A Deutsche Welle is felfigyelt a miskolci kukásokra, akiket szuperhősként ünnepelnek az óvodások

Megosztás

Nem mindennapi történetet mutatott be a Deutsche Welle. A nemzetközi médium videóriportot készített azokról a helyi hulladékszállító dolgozókról, akik az utóbbi időben valóságos sztárokká váltak a miskolci óvodások körében. A riport egy olyan különleges óvodai látogatást követ végig, ahol a kukások nemcsak mesét olvasnak a gyerekeknek, hanem játékosan a környezetvédelem fontosságára is tanítják őket.

A miskolci hulladékgazdálkodási cég dolgozói a Múki és a fekete királyság című mesekönyv segítségével járják az óvodákat. A történetet kifejezetten azért alkották meg, hogy a legkisebbek számára is érthetővé tegyék a fenntarthatóság és a környezettudatosság jelentőségét. A könyv mesepedagógusok közreműködésével készült, és egy fantáziavilágon keresztül mutatja be a hulladékszállítók munkáját.

A történet szerint a kukások „a legtisztább szívű lovagok”, akik hatalmas sárkányok (a kukásautók) segítségével veszik fel a harcot a szeméttel borított Fekete Királyság ellen. A mese ellenpontja a tiszta és ragyogó Fehér Királyság, amelynek megóvása közös feladatként jelenik meg a gyerekek előtt.

A Deutsche Welle riportjából is kiderül, hogy a miskolci gyerekek már korábban is rajongtak a kukásokért. A dolgozók elmondása szerint sokszor integetnek nekik az utcán, és „Supermannek” nevezik őket, amikor a kukásautók hátulján utaznak. Az óvodai program erre a lelkesedésre épít.

A foglalkozások során a kicsik nemcsak meghallgatják a mesét, hanem aktív résztvevőivé is válnak a programnak. Felpróbálhatják a dolgozók munkaruháit, amelyeket a kukások „szuperhősruhának” neveznek, beszélgetnek a környezetvédelemről, valamint arról is, miért fontos tisztán tartani a bolygót.

A legnagyobb élményt azonban általában a program végére tartogatják. A gyerekek közelről is megnézhetik a 13 tonnás kukásautót, beülhetnek a vezetőfülkébe, sokak számára pedig ez valódi álom beteljesülését jelenti. A riport szerint több kisgyermek azt is lelkesen jelezte, hogy felnőttként maga is kukás szeretne lenni.

Miskolcon a kukások az óvodák új sztárjai: amikor a szemétből mese lesz, környezetvédelem másképp

Miskolcon a kukások az óvodák új sztárjai. A helyi szemétszállító cég meseterapeuta segítségével írt egy mesekönyvet Múki és a Fekete Királyság címmel, amelyben a kukások a lovagok, a kukásautó pedig a sárkány, amely megeszi a szemetet. A mese környezettudatosságra tanítja a gyerekeket, amit maguk a kukások olvasnak fel nekik az óvodákban.

A kezdeményezés egy másik fontos célja a közös mesehallgatás hagyományának erősítése. A program szervezői szerint a digitális eszközök világában egyre ritkábbá válik az ilyen közösségi élmény, ezért különösen fontosnak tartják, hogy személyes történetmeséléssel szólítsák meg a gyerekeket. Az óvodai felolvasásokat ráadásul olyan hulladékszállítók tartják, akik maguk is édesapák, így könnyebben kialakul a kapcsolat a gyerekekkel.

A riport arra is rávilágít, milyen különbség van a gyerekek és a felnőttek hozzáállása között. Míg az óvodások szuperhősökként tekintenek a kukásokra, addig a dolgozók szerint az autósok gyakran türelmetlenek velük szemben, dudálnak vagy kiabálnak, amiért a munkavégzés idején feltartják a forgalmat.

A miskolci kezdeményezés azonban azt mutatja, hogy egy hétköznapi közszolgáltatás is válhat inspiráló történetté. A Deutsche Welle videója révén pedig már nemcsak helyben, hanem nemzetközi szinten is figyelmet kapott az a program, amelyben a kukásautók sárkányokká, a hulladékszállítók pedig a gyerekek szemében valódi hősökké válnak.

Fotó: MiReHu NYITÓKÉPÜNK ILLUSZTRÁCIÓ

Most úgy támogatja a független médiát, hogy ez önnek egy fillérjébe sem kerül. Ajánlja fel adója 1%-át a Borsod24 kiadójának és járuljon hozzá a szabad sajtó túléléséhez!

Kapcsolódó cikkek