis a Százhalombattán termelt 380 megawatt jövő hétfőig biztosan hiányzik a rendszerből. A lignittüzelésű Mátrai Erőműben is volt fennakadás: szerda este tíz órakor 12 megawattot vesztettek, ennek visszaállítását péntek este tízre ígérik.
A sajtótájékoztató után Magyar Péter Ruff Bálint miniszterelnök-helyettessel és Kapitány István energetikai miniszterrel a MAVIR központjába ment, hogy áttekintsék a rotációs krízistervet és az esetleges ipari lekapcsolások menetét – „hogyha nem bírná el a magyar hálózat az igényeket, vagy nem tudnánk betáplálni elég elektromos áramot, erről tájékoztatást fogunk adni”, mondta. Onnan Százhalombattára utaznak, megnézik a hibásodott erőművet, majd a Mol Dunai Finomítóját is, amely jelenleg mintegy 50 százalékos kieséssel működik.
A műszaki ok nem a víz mennyisége, hanem a szintje. Az MVM közlése szerint a hűtéshez elvben elég lenne a Duna vize, de a szivattyúk szívócsonkja magasabban van, mint a jelenlegi – és tovább csökkenő – vízállás, így nem tudják felszívni azt. A vállalat szerint az elmúlt négy évtized fejlesztései már lehetővé tették, hogy
az erőmű az eredeti tervezési értéknél 120 centiméterrel alacsonyabb vízszint mellett is termeljen, a mostani helyzet azonban ezen is túlmutat: a Duna vízszintje jelenleg 28 centiméterrel van a 2018-as rekordszint alatt, és több mint egy méterrel az alatt a szint alatt, amellyel az erőmű tervezésekor számoltak. A szívócsövek mélyebbre helyezésén már dolgoznak.
A leállási eljárásrend négy fokozatból áll, jelenleg a harmadikban vannak; a negyedik jelentené a teljes leállást, ami után a feladat a blokkok hűtésen tartása – ehhez percenként 5 köbméter víz kell, szemben az üzemelő blokkok másodpercenkénti 100 köbméterével. Tartalék erre is van: az Országos Vízügyi Főigazgatósággal közösen telepített, Pajtás nevű szivattyúkból 12 dolgozik folyamatosan, 4 áll tartalékban, 13 pedig készenlétben.
Hogy a negyedik fokozat és vele a teljes leállás pontosan mikor jön el, azt egyelőre az MVM sem tudja megmondani – csak annyit, hogy a becslés óránként változhat.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!
