A Miskolc Zoo lakói új jövevényt üdvözölhetnek a vadasparkban, ugyanis nemrég megszületett egy örvös mangabé kölyök. Világra jöttével a hozzá hasonló cerkóffélékből már nyolccal büszkélkedhet a megyeszékhelyen található állatkert.
Az örvös mangábék Nyugat-Afrika tengerparti erdőségeiben élnek. A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) veszélyeztetett fajként tartja nyilván őket, elsősorban az élőhelyük csökkenése és az orvvadászat miatt.

A cerkóffélék kölykei körülbelül öt és fél hónapos vemhesség után születnek. Az első hetekben szorosan kapaszkodnak anyjukba, majd fokozatosan egyre önállóbbak lesznek, és elkezdik felfedezni környezetüket. Idővel a megjelenésük is változik. Bőrük eleinte világos, később sötétedik, a fejük tetején lévő jellegzetes vöröses szőr pedig két-három hónapos korban kezd láthatóvá válni.
Az örvös mangábék rendkívül szociális állatok, erős kötelékekkel a csoporton belül. A kölykök nevelésében a többi nőstény is aktívan részt vesz. Kommunikációjuk fejlett: arckifejezésekkel, testtartásokkal és hangokkal tartják fenn a kapcsolatot egymással.

A Miskolc Zoo első örvös mangábéi 2019-ben érkeztek az állatkertbe a faj fennmaradását segítő nemzetközi tenyészprogram (EEP) keretében. Legutóbb 2022-ben született kölyök ebből a fajból a vadasparkban, így az elmúlt három év után az alkalmazottak nagyon örülnek a néhány napja született hímnek.
Fotók: Miskolc Zoo/Facebook
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!
